Jump to content

Carlig remorcare


livium1966
 Share

Postare recomandată

ceau, la masina din semnatura, pentru montare carlig(nou) si electric predare masina la cheie, 200 de euro e mult?? atat mi a cerut un baiat ce se ocupa cu montaj carlig remorcare...mersi mult. drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus de curand carlig.

Costurile au fost:

- carlig 450 lei

- instalatie electrica 25 lei

L-am montat singur( ~2-3 ore). Tot ce ai nevoie este o trusa de chei si o lampa de control pentru partea electrica.

200 euro mi se pare mult. Mai cauta si alte variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: Referitor la frecventa semnalizarii, aceasta nu ar trebui sa se modifice daca mai pui un bec in plus, avand in vedere faptul ca in momentul in care cuplezi avariile sunt alimentate ambele circuite(semanlizare stg si dreapta), si frecventa nu se modifica. Cred ca se modifica doar la consum redus si nu la in cansum mai mare.

Asa este. Mare mester, mare mare mare :cheers: Am probat azi priza si merge perfect. :beerchug: Multumesc.

Cat priveste aia 200 de euro pentru carlig, da e cam mult. Cu 100 de euro se vand astea originale SH. Vezi pe okazii, am vazut ca vindea unu cu instalatie electrica completa cu tot. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La instalatia de carlig,este un releu in care intra fire din triple si ies ptr priza.Stie cineva ce fire intra(pozitie,ceata,semnalizare,...)?Pinii sunt numerotati cu:RH;RZ;LH;LZ;L;R;30;31.Pinii 30 si 31 sunt alimentarea releului,dar pe restul nu-i mai stiu.Instalatia o am de la un golf 4 si vreau sa o pun pe un passat.A trebuit modificata ptr ca era prea scurta si nici mufele nu se potriveau,iar acum nu stiu ce-mi intra in releu si ce-mi iese ca sa-l leg si pe el.Atasez poze cu releul.post-22293-0-61793000-1303628764_thumb.j

post-22293-0-13938700-1303628779_thumb.j

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aici ai 3 foto.In prima mufele sunt cuplate la tripla spate(mufa alba din stg.este tot de la carlig,dar acolo se cupleaza 12V permanent si masa;conductorul este mai gros);in a doua sunt scoase ca sa vezi cum se imbina(cu mufa de la tripla) si in a treia sunt doar mufele care sunt pe circuitul electric de la priza carligului de remorcare.Practic,mufa care ar trebui sa intre in tripla spate,intra in cea care vine de la priza carligului(foto 3 in partea dreapta),iar alta de la priza se cupleaza la tripla(foto 3 stinga),deci sunt legate in paralel semnalizarea,frana,pozitia si lumina de ceata,prin intermediul acestui ansamblu de mufe.Daca te intereseaza,am si schema(semnificatia pinilor la priza de la carlig,cu 13 pini la carligul Westfalia,pe care-l am eu),in caz ca vrei sa te legi pecircuitele respective,fara mufa.De fapt nu conteaza marca,semnificatia pinilor este universala,poate difera culoarea conductorilor.

Salut! As dori si eu schema de la carligul tau Westfalia. Am montrat si eu unul, si am cateva fire in aer, (cele 2 despre care am aflat ca sunt + permanent si masa si inca unul mai lung ce pleaca dintr-un releu). De asemenea , precizez ca dupa montarea carligului, nu mai functioneaza lampa de ceata. Any idea...? Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
djdolphins07

salut poate ma ajutati si pe mine mi-am luat si eu un carlig de golf 4 din 2005 dar mufa nu se potriveste in spate la tripla, masina mea e din 2000 ce pot sa fac? exist o mufa adaptoare intre tripla si mufa de la carlig sau conectez pe direct. tai mufele si le leg intre ele? oare difera culorile de la una la alta adica firul rosu - stop si pe cealalta rosu sa fie pt. tensiune zic eu. va rog sa imi ziceti fiecare fir pt. ce e. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

precizez ca dupa montarea carligului, nu mai functioneaza lampa de ceata. Any idea...?

