Jump to content

Martor "ABS" aprins


francisc
 Share

Postare recomandată

:) Pfoai. Deja imi faceam ganduri negre; sunt extrem extrem de rare cazurile de fectare pompa/calculator ABS. Chiar ma gandeam ca doar n-oi fi tocmai tu marele ghinionist. Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa mai trag un pic de offtopic.

Am o problema mai veche, de multi ani (vreo 6 - ceea ce cam elimina cauciucuri, unghiuri, lichid, placute, suspensie) mi se baga abs-ul in seama aiurea (cam la orice frina lunga de la viteza mai mare). Computerul de abs permite diagnoza doar pina la 21km/h dupa care taie comunicarea, asa ca nu pot vedea live care roata se crede blocata. In afara de a demonta rotile si a curata toti senzorii, mai am vreo varianta de a afla care e problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

de unde cumparam, fratilor, sigurante pt panoul suplimentar de pe capacul bateriei? ca eu nu gasesc pe nicaieri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va pot aduce eu sigurante. capsulate sau doar din tablita.

Modificat de Aresik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde cumparam, fratilor, sigurante pt panoul suplimentar de pe capacul bateriei? ca eu nu gasesc pe nicaieri....

incearca la Ausburg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va pot aduce eu sigurante. capsulate sau doar din tablita.

deci si alea capsulate sunt bune? ca am vazut la al padrino dar nu stiam daca sunt bune....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Depinde ce eroare ai. Sunt erori care pot fi depistate de calculatorul ABS doar cand masina este in miscare. Daca ai umblat la tamburul spate ar fi bine sa vezi daca nu cumva ai miscat mufa de la senzor, curatat etc.

De masurat nu prea ai cum senzorul caci functioneaza pe baza de inductie electromagnetica, adica cand se invarte roata se genereaza un curent electric de randul milivoltilor care este interpretat de calculator si astfel stie viteza de rotire a rotii.

De verificat ai putea daca ai putea sa ceri de la cineva un alt senzor, si sa montezi. Daca eroarea nu reapare, ala a fost buba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data cand am pus testerul am cautat coduri de eroare si cel gasit ne-a indicat roata stanga spate. L-am sters si am plecat la o "tura" sa vedem ce zice in mers. Dupa primii metri a aparut din nou, in timp ce unul dintre senzori nu indica viteza masinii. La senzorul Abs nu am umblat decat zilele trecute (dupa ceva timp de cand mi-a aparut eroarea) cand l-am scos, l-am sters de ceva mizerie si l-am pus la loc. Ce e cel mai ciudat e ca din cand in cand martorul ramane stins si se reaprinde dupa cativa metri sau km. Asa mi s-a intamplat ieri cand am plecat cu masina de la spalatorie: martorul Abs a ramas stins iar la apasari ale franei dintre cele mai usoare incepeau vibratiile pe care in mod normal le simti cand franezi violent si intra ABS-ul in functiune. Chestia asta ciudata am simtit-o de la spalatorie -acasa si apoi pana la iesirea din oras adica vreo 2-3 km. S-a mai manifestat si alta data dar pe cativa metri. Spre "linistea" mea fenomenul a incetat si s-a aprins martorul ABS din nou. Asa am putut sa-mi continui drumul (fara ABS) pana la Valcea. Poate trec azi pe la reprezentanta sa vad ce-mi zic meseriasii de-acolo. Probabil o sa schimb senzorul (daca asta este sigur) desi nu prea ma dau banii afara din casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era de mare ajutor daca ne spuneai exact ce eroare era inregistrata in ABS pentru ca la nivelul senzorului pot fi stocate mai multe tipuri de erori: de tip mecanic sau electric (no signal, short to plus/ground etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine ma poate ajuta,sau daca s-au mai intalnit erorile asta ... 01201 - abs valves supply voltage 000 --

si a doua 00301 - abs return flow pump (V 39) 008 implausible signal.

