Jump to content

Izolare fonica capota Octavia 2


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Exact ce ziceam in postul 14. Taie anumite zgomote si se aude mai infundat. Asa am observat si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    16

  • virgilius23

    11

  • Executron

    6

  • dany2k

    4

eu zic ca acea mocehta pe capota nu aduce nimic in plus/minus zgomotului din interiorul masinii. mai degraba la exterior. e si logic. poate daca ar fi ceva sa capitonezi sub bord sau pe undeva in parte de legature dintre habitaclu si motor. eu cel putin asa zic. poate si cei care au si zic ca e diferenta e autosugestie, ca atunci cand iei o aspirina da tu crezi ca e algocalmin si brusc iti trece durerea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa ai dreptate ! Ne-am asumat acest cost fara nicio garantie !

Totusi cred ca ramane intrebarea : de ce l-au mai pus la masinile cu motoare diesel ? Doar pentru zgomotul masurat la exterior ? Ar fi interesant daca cineva ar putea face niste masuratori !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate au pus ca sa tina de cald motorului pe timp de iarna :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, ca ma bag, dar am vazut diferenta mare la un PEUGEOT HDI,cu si fara capitonaj.Ce ma mirat a fost ca, capitonajul nu era din pisla, ci din un fel de burete, cu sculptura de pe el sub forma de zeci de piramide (asemanator cu ce sint capitonati pereti la studiourile de inregistrari audio).Acu va intreb, nu stie careva , de unde se poate procura acest burete cu piramide,scuze de ex ,dar nu stiu cum sa-i zic.CIca acest capitonaj absoarbe cel mai bine sunetele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tdi, deci am acea antifonare. ieri am ridicat capota sa vad nivelul la ulei (inca nu mi-a mancat ulei si am 6000 km) si sa completez lichidul de spatal parbriz, ocazie cu care am vazut ca mocheta aia e plina de praf.

banueisc ca nu ar fi indicat sa o spal intrucat am vazut la spalatorii masini mai vechi la care mocheta aia dupa spalare cu jet puternic aproape se deintegra deci pot doar sa org pe cei de la spalatorie sa o aspire.

are cineva alte idei cum ar putea fi curatata? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit la reprezentanta Skoda din Bucuresti, nu conteaza care, si mi-au spus ca nu imi recomanda aceasta izolatie pentru motorul FSI, deoarece e un motor care se incalzeste mai puternic si pot aparea probleme. Ce imi puteti spune? Cum e cu temperatura? Eu ma gandeam sa-mi pun aceasta izolatie ca sa se auda si mai putin motorul in exterior.

Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta opinie, spune-ne totusi cine este reprezentantul asta ca sa stim si noi pe viitor sa nu-i mai punem vreo intrebare ca nu de alta dar.... la asa raspunsuri....

Energia termica din masa motorului se disipa in procent covarsitor prin radiator fiind transportata de lichidul de racire. Ceea ce se disipa prin schimb cu mediul, prin capota este nesemnificativ pentru mentinerea temperaturii

Sa-ti dau un exemplu empiric :daca te inconjori de o serpentina prin care circula apa rece, poti sa pui si zece pilote pe tine ca tot nu te vei incalzi...misto, exemplul, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, dar afara se va auzi mai incet motorul? Eu vreau sa fie silentioasa masina si afara, de aceea intreb... Practic, DE CE si-ar pune cineva pe benzina izolare??? Asta e intrebarea care rezuma tot topicul!

Modificat de DRAPAR
Qoute inutil !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus-o de fun, aveam si la Fabie (din fabrica, tot benzina) si nu imi placea capota cheala :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am trimis email la Skoda CZ sa-i intreb de izolarea asta si nu mi-au raspuns nici dupa 2 sapt. Deci am ales sa nu o mai pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;)

@rvacaru ziceai ca ai gasit diverse chesti in catalog , dar nu imi zici si mie daca te rog de unde ai catalog , pentru ca m-ar interesa si pe mine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am trimis email la Skoda CZ sa-i intreb de izolarea asta si nu mi-au raspuns nici dupa 2 sapt. Deci am ales sa nu o mai pun.

Iata raspunsul primit de la Skoda referitor la izolarea fonica pe FSI:

"Thank you for your interest in Skoda.

After consulting your question with technical department we can say, that Skoda never tested neither heat nor sonic effect of TDI isolation on FSI, because 1,6 FSI engine itself is quiet enough.

Please note that this is not recommended by Skoda and therefore it is up to your own risk."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

because 1,6 FSI engine itself is quiet enough.

:vaidecapulmeu:

Cum adica "quite enough"!?! Niciodata un motor nu e "quiet enough", macar sa ne lase sa punem optional acolo, dar e stupida concluzia asta. Practic "eh.. lasa... ca FSI-ul nu tacane ca TDI-ul... deci sa zica mersi aia..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Executron - esti convins ca ai citit pana la capat raspunsul celor de la Skoda? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce? Ca se incinge protectia si se aprinde?

La Fabie am asa ceva, motorul arde ca o sobita dupa o tura pe autostrada, dar inca nu s-a aprins nimic. Eu cred ca daca exista ceva spatiu intre protectie si motor "totul va fi bine" :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic; am avut / vazut astfel de izolatii si alte "benzinare". Tot ce spun ei (in final) este ca, "o faci pe riscul tau deoarece ei nu au testat..." :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intelegeam la ce te referi xxnelu, dar raman la opinia ca nu ai izolare fonica PUR SI SIMPLU datorita politicii VAG de a se zgarci la orice chichita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi si cum zici tu dar, nu crezi ca in cazul in care ar fi "dotat" si benzinarele cu aceasta izolatie ...ea nu s-ar fi regasit in pretul masinii?! Ar fi putut, eventual, sa o puna ca optionala. Nu crezi ca ar vrea sa vanda orice "chichita" si sa-ti ia banii?! :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_cheesygrin:

Cum adica "quite enough"!?! Niciodata un motor nu e "quiet enough", macar sa ne lase sa punem optional acolo, dar e stupida concluzia asta. Practic "eh.. lasa... ca FSI-ul nu tacane ca TDI-ul... deci sa zica mersi aia..."

desi aia este prosti are dreptate: ieri a trecut pe linga mine (pieton fiind) o Octavia cu EXC la numar :ninja: si nu am fost deranjat de zgomot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord Nelu, m-am gandit si eu la asta. Dar atunci as vrea sa intreb si eu... De ce nu m-au lasat sa iau un amortizor la capota acolo, sa nu fie ca la Dacia, de ce la chestiile alea de care te tii in masina (cele de pe plafon) nu exista o optiune sa fie un arculet acolo si exemplele pot continua. Si am varianta Elegance, nu baza.

Ideea e ca nu ne-au lasat nici macar sa platim pentru aceste detalii, pentru ca ei doresc ca tu sa te duci la Skoda ... te uiti... "hmm.. Domne' da de ce nu are amortizor la capota si (bla bla)... Mai bine imi iau un Passat" si asa te pun sa iei o masina mai scumpa numai ca sa ai detaliile astea mici, dar care dupa ce te-ai obisnuit cu masina o sa te enerveze.

@Dragos. Era bej? Daca da, era mama :icon_cheesygrin:

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ar fi sa aflam, daca si celelalte benzinare ale grupului VAG duc lipsa de aceasta izolatie. Daca imi aduc bine aminte, la Seat...parca nu am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dragos. Era bej? Daca da, era mama :icon_cheesygrin:

stiu ca era mama ta pt ca stiu numarul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xxnelu, motorul tau 1.6 MPI este mai silentios decat 1.6 FSI, si eu cred ca nu e nevoie de nici o pasla. FSI suna ceva mai tare, de aceea am crezut ca cu putina pasla il fac si pe al meu MPI :wub:

Cat despre batul de tinut capota, mie mi se pare extrem de hilara povestea si vad ca e destul de important accesoriul pentru multi de pe forum. Mie mi-ar placea mult sa nu am nevoie sa deschid capota si sa vad ca e bat sau altceva. Sunt curios ce urmeaza ca dorinta neimplinita dupa amortizor capota: deschidere capota cu telecomanda??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ar strica sincer. :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!