Jump to content

Audi Allroad Quattro- Modelul Vechi


ygor
 Share

Postare recomandată

salutare.....sunt un posesor de audi allroad si va pot spune ca este o masina pe cinste....nu o am de foarte mult timp dar am visat si eu de mult la aceasta masina si m-i s-a implinit visul.

intradevar consumul este cam ridicat avind in vedere ca are cutie tiptronica urban 13-14l si extra urban 10-11l mers mai sportiv...

in rest numai de bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

insfarsit cineva care are asa ceva.felicitari.

off dar cand vad ce preturi au chiar si la sh nu stiu exact cand imi voi implini visul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Fraatiiilor, stati asa sa ma lamuriti si pe mine, ca de cand caut si eu ceva pe netu' asta despre allroad model vechi, off, l-am tocit!!!

Si eu vreau sa-mi iau una din 2003-2004, Germania, sper sa fie buna, dar am nevoie de ceva lamuriri, ca sa ma decid tiptronic sau manuala :

-la cutiile manuale exista un butonas (rosu)pe schimbator, se pare ca ar fi un reductor, vanzatorul de la AAA auto ii spunea "greutatea" -de unde am dedus eu ce vrea sa zica. Stie cineva cum functioneaza, stiu numai zvonuri, ca ar merge numai in a I a si marsarier ca un reductor, dar asta cum naiba se poate doar in vitezele unu si inapoi(sa aiba un pinion pe trenul fix in cutie cu diametru diferit-adica trenul fix sa nu mai fie chiar fix, si comanda electronica sa-l activeze cumva-nu inteleg )altii zic ca e un blocator de diferenttial central 50/50, altii ca ar fi diferential spate blocabil-e cam gogonata asta!! Help!

-diferentialul central e torsen, da? adica normal da 70fata 30 spate, cand patieneaza duce raportul la max 50-50. Unii zic ca ar duce pana la 70 pe spate si 30 fata daca patineaza fata, e adevarat? Cica torsen e pur mecanic-cum merge, ce citeste?

-alta nelamurie, la modelele vechi, exista si pozitia suspensiei pe autoadaptare-ca la cele noi? care e aia ? a doua de jos?

-suspensia daca o lasi ridicata, si masina sta ceva timp, pierde din inaltime? care e intervalul de timp in care face chestia asta?

-cum verifici uzura suspensiei de genul asta?

Multumiri anticipate pentru raspuns, sa va dea Domnul, macar un Audi d'asta la fiecare!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am citit topicul cap-coada si vin cu 10 completari/raspunsuri/sfaturi/pareri.

1. Allroad este un crossover bine primit de cei care cauta lux si spatiu combinate cu abilitati off-road, dar nu vor un SUV sau un 4x4 veritabil

2. costa cam mult datorita suspensiei pneumatice oferite standard

3. prima generatie avea reductor pentru motorizarea 2.5 TDI

4. a doua generatie pierde in teren datorita unghiurilor de atac si degajare mai mici ca cele oferite de generatia anterioara

5. suspensia pneumatica, datorita celor 5 programe, ofera solutii pentru orice suprafata de teren: dinamica imbunatatita pe asfalt la viteza mare, confort pe drumuri pline de gropi si denivelari si, bineinteles, capacitati in orice teren accidentat (fara sa exageram, ma refer la faptul ca poate urma in teren orice SUV)

6. ambele generatii au diferential central torsen care are raportul de baza al tractiunii 60/40 fata spate si poate varia pana la 20/80 si invers

7. in filmulet, pus si de mine nu mai stiu unde pe forum prin 2005, se vede clar realitatea: au urcat cel mai sus masinile care merita (allroad, x5, xc70 si patrol). Daca aveti un ochi catusi de putin format vedeti clar ca partia este bine inclinata si necesita motorizari competente, ceea ce Patrol nu avea si nu are nici la ora actuala.

