Jump to content

Ceasuri/Codari computer bord Audi A4 B6/B7


octavp_2000
 Share

Postare recomandată

Salve,

Un foarte bun prieten de al meu are un Audi A4 Quattro ( 1.8l , benzina ) si kilometrajul nu mai merge ? Ceva idei? Ce poate fi "wrong" si cum s-ar putea rezolva? El vrea sa vanda masina si kilometrajul ar cam trebui sa mearga. A fost la cineva care i-a propus sa schimbe tot bordul ... ?! ( cam ciudat si cam costisitor ).

Merci pentru tips.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    24

  • ANdi B.

    11

  • Fritz

    11

  • Al Bundy

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ar trebui facut un output test cu un vag-com sa vezi daca controllerul mai comanda motorasul vitezometrului.. poate e de vina senzorul de viteza ( si de aici si trebuie vazut daca nu are erori stocate.. )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

km-trajul sau vitezometrul ? sau ambele?

are km-traj electronic nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot problema asta o am si eu la un VW T4 2001! La output imi merg toate dar kilometrajul electronic nu mai contorizeaza nimic si am facut deja 50.000km! Ce rezolvare ar fi?Coduri de eroare nu am la nici un modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui facut un output test cu un vag-com sa vezi daca controllerul mai comanda motorasul vitezometrului.. poate e de vina senzorul de viteza ( si de aici si trebuie vazut daca nu are erori stocate.. )

<{POST_SNAPBACK}>

stii cumva ce eroare e asta ( ce numar, cum se cheama, etc... ) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

km-trajul sau vitezometrul ? sau ambele?

are km-traj electronic nu?

<{POST_SNAPBACK}>

din cate am inteles eu numai km-trajul e defect.

da, are kilometraj electronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Stie cineva codarile posibile pentru Audi A4 B6 (8E)? Bordul cu pricina are soft code 0000, care mi se pare ciudat, insa si mai ciudat e ca nu gasesc nimic in ELSA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt in ELSA vad ca scrie "Use is to be made for this purpose of vehicle diagnostic, testing and information system VAS 5051." Ce inseamna asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

S-a stins si nu vrea sa se mai aprinda. Mentionez ca nu am BC. Azi am fost la Skoda si a pus testerul electricianul de acolo, a verificat tot si nu a gasit nici o buba. Testerul era doar pentru partea electrica. A demontat panoul cu ceasurile din bord, a verificat condensatori, diode si ce dracu mai e pe acolo si a zis ca nu e nici un defect. Nu prea a gasit nici o explicatie rationala. Banuiala lui ar fi ca e ceva legat de soft. Nu sa semnal sa lumineze ledurile (parca ela zis diodele :nono: ). Acum ce e ciudat e ca taicamiu care statea in spate zice ca s-ar fi vazut pe ecran Ok-ul si arata si ca e usa deschisa, dar afara sa s elumineze ecranul (soarele lumina din spatele masinii destul de puternic). In schimb nici eu nici ala nu am vazut nimic pentru ca ne uitam dintr-un unghi mai aiurea.

Daca e careva care a inteles ce zic aici, si are idee de la ce ar putea fi, il rog s aimi dea si mie un indiciu, VA ROG FRUMOS.

Oare VAG-COMUL poate depista vreo eroare care sa nu o depisteze testerul ala de la skoda? Mentionez ca nu stiu ce hram poarta scula respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat sa scotzi borna de la daterie si sa o lasi asa 2-3 min ca poate se reseteaza cal si cine stie poate merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mereu am zis sa incerc si asta , dar ma trezeam la masina ca nu am cheie de 10 si o lasam moarta :nono:. Ce buna era Dacia aia in parcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate vedea cu vagcom-ul. se poate face un test indicatoarelor de bord in care o sa vezi daca sunt defecte sau nu sunt comandate cum trebuie. daca sunt defecte trebuie cumparat alt bord vsau dus la un electronist ... nu e mare lucru... daca ai drum prin sibiu te ajut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un drum de 1200 Km si am vazut ca functioneaza, dar nu se lumineaza. Adica cu soarele batand direct in bord se vede perfect tot ce trebuie (temperatura, kilometri ramasi, silueta masinii cu usi deschise). Daca soarele nu lumineaza direct bordul nu s evede absolut nimic. E ca si cum nu ar fi contactul pus.

