Jump to content

Martor "ABS" aprins


francisc
 Share

Postare recomandată

Din cate am vazut cand am schimbat sabotii, pe spate, exista un senzor inductiv orientat inspre exterior, incercuit in prima imagine. Acesta este excitat de un inel magnetizat inegal, aflat pe tambur, dupa cum se vede in a doua imagine. Partea zimtata este de fapt praf de sabot de frana asezat in functie de magnetizarea inelului respectiv. Pe fata inca nu stiu cum arata. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.

post-46637-1279113682_thumb.jpg

post-46637-1279113687_thumb.jpg

Modificat de andygtafan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar o mica greseala:

Inelul respectiv de care vorbesti nu este pe tambur ci pe rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema la masina fratelui meu, un B6 2002 AVF. Ii prindea frana foarte sus, s-a dus la un mecanic, i-a modificat cursa pedalei, iar de atunci apare urmatoarea problema: dupa cca 1 km de condus, in functie de cat de des e nevoie sa se apese frana, se aprind martorii ESP si ABS, dupa care (evident) ABS-ul nu mai "intra" la o franare mai violenta, deci nu mai functioneaza. La urmatoarea oprire a motorului martorii se sting si totul revine la normal. Problema apare total aleatoriu, deci nici mecanicul nu poate ajunge la o concluzie clara... Cam ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ce crezi? Inapoi la "mecanic" si sa rezolve situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eminence, nu ar strica o verificare a lichidului de frana, pentru inceput. de asemenea ar trebui sa te uiti la starea de uzura a placutelor si a sabotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De unde pot face si eu rost de siguranta pentru ABS...aceea din capacul bateriei?...nu am gasit mai pe nicaieri.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la reprezentanta si cumperi de acolo. Costa in jur de 3-5 RON bucata. trebuie de 40 Amperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu stiu daca sunt off-topic asa ca imi cer scuze anticipat

problema mea e ca nu se aprinde martorul ABS deloc, nici la punerea contactului nici in mers

pana acuma am doar o ipoteza si anume ca a fost obturat (din cauza ca nu functiona ABS-ul), de aceea as vrea ca ultima solutie sa desfac ceasurile din bord, dar pana acolo as dori sa aflu alte ipoteze daca stie cineva si niste explicatii cum se scot ceasurile din bord si cum ajung sa vad daca martorul e obturat optic, niste poze daca se poate ar fi foarte utile fiind nefamiliarizat cu masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

te-ai gandit ca s-ar putea sa nu ai abs? nici eu nu am si nici la mine nu se aprinde cand pun contactul. singurul moment cand se aprinde, e cand scot bornele bateriei si apoi le pun la loc.

daca esti sigur ca ai, fa intai o scanare cu vag-com-ul si posteaza rezultatele.

numa'bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, am si eu o problema cu fabia mea,

am martorul abs aprins,

am fost la service si la diagnoza a iesit senzor abs roata stanga fata defect,am inlocuit senzorul dar eroarea persista si nu functioneaza,ceva idei?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza eroarea inregistrata ca sa te putem ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am si eu o problema cu fabia mea,

am martorul abs aprins,

am fost la service si la diagnoza a iesit senzor abs roata stanga fata defect,am inlocuit senzorul dar eroarea persista si nu functioneaza,ceva idei?

multumesc

Fire intrerupte, mufe oxidate pe traseul senzor:pompa ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,eroarea care apare este 0283,din cate am inteles pentru fire intrerupte erorea era 0285 si pentru pompa,era alta..

mi-au pus senzorul vechi (se pare ca era bun) si au zis ca s-ar putea sa fie rulmentul. Nu ar fi trebuit sa existe o eroare pt rulment? ajutati-ma cu ceva informatii..presupun ca rulmentul este destul de scump! nu am stat sa caut pretul. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

00283 - ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47)

00283 - ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47): Signal Outside Specifications

00283 - ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47): Electrical Fault in Circuit

Possible Causes

Open Circuit in Wiring from/to ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47)

ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47) faulty

Possible Solutions

Check Wiring from/to ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47)

Check ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47)

00283 - ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47): Mechanical Malfunction

Possible Causes

Excessive Air Gap between ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47) and Rotor

Short Circuit in Wiring from/to ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47)

ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47) faulty

Possible Solutions

Check ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47) Installation

Check Wiring from/to ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47)

Check ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47)

285 e pentru cel din dreapta.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci,

din cate imi amintesc eroarea e 00283 - ABS Wheel Speed Sensor Front Left (G47), e posibil ca eroarea sa fie din cauza ca pompa de servodirectie curge? cei de la service s-au uitat si au zis ca se documenteaza,dar e posibil sa fie rulmentul..ma poate ajuta cineva care stie ce face cu un test?ca la service ul respectiv.....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are pompa de servo cu ABS ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pompa mea de servo curge,si am vazut ulei in jur..si ma gandeam ca poate a ajuns si la senzor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am avut problema cu ABS-ul desi am un Fiat Punto (principiul de functionare e la fel) si la mine a fost urmatoarea problema: cablul de la frana de mana a iesit de la loc si cu timpul a ros inelul acela magnetic pe care il citeste senzorul si imi intra ABS-ul la fiecare franare, poate careva dintre voi se confrunta cu aceeasi problema, sper ca v-am fost de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

De ieri mi s-au aprins martorii ABS+ASR. Din cate imi dau seama ABS-ul nu functioneaza. Am scanat-o si am cod de eroare 00301 - pompa retur ABS, V39. Am verificat sigurantele. Pot verifica si ceva inainte sa ma gandesc la alta? Aveti o poza cu locul unde este aceasta pompa si eventual un DIY despre cum se da jos?

Daca stiti imi puteti spune si mie cam cat costa una second sau daca se poate reconditiona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica din nou sigurantele de pe capacul bateriei. De multe ori nu se vede la prima inspectie.

Si eu aveam acea eroare, si la inceput nu s-a vazut ca e dusa siguranta, doar cand am demontat a picat in doua.

Asa era si la altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu, am verificat sigurantele si le-am vazut bune pe toate, dar mecanicul a luat cheia si a desfacut piulita de la siguranta iar aceasta s-a despicat in doua asa cum spune si Jagoman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

New Bitmap Image.bmpEu nu le-am verificat decat pe cele 3 din cutie. Ma duc sa verific si celelalte. Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca fotografia este facuta de tine, se vede foarte bine, ca siguranta 6 este intrerupta.

Daca ai pus-o doar sa evidentiezi cutiuta..... totusi e bine sa verifici. Mai bine zis obligatoriu, caci in multe serviceuri te vor pune sa schimbi pompa..post-18-1154460138.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut noroc. Era siguranta, asa ca imi pot face planurile de concediu in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!