Jump to content

Seat Leon 1.6 (102 Cp) Sport Up


gg_e
 Share

Postare recomandată

Cu 10% prin Bucuresti (++la ore de varf) va contrazic :( E ++++++. Pe ultimii 140km am consum 14.5%, vm 12km/h. 10% se poate doar in week-end-uri (sau noaptea).

LE:

gg_e - daca e sa ne uitam la datele tehnice - cand vorbim de cuplu, turatii, putere - 1.6-le (8v) de pe Leon are cam aceleasi caracteristici ca si 1.6-le (16v) de pe Logan. Inca ca si timpi - 0-100km/h si 0-1000m - e cam la fel ca 1.6-le 8v de pe Logan. Probabil din cauza ca Logan-ul este cu 200-300kg mai usor. Practic, nu am condus niciodata un Logan - deci nu pot sa-ti spun ceva din experienta personala. Dar poate a facut-o altcineva si ne spune si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    18

  • gg_e

    15

  • TudorM

    14

  • AIX

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

gg_e, crede-ma ca stau ca pe ace de ieri! Nu mai am stare! :) Daca ma suna, iti dai seama ca ma duc cu aparatu foto dupa mine si-i fac poze din fiecare unghi! :D

Cat despre comparatia cu Loganul, tot de pe forum-uri am citit, se tine langa Leon in primele 2 trepte dupa care Leon-ul o ia inainte. Cel mai probabil din cauza cutiei de viteze, care la Leon e facuta pt motor, iar la Logan e mai generala asa, fiind si pe 1.4 si 1.6 16v. Oricum toata lumea se plange la Logan de treptele foarte lungi, care penalizeaza acceleratia. Masina castiga din cauza greutatii mai mici. Asta stiu eu. :)

PS: Scuze de confuzie 1.6, intelesesem eu altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu astepta sa te sune ei!

Suna-i tu sa-i intrebi ce mai face masina ta. Trust me :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ gg - alarma e altceva si inchiderea centralizata altceva! prima suna in cazuri diferite (gen soc,perimetru...) iar cealalta iti inchide usile la apasarea unui singur buton sau inchiderea usii soferului!

deci te sfatuiesc sa vb sa-ti pui alarma ori de fabrica ori cumparata ulterior!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

black_shadow
...ce poate face inchiderea centralizata:inchide doar usile?

ast raspuns...mc!

Inchiderea face: inchidere deschidere usa/usi, portbagaj (separat de usi), ridicare geamuri deschise cu ajutorul cheii. Detalii mai multe cand citesti manualul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

vreau sa ma programez la un drive test .stie cineva cam cat dureaza pana cand o sa fac testul .ex:cred ca o sa ma duc sa ma inscriu sambata..cam cand o sa fac drive testul?si la chestia cu alarma:daca nu imi iau alarma ca optional(din fabrica) ,si vreau sa imi cumpar dupa ce vine masina ...(din alta parte nu de la seat) va putea sa faca acelasi lucru ca cea dn fabrica?

Modificat de gg_e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am dus si am vb cu cei de la metrotehnica intr-o sambata si in aceeasi zi mai exact in 10 minute eram in masina faceam testul! deci depinde unde te duci!

despre alarma ce sa zic e normal ca se poate si dupa aceea si fac exact acelasi lucru sau chiar mai multe depinde ce firma de alarma alegi! totul e sa ti-l una la o firma autorizata sa nu pierzi garantia pe electrica masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

pai da..am o firma langa mine (si cred ca e autorizata..ca e si service de tuning...sau asa ceva) .am mai cumparat de la ei o alarma de 250 de euro...p logan...dar pe loga nu nu facea decat sa inchida si sa deaschida masina:)(ce vrei ..era logan..alarma facea mai multe ca am citit in manual dar nu pe logan)...eu o sa iau masina de la alto syncro din pantelimon..stie cineva cum e cu test driveu la ei.

Stie cineva daca samsung D900 merge conectat la bluetooth?ca mam uitat o lista si nu apare?

De sistemul audio poate sa spuna cineva ceva?ce marca de casetofon?cum se aude?

Modificat de gg_e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe forum si o sa gasesti mai multe informatii dspre sistemul audio!Cel putin despre boxe!