<<se poate vedea cu vagcom-ul. se poate face un test indicatoarelor de bord in care o sa vezi daca sunt defecte sau nu sunt comandate cum trebuie. daca sunt defecte trebuie cumparat alt bord vsau dus la un electronist ... nu e mare lucru... daca ai drum prin sibiu te ajut>>

Myllenyum, multumesc pentru intentie, dar nu am drum pe acolo foarte curand.

Este cineva cu VAG-COM in Constanta, care se si pricepe sa il foloseasca bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa nu ai alimentarea care vine de la pozitii la luminile din bord..........

La audi TT am citit ca se pot seta sa se aprinda in mai multe situatii.............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
din cate am inteles eu numai km-trajul e defect.

da, are kilometraj electronic.

Salutare,

Revin si incerc sa re-activez acest thread pentru ca nu am reusit sa rezolv problema si nici nu am reusit sa gasesc un capat de care sa ma agat (cum ar fi de exemplu ce coduri de eroare da vag-ul). Poate cineva sa imi recomande un auto-service care sa nu ma "jupoaie" de bani si care sa faca treaba buna in zona de Nord-Est a Romaniei (Neamt, Bacau)? Un "flacau" de la un service immi propunea sa ii dau 5 milioane + bordul vechi in schimbul unui bord refacut dar care merge. Voua cum va suna trocul? Rentabil sau prea scump?

E viabila solutia de a cumpara un bord din Germania (de la vreun AutoVerwertung) si de al il schimba in Ro? Problema pe care o vad eu e ca nu prea as avea cum sa imi dau seama daca bordul functioneaza. Apropo, are cineva o idee cam pe unde s-ar invarti preturile pentru asa ceva?

Merci.

PS. Sper sa reusesc sa ii dau de capat pana in 2010 :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasaste si tu un electronist, da bordu jos, si roaga-l sa verifice placa si legaturile din ea; daca nu ai dat curent/soc curent/ nu ai facut nimik, cam greu sa pice din senin.... Tre sa fie mai multe mufe la bord, scoate-le si da-le cu spray de contacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"sa ii dau 5 milioane + bordul vechi in schimbul unui bord refacut dar care merge"

Daca bordul e MagnettiMarelli problema e grava dar reparabila

Pretul e bun,eu le repar cu 200E in Bucuresti fara piesa la schimb

Fa schimbul doar daca e MM,daca e VDO defectul e in alta parte

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"sa ii dau 5 milioane + bordul vechi in schimbul unui bord refacut dar care merge"

Daca bordul e MagnettiMarelli problema e grava dar reparabila

Pretul e bun,eu le repar cu 200E in Bucuresti fara piesa la schimb

Fa schimbul doar daca e MM,daca e VDO defectul e in alta parte

Succes

cum pot sa imi dau seama ce tip de bord e? unde tre sa ma uit?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scanezi modulul 17-instruments si dupa ce l-a identificat,casuta din dreapta-sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut la toti forumistii.

Problema mea este urmatoarea-am achizitionat un audi A4,2005,modelul nou,iar comenzile la casetofon si la computer bord sunt pe volan.Cele pentru casetofon merg,iar problema este ca cele pentru computer nu merg[cand apas pe ele apare no funct].

Am inteles ca pentru a-i da drumul computerului de bord trebuie sa schimb maneta[de la stergator].

Am comandat maneta si acum va rog, daca stiti pe cineva din bucuresti care sa o monteze si sa dea drumul computerului.

Am vorbit cu cei de la porsche si vor [ in particular nu la service 3000000 lei].

Daca stiti vreun tip priceput va rog sa-mi raspundeti.

Multumesc ,Florin Constantinescu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu un f mare meserias in ceea ce priveste orice model VAG dar din pacate ii in Cluj si lucreaza si ieftin un schimb de ulei cu tot cu filtre de aer si polen etc. la doar 30 RON. si stie rezolva si problema ta dar nu merita sa vii pana aici, el a lucrat la VW si a fost specializat in Germany

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,totusi poate gasesc pe cineva priceput din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu un bord de genu asta.. lipitura rece, caldurica la procesor, lipire mufe... etc..

am gasit in multe borduri condens, urme de lichid etc..

verifica si tu! daca nu..faci un drum pe la Pitesti si te ajut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare 2 all.Am si eu un audi a4 din 2002 1.9tdi, 131cp si am o problema cu el.Cateodata turometrul cade la zero dar motorul merge in continuare.Ce solutie exista pentru rezolvarea acestei probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontarea ceasurilor de bord pt curatarea contactelor si/sau inlocuirea ceasurilor de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Ceasuri/Codari computer bord Audi A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!