Au aparut dupa ce am spalat masina,nu stiu daca are legatura sau nu,si se manifesta asa .. mi se aprind martori de ESP ABS si frana de mana ,si imi bipaie de 3 ori.O sa ma uit un pic la sigurante maine,sa vad daca am noroc sa scap asa usor ,sau ar putea fii de la baterie,in sensul ca este aproape de finalul ei? Multumesc de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sigurantele de pe capacul bateriei m=as uita si eu prima data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerca sa dai cu sprei de contac si pe mufa care intra in pompa de ABS, BAFTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc colegilor care mi-au raspuns ... era siguranta de pe capacul bateriei arsa ,cea de 40 A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai gasit usor siguranta ? ma intereseaza cat te-a costat

Pai prima oara cand m-am uitat nu am vazut ca era arsa, nici nu stiam ca alea sunt sigurante,eu vedeam doar cabluri :),dar de fapt in continuarea cablurilor vin niste benzi metalice,apoi m-am prins ca sunt sigurante,pt ca erau de diferite grosimi,deci diferite amperaje...trebuie sa te uiti foarte atent , a mea era fisurata la mijloc,nu parea arsa ,probabil asa se ard. Nu am cumparat pentru ca aveam rezerve. M-am uitat azi prin magazine dar nu am vazut sigurante de genul asta, si eu sunt curios cat costa,oricum mai bine se arde o siguranta decat altceva. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nici dupa un an de la schimbarea sensorului ABS roata stanga fata, am din nou eroare, s-a dus din nou. Este acelasi sensor.

Am reusit sa-l scot in doua bucati, chiar daca nu trebuia sa fortez sa o scot. Am impresia ca era cam slaba calitatea.

Imi poate spune cineva ce sensor este cel cu care vine din fabrica Fabia.

E din 2002, motor AUA.

Nu vreau sa cumpar din nou unul slab caci e cam scump sa-l schimb anual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Era de mare ajutor daca ne spuneai exact ce eroare era inregistrata in ABS pentru ca la nivelul senzorului pot fi stocate mai multe tipuri de erori: de tip mecanic sau electric (no signal, short to plus/ground etc).

Revin- tarziu-(acum am reusit sa scanez erorile) cu codul de eroare :

00290 - ABS Wheel Speed Sensor; Rear Left (G46)

35-00 - -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimbi sensorul de la roata stanga spate.

De fapt poti face un test in mers cu vag-comul la measuring blocks se vede viteza la toate rotile. Mai mult ca sigur la roata respectiva arata continuu 0 sau 1 km/h.

Daca ar fi fost firul intrerupt dadea o eroare genul "short to ground" sau ceva asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rec, eu zic inainte de a trece vitejeste la schimbat de senzor sa pui mana sa dai tamburul jos si sa dai si rulmentul de roata spate si sa ii cureti frumos cu o carpa rotorul de abs. Nu de alta dar costa mai putin operatia asta decat senzorul in sine.

Din descrierea defectului:

00290 P1726 ABS Wheel Speed Signal #4 (Left Rear) -

Range/Performance. (G46)

Pare a f totusi o eroare de citire si nu una electrica propriuzis.

De ce zic sa cureti? ca poate de-a lungul timpului a mai ajuns pe rotor si altceva (gen pilitura metalica) pe rororul de pe rulment in afara de praf de ferodo.

Mai mult ca sigur, cum zicea si jagoman, daca pui si citesti valorile vitezelor pe fiecare roata, pe stg. spate o sa gasesti niste fluctuatii de viteza.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum citim valorile vitezelor pe fiecare roata cu VAGCOM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi iei o persoana cu tine, sau faci log pe grupul 1 de masura de la ABS, in mers.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:

Intr-adevar, am uitat sa precizez. Recomandarea mea este o a 2-a persoana care sa conduca, cred ca este mult mai edificator sa vezi valorile realtime decat sa le faci log.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rec, eu zic i....

Daca era sa trec vitejeste la schimbat senzor o faceam de mult dar avand in vedere ca nu ma prea dau banii afara din casa si faptul ca nu e oeroare "capitala" am putut astepta ulterioare investigatii si eventuale lamuriri. Asta am crezut si eu mai ales dupa faza cu spalatoria cand la plecare martorul a ramas stins si ABS-ul functiona.... Urmeaza sa schimb si sabotii de frana si cu aceasta ocazie vreau sa desfac si rulmentul sa vad daca e ceva p-acolo. Treaba cu masurarea in mers s-a facut inca de cand am postat prima data. Rezultatul era ca pe roata respectiva viteza era 0.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..Urmeaza sa schimb si sabotii de frana si cu aceasta ocazie vreau sa desfac si rulmentul sa vad daca e ceva p-acolo. Treaba cu masurarea in mers s-a facut inca de cand am postat prima data. Rezultatul era ca pe roata respectiva viteza era 0.

Din fericire demontatul rulmentului este obligatoriu atunci cand schimbi sabotii, altfel nu poti.

Dar daca zici ca viteza este 0 nu pot sa cred decat ca mufa a fost afectata, altceva nu prea are ce sa fie. Totusi ar fi bine sa te apuci repejor de ea ca daca sta prea mult umezeala prin mufa, corodeaza de tot pinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!