Nu iti mai functioneaza din cauza firelor in aer. La priza originala (13 pini) mai ai in corpul prizei un switch, care in momentul cuplarii remorcii sa iti taie lumina de ceata de pe masina. Cu alte cuvinte de la blocul de lumini iti merge fir la priza la switch si se intoarce altul catre lampa de pe masina, fir care la tine este in aer.

Nu inteleg de ce va complicati atat cu tot felul de mufe adaptoare, etc,cand se pot face legaturile direct pe instalatia care vine spre tripla. Atasez cateva poze cu modul in care i-am facut legaturile colegului Inginerul.

post-8948-0-73319400-1309615825_thumb.jp

post-8948-0-59705300-1309615841_thumb.jp

post-8948-0-06143200-1309615852_thumb.jp

post-8948-0-77484600-1309615908_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

djdolphins07

am inteles o sa le leg pe direct! thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

imi poate spune si mie cineva cum pot se demonteaza carligul de remorcare; se pare ca e montat de multa vreme, abia am reusit sa introduc si sa rasucesc cheita, dar acum nu mai stiu ce sa fac - rozeta respectiva nu se misca in nicio directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

stiti cumva daca cumpar carlig sh trebuie neaparat sa fie omologat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare!.se potriveste cirligul de golf 5 montat de fabrica pe un passt b6 2006?va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara.

Sti-ti careva vreun carlig de remorcare pentru Passat 4motion???caut de ceva vreme si n-am gasit inca :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Imi poate da si mie cineva detalii privind montarea uni carlig de rulota la un Seat Leon Reference 2008, mai ales la partea electrica? Exista posibilitatea sa-mi apara martori in computer sau sa-mi intrerupa curentul? In acest caz ce pot face?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare!

Am montat si eu un carlig pe golful 4 break al tatalui meu.Precizez caci carligul este sh,dar original(oris) si mi-a venit cu toate mufele pe el.Am conectat toate mufele la triplele spate si alimentarea la priza(masina nu este dotata cu priza , dar am descoperit mufa trasa in stanga spate). Totul e ok , semnalizare, stop,marsarier, toate functioneaza, dar am observata ca atunci cand inchizi sau deschizi masina nu mai clipesc becurile spate.Inca nu am legat o remorca, dar mai precizez ca masina are si senzori parcare pe spate. Ce trebuie facut in acest sens?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A mai intrebat cineva daca se gasesc de vanzare mufele care intra in triple ? si unde sa caut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste orice mufa la orice reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Cardinal in CT, nu le au separate. Numai să iau toata instalatia electrică. Eu am instalația dar nu am mufele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ce mufe vrei? Alea de la triple in care intra instalatia OEM a masinii sau cele de la care pleaca spre carligul de remorcare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Domnilor am de curand un Mk3 1.9 TDI, de care sunt foarte multumit. Are carlig de remorcare detasabil, pe care l-am primit de la vanzator. Singura problema este ca acest carlig nu e al masinii. Nu ma deranjeaza in mod special pentru ca nu tractez nimic in mod normal dar vreau sa rezolv problema. Daca are cineva de vanzare doar carligul sau ma poate indruma spre cineva as aprecia foarte mult.

Pana eu mai sap dupa informatii, va rog sa-mi spuneti daca se potriveste si un carlig de Golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,mi-am montat si eu un cirlig de remorcare,a venit cu tot cu instalatia electrica,firele,nu ajung la triple,pot taia firele din instalatia masinii si sa le leg la cele de la mufa cirligului?respectind bineinteles semnificatia culorilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,am citit topicul dar nu am gasit un raspuns mai concludent, un carlig de fabia 1 se potriveste pe golf 4 scurt? sau cum pot sa il adaptez? , trebuie date alte gauri sau cum ,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,stie cineva care este distanta intre cele doua gauri din lonjeroane acolo unde vine prins cirligul la golf 4 scurt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

stie cineva cum se fac legaturile la o priza pt carlig?

carligul este bosal si are in instalatia electrica un releu (014-209 flash control 12V).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai schema?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-ar trebui schema cu dimensiunile unui carlig de g4 hatchback ,distanta gauri ,cate,unde,lungimi,tot,multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!