Jump to content

Bate La Total Stanga. Planetare?


Vali_Butuc
 Share

Postare recomandată

Salut. Am si io o problema. Cand iau total stanga se aude un pocanit. In mers se aude parca ar freca ceva la roata ca o sarma care freaca sau ceva de genul. Merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pocnitura se aude mergand sau stand pe loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi capul de bara.

Salut. Am si io o problema. Cand iau total stanga se aude un pocanit. In mers se aude parca ar freca ceva la roata ca o sarma care freaca sau ceva de genul. Merci anticipat!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca se aude un pocanit se poate sa fie si planetara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu azi am schimbat capeti de bara + brate la a6 fata..tot pentru ceva de genu..si pocnea ca dracu cand dadeam in gropi :) drumurile noastre toate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in mers bate, cand iau curba mai stransa la stanga. Am dat si io in gropi dar nu prea mi-am dat seama daca se aude ceva. Oricum, cand iau total stanga, in mers, bate ca toti dracii, se aude ca o pocnitura. :D. Daca e de la planetare as vrea sa stiu si cat ma costa. :D. Meci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As mai dori sa stiu daca nu le schimb saptamana asta (se aude pocanitul de vreo 3-4 saptamani) ce se poate intampla, luand in calcul faptul ca sunt capetele sau planetarele. Dauneaza la altceva? Pot pati eu ceva in mers? Astept raspuns. Merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aude atunci cand virezi si esti in mers este capul de planetara ( 300-450 ron depinde), daca mergi pe un drum cu denivelari si simti bataia este capatul de bara( 100-150 ron). din cand iin cand sa verifici burdufurile de planetare daca astea se sparg sare toata vaselina, intra nisip si adio cap de planetara.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dc face pe loc? e in regula? Se aude si la mine un zgomot discret si infundat asa cand stau pe loc si iau de volan complet stanga sau dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cand misc de volan stanga sau dreapta stand pe loc se aude poc,poc poc. Daca dau in gropi nu bate nimic. De la ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca sa spun ca in manual scrie ca e normala treaba asta. Dar ar fi buna o confirmare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca e normal sa pocnesca asa. Deci, cand stau pe loc si misc putin de volan stanga sau dreapta (incet) se aud niste pocnituri, daca il invart mai repede nu se aude decat o pocnitura la inceput. Dati-mi va rog un sfat ca sunt nelinistit cu treaba asta. Va multumesc.

Modificat de Crissti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stie nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am observat ca daca e mai rece afara nu se mai aude nici o pocnitura. Deci acele pocnituri se aud cand misc de volan incet stanga sau dreapta. Se aud si in mers mai ales cand e cald tare. De la ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!