Daca vrei da-mi PM si iti dau un nr de contact de la alto de la o doamna f simpatica cu care poti vb!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da..am o firma langa mine (si cred ca e autorizata..ca e si service de tuning...sau asa ceva) .am mai cumparat de la ei o alarma de 250 de euro...p logan...dar pe loga nu nu facea decat sa inchida si sa deaschida masina:)(ce vrei ..era logan..alarma facea mai multe ca am citit in manual dar nu pe logan)...eu o sa iau masina de la alto syncro din pantelimon..stie cineva cum e cu test driveu la ei.

Stie cineva daca samsung D900 merge conectat la bluetooth?ca mam uitat o lista si nu apare?

De sistemul audio poate sa spuna cineva ceva?ce marca de casetofon?cum se aude?

d 900 merge fara probleme...(chiar daca nu apare in lista).

sistemul audio...depinde de ce vrei de la el. si ca sa ti raspund la intrebare...pt niste boxe stock este ok...dar daca esti pretentios dpdv al sunetului ..calitate , volum , etc ....vei fi nevoit sa faci niste modificari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam atat despre leon...o sa revin cu informatii si cu intrebari cand ma duc la alto sa fac comanda..pana atunci ma multumesc cu cititul celorlante topic-uri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nici azi n-am avut noroc! :rolleyes:

M-au sunat de dimineata sa-mi zica de masina, ca e la ei si se apuca s-o pregateasca de livrare si urma sa ma duc in seara asta sau maine dimineata. Si cum nu m-au chemat in seara asta... Putin mai e, greu mai trece... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nici azi n-am avut noroc! ;)

M-au sunat de dimineata sa-mi zica de masina, ca e la ei si se apuca s-o pregateasca de livrare si urma sa ma duc in seara asta sau maine dimineata. Si cum nu m-au chemat in seara asta... Putin mai e, greu mai trece... ;)

din propie experienta iti spun ca livrarea va dura undeva intre 3 si 4 zile....o s o ai pana in week end ;) ..vezi si tu partea plina a paharului

:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai masina e sosita de vineri intr-un lot de 14. Si ei m-au sunat azi sa-mi zica cum ca o sa fie gata in seara asta sau maine dimineata. Daca chiar e cum zici tu, o sa ma desumflu! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci maine vom vorbi cu un nou fericit posesor de Leon!!! Trust me!

Somn usor...desi nu o sa prea ai.... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mas gandi la culoarea alba ca imi imaginez ca arata bine.da nu am vazut nici una..are cineva vro poza cu un leon alb..nici p google nu am gasit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut eu cupra! arata superb !

post-3697-1180413365_thumb.jpg

post-3697-1180413381_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce mai stie sa faca bluetothu?inafara de vb la tel?

O chestie care da bine la impresionat, comenzi vocale (stiu doar de cele legate de telefon dar cine stie), este o voce de doamna sexy cu un accent demential englezesc, poti sa apesi pe button si sa-i spui "Call Mihai" si daca ai noroc iti gaseste in address book-ul telefonului (pe care l-a incarcat acum in masina) pe mihai, iti da opreste muzica si-l suna, daca esti mai putin norocos auzi un "Pardon" sexy de tot.

Eu mi-am pus bluetoth mai mult pentru ecran-ul mare care e fain si din cite am inteles prin alte posturi aduce si "functii" in plus, cum ar fi becul de control la tempomat care pare a nu se aprinde altfel dar si pentru telefon. Avind in vedere ca e interzis si sincer si periculos sa tii telefonul in mina, este extrem de comod, iti activezi bluetoth la telefon cind te pui in masina si-ti vezi de treaba, calitatea sunetului e superba in ambele directii (mai trist daca vrei sa ai o conversatie privata si mai ai pe cineva in masina).

Nu mi-a parut rau pentru nici o optionala care am pus-o, am consultat bine acest forum inainte de a o lua si am ascultat sfatul celor care au spus sa pun pe ea caci pe urma imi va parea rau, si asa a fost, tot ce nu am pus a fost trapa si xenon (neveste ce poti sa le faci :P si acum parca imi pare rau de xenon.