8. cu siguranta exista SUV-uri sau 4x4 veritabile care au unghiuri de atac si de degajare mai bune sau care trec prin vaduri mai adanci. Insa, in momentul lansarii primei generatii, allroad era intre primii 5 maestri: defender, G-klasse, discovery si land cruiser

9. actuala generatie nu mai este asa robusta si nu mai are reductor, in comparatie cu anterioara... castiga prin motorizari mult mai capabile si o dinamica mult imbunatatita

10. da, imi place Allroad, oricare dintre generatii, dar parerea mea este strict una obiectiva si la subiect. Verdictul meu ar fi ca pretul este cam mare, dar abilitatile in off-road si interiorul luxos si patios justifica investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avem masini la fel,cum te impaci cu ea? eu am avut modelul vechi timp de 4 ani si am fost foarte multumit. stii cumva ce este chestia rotunda din compartimentul din spate de langa navi dvd? mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avem masini la fel,cum te impaci cu ea? eu am avut modelul vechi timp de 4 ani si am fost foarte multumit. stii cumva ce este chestia rotunda din compartimentul din spate de langa navi dvd? mersi.

Ceea ce pot sa spun este faptul ca este prima mea masina, "deocamdata" :(, care ma face sa nu ma mai uit dupa nimic.

Imi este suficient.

In ceea ce priveste intrebarea ta, fii te rog mai explicit ... :)

Langa navi este amplif-ul dar nu este deloc rotund :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de q7 am avut Touareg si inainte de Touareg am avut allroad, 2,5 tdi, 180 cp, triptronic.

Eu am fost multumit de masina.

A fost masina in care m-am simtit cel mai bine la volan, poate si datorita scaunelor recaro.

Statea foarte bine pe sosea, chiar am mers in test prin padurea Bogatii intr-o seara cand era liber si uscat pe jos de la Bv spre Sighisoara eu cu allroadul si un coleg cu octavia II 2.0 tdi si in urcare pe curbele cu pricina octavia a inceput sa lucreze din esp si eu nu aveam nimic desi eram in fata si el era avantajat.

Pe zapada cu anvelope de iarna e mai bun decat touaregul pot sa aduc si argumente daca e cazul, am mers o iarna cu allroadul si iarna imediat urmatoare cu touaregul.

Garda la sol este auto-reglabila in sensul ca daca esti pe o pozitie superioara si depasesti o anumita viteza se lasa mai jos si tot asa pe la 160 kmh se lasa cel mai jos dupa care daca reduci viteza se ridica treptat pina la garda initiala.

Eu am avut o probleme cu suspensia cand era foarte frig raminea blocata si nu mai urca iar daca mergeam aprox 30 minute incepea sa functioneze.

Super masina, la fel si allroadul nou dar cel nou are garda cam mica dupa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Super masina, la fel si allroadul nou dar cel nou are garda cam mica dupa parerea mea.

imi place si modelul nou, dar modelul vechi scoate mai in evidenta trasaturile unei masini de teren sa-i spun asa.asta nou este mai rotunjit, parca este mai coborat, arata mai mult a limuzina si nu prea as intra pe terenuri accidentate cu ea.

oricum nu stiu cand am sa-mi permit unul (fie el si modelul vechi) ca au niste preturi. :lol:

fiind pescar impatimit mi-as dori unul............cine este pescar sau vanator stie ce mult face o masina de teren.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In seara asta am observat acest topic,imi place allroad...si ca o coincidenta am un prieten care are allroad dar omotorizare pe care nimeni nu a bagato in seama...cred ca a-ti ghicit e vorba de 4.2 benzina.Asta apropo de remarca cum ca allroad vechi nu avea motorizari chiar capabile.330 de cai zic eu ca sunt de ajuns.Masina este dea dreptul senaztionala chiar si cu 2.5tdi,numai vb despre 4.2 desi difera mult costurile de utilizare.Cat despre probleme...cea ce o desparte de un a6 avant quattro...suspensia pneumatica o face si oarecum mai sensibila.Una peste alta masina nu este un jeep veritabil,dar te va scoate din zloata,nu este un rs4 dar cu siguranta nici cu 2.5 tdi...il am si eu pe masina din semnatura...nu te va depasi cineva ca si cum nu ai fost.Asa ca este o masina frumoasa,inedita,destul de fiabila,si un compromis perfect intre lux si nevoia de offroad.

p.s.:ce ma determinat sa caut info despre allroad...in seara asta prietenul meu sa hotarat sa renunte la Allroad-ul lui 4.2 si mi se zbate un ochi sa il cumpar,este din 2004,are sub 100000km si este excelent intretinut...pret aproximativ 20000euro.Ce ziceti?

p.s.2:ygor ti-ai indeplinit pana la urma "VIZUL"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat poate sa consume o masina de 2 tone si tractiune integrala, echipata cu un motor de 4200 cm3 pe benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca acolo zice 20, inseamna ca un consum real in orasele mari din Romania (in ordine descrescatoare, Bucuresti, Constanta, Iasi, Timisoara, Cluj ...) ar fi de 30 l/100 km. O asemenea motorizare te duce la spitalul de nebuni si la sapa de cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari,

Deci,pana la urma merita un Audi Allroad din '02-'05 motorina si 180cp?

Voi ce spuneti,momentan am un Passat din 2002 sunt super incantat de cum merge si cum se comporta dar parca as vrea ceva mai mare.M-am uitat pe mobile.de,autovit si celelalte saituri preturile sunt peste 20k, 24-26k euroi in functie de dotari.Imi poate spune un posesor de Allroad daca a intampinat probleme grave? Mai lamuriti-ma cu ceva va rog,care sunt avantajele cutiei automate fata de cea manuala m-am plimbat zilele trecute o tura prin oras cu unul pus spre vanzare cu cutie automata(a rog,asa-i spun eu,ea poate fi steptronic,tiptronic si cum se mai zice) si daca acea navigatie mare pe care o vedem la modelul acesta de masini se poate folosi si in RO.

Cu multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu mi se pare nicicum. Pt break e prea mare, pt suv e prea mic, pt jeep prea lung. O combinatie nereusita, pe platforma de A6. Nu este cu nimic mai util decat un papuc 4x4. Dpmdv, audi a dat-o in bara, la fel ca si cu A2.

Tu iti dai sema ce prostii spui? Audi Allroad Quattro urca pantele de ski acolo unde foarte multe masini de teren o dau in bara. Era un reportaj facut pe un post nemtesc pe tema asta. Nu ma las pana nu gasesc unde am salvat emisiunea aia si am s-o postez aici.

Iar A2 sa stii ca are o caroserie inedita (nu ma refer la design ci la materialul din care e facuta) si in afara de asta A2 se situeaza foarte bine in clasamentul celor mai fiabile masini. Nu-ti mai spun ca echiparea cu motorul de 1.2 diesel e extrem de economica.

Ar fi cazul sa te mai documentezi oleaca inainte de a face astfel de afirmatii, Mr. Sharanel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma las pana nu gasesc unde am salvat emisiunea aia si am s-o postez aici.

Nu te forta tare... daca citeai topicul, ai fi stiut ca filmuletul a fost pus chiar aici, si ca s-a discutat intens despre asta. La fel ca si filmuletul in care un A6 quattro cu rotile din spate pe niste role, nu putea pleca de pe loc. Cu surprindere aflu ca mai exista oameni care cred tot ce vad la televizor :blink: Oricum Allroad quattro nu e conceput pt offroad. Prin definite, un offroader adevarat trebuie sa fie cat mai scurt si cu rotile pe extremitati.

Iar A2 sa stii ca are o caroserie inedita (nu ma refer la design ci la materialul din care e facuta) si in afara de asta A2 se situeaza foarte bine in clasamentul celor mai fiabile masini. Nu-ti mai spun ca echiparea cu motorul de 1.2 diesel e extrem de economica.

Da, asa e, a fost un succes absolut, de aceea s-a scos din fabricatie, iar pe strazi e plin de Audi A2, si nici urma de surioarele ei din cadrul grupului, Polo si Ibiza :D

Ar fi cazul sa te mai documentezi oleaca inainte de a face astfel de afirmatii, Mr. Sharanel.

In general, au fost parerile mele personale fata de design si de utilitate. Poate oleaca mi-am mai revizuit parerile, dar cand vine vorba de design, nu ai ce sa te "documentezi". Iti place sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce priveste Allroad, cred ca numele ii defineste perfect adresabilitatea: masina are totusi nevoie de drumuri fie ele forestiere sau pietruite.

Ca tot s-a pomenit Audi A2, eu stiu doar de o motorizare diesel pe A2 si anume 1.4 TDI. Nu am auzit de vreun motor 1.2 diesel pe acest model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot s-a pomenit Audi A2, eu stiu doar de o motorizare diesel pe A2 si anume 1.4 TDI. Nu am auzit de vreun motor 1.2 diesel pe acest model.

Pentru AUDI exista urmatoarele motoare diesel:

A2 1.2 TDI PD 3CIL. COD. MOT.ANY 1191CC 45KW FABRICATIE 05-01 - 10-05

A2 1.4 TDI PD 3CIL. COD. MOT.AMF 1422CC 55KW FABRICATIE 08-00 - 10-03

A2 1.4 TDI PD 3CIL. COD. MOT.BHC 1422CC 55KW FABRICATIE 09-03 - 10-05

A2 1.4 TDI PD 3CIL. COD. MOT.ATL 1422CC 66KW FABRICATIE 01-04 - 10-05

Cu mentiunea ca motorizare de 1.2 TDI e foarte economica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: sharanel te-am inteles toti ca nu iti place aceasta masina, gata nu te mai forta.serios vorbesc. te intreb,te-ai tras vreodat cu una?

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata-mi si mie unde m-am "fortat" in ultimul post. In schimb, mereu subliniez ca e o parere personala. N-am zis ca "e nashpa", ci ca nu ma da pe spate si nu as cumpara asa ceva. La fel ca alte 100 de masini.

te intreb,te-ai tras vreodat cu una?

m-am tras cu mai multe, de la boboace liceene pana la femei cu 3rei copii, de la balerina de 50 de kile pana la balene de 100... dar nu vad de ce te intereseaza pe cine trag eu :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata-mi si mie unde m-am "fortat" in ultimul post. In schimb, mereu subliniez ca e o parere personala. N-am zis ca "e nashpa", ci ca nu ma da pe spate si nu as cumpara asa ceva. La fel ca alte 100 de masini.

m-am tras cu mai multe, de la boboace liceene pana la femei cu 3rei copii, de la balerina de 50 de kile pana la balene de 100... dar nu vad de ce te intereseaza pe cine trag eu :biggrin:

chiar nu ma intereseaza cu cine "ti-o tragi tu''.stii f bine la ce m-am referit eu, chiar daca intrebarea mea are mai multe intelesuri, incerci sa te bagi aiurea inseama cu tot felul de prostii.

mai mult de atat nu vreau de la aceasta masina, imi este deajuns.

este suficient.mai mult de atat nu cred ca am s-o fortez. Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa pun si altfel problema, ca altfel vad ca o tot tii pe-a ta, desi eu n-am mai zis nimic de la pagina 1.

Relaxeaza-te si concentreaza-ti atentia asupra Allroad-ului ;)

Ar face bine un mod sa faca putina curatenie pe-aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sall all in sfirsit gasesc un topic referitor la allroad vb unui coleg de forum "de cind tocesc netul in legatura cu modelul vechi de allroad" precizez ca sint nebun dupa masina asta cred ca e singura masina dupa care intorc capul ,in fine azi am avut ocazia sa-mi cada pe mina un exemplar in vederea achizitionarii .. am facut ceva ture cu el pe un platou alfaltat perfect si destul de liber si stupoare nu ma impresionat delok iar eu in mintea mea numa allroad aveam ,acum dupa citeva ture cu el parca nu as mai schimba a6-le tot 2.5 tdi de 180 kai cu cip cu asta ,tot 180 cp cu manuala, al meu ma baga in scaun la fiecare talpa allroadul mai incetutz. acum intrebarea mea este oare din ce cauza ?din cauza ca e quattro ? mentionez ca nu am mai condus nicioadta quatro!!hmm sint in ceata totala daca sa fac schimbul sau nu, sa fie allroadul mai putin vinos ca si a6 break acelasi motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pasiune mi-am cumparat si eu, de curand, un Allroad de 180HP (initial), acum 210HP prin chiptuning, cutie manuala.

Ideea e ca sunt cateva "tips and tricks-uri" la facutul fisierului de tuning ca sa ai senzatia de bagat in scaun, deoarece Allroad-ul "pierde" prin transmisia Quattro.

Ideea e ca masina asta e BESTIALA, si-mi cer scuze daca nu am folosit alt adjectiv pentru a o caracteriza, dar pur si simplu asa este.

Eu am si un A4 de 160HP (orig. 131HP) si in ultima vreme nici nu-l mai folosesc.

La Allroad imi place senzatia de condus, comfortul, versatilitatea.

Pe deasupra am si casa la tara, in zona Hateg, unde, cand merg cu masina, experimentez senzatia de putere si tractiune, cu optiunea Low Range.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!