Initial si noi am vrut sport sau sport up tocmai pt. interiorul rosu, am ramas in final la stylance si suntem foarte multumiti, dupa opt luni inca ne felicitam pentru alegerea facuta si daca ar fi sa o facem din nou, nu am schimba mai nimic (decit xenon-ul).

Legat de suspensii, la Stylance in fata este super OK am avut insa de citeva ori nesansa sa stau in spate, dezastru mai ales pe drumurile noastre te scutura bine de tot.

Plasticul pe bord este super ok (moale) la usi e tare si ieftin dar sincer nu ne afecteaza sunt destule in masina care sa compenseze :P

Atentie doar cu bricheta, va sfatuiesc sa nu o folositi sau chiar sa o scoateti, in unele cazuri are tendinta sa sara dupa ce a fost apasata si sa pice in dreapta pe jos, extrem de periculos.

Legat de motor noi am mers pe 1.9 TDI tocmai din prisma consumului, si desi are "doar" 105 cp o singura data am simtit doar ca am vi vrut mai mult, trage si merge superb, este un mic tractoras la viteze mici dar se aude mai mult din exterior, ce aud in interior imi place. Dar cum spunea cineva pe forum inca avem doar 7000Km si la 10000 probabil ne-am dori un 2.0 dar din punctul nostru de vedere nu s-a si nu se renteaza diferenta de pret.

Modificat de RemusP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu ceva mult mai tirziu,acum am vazut topicul....

Deci: fost posesor de Dacia,Tico,Matiz, 2x Golf 4 iar actualmente am un Toledo din 2002,tdi de 150 cai....

Sincer,in afara de acest toledo restul masiniulor au fost toate benzinare...si eu eram un benzinar convins...pina la Toledo.

Diferenta e enorma: in primul rind consumul (muuuult mai mic la diesel) iar in al doilea rind demarajul (calutzii).

Sincr va zic,eu unul nu mi-as lua masina nou noutza decit daca m-ar da banii afara din casa...

Seatul luat este foarte ingrijit,nu am nici o problema cu el si ce ma incinta este faptul k pentru doar 10.000 euro am o masina cu un consum muuult mai mic si o putere mult mai mare decit al oricarui benzinar care s-ar putea gasi la dublul pretului dat pe Toledo.

Rezumind,mie mi se pare aiurea sa dai atita bani pe ceva care este mult mai putin rentabil (economic) decit o masina mai veche si care oricum te va mai tine destui ani de acum incolo.......

In orice caz,iti doresc sa te bucuri de masina ta,este noua si asta conteaza cel mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kye04, care e relevanta postului tau? Nu vad nici o legatura cu subiectul topicului.

Cat despre problema cu masina noua, unii, printre care ma numar si eu, asa prefera, sa-si ia masina noua, nu vreuna alergata de altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu ceva mult mai tirziu,acum am vazut topicul....

Deci: fost posesor de Dacia,Tico,Matiz, 2x Golf 4 iar actualmente am un Toledo din 2002,tdi de 150 cai....

Sincer,in afara de acest toledo restul masiniulor au fost toate benzinare...si eu eram un benzinar convins...pina la Toledo.

Diferenta e enorma: in primul rind consumul (muuuult mai mic la diesel) iar in al doilea rind demarajul (calutzii).

Sincr va zic,eu unul nu mi-as lua masina nou noutza decit daca m-ar da banii afara din casa...

Seatul luat este foarte ingrijit,nu am nici o problema cu el si ce ma incinta este faptul k pentru doar 10.000 euro am o masina cu un consum muuult mai mic si o putere mult mai mare decit al oricarui benzinar care s-ar putea gasi la dublul pretului dat pe Toledo.

Rezumind,mie mi se pare aiurea sa dai atita bani pe ceva care este mult mai putin rentabil (economic) decit o masina mai veche si care oricum te va mai tine destui ani de acum incolo.......

In orice caz,iti doresc sa te bucuri de masina ta,este noua si asta conteaza cel mai mult...

cum a spus si CristiN eu prefer una noua chiar daca ma costa ceva mai mult..stiu sigur ca masina vine la mine in stare perfecta si asa ma pot baza pe ea .

vreau si eu sa vad niste poze cu leon alb...cupra am vazut si la ryco(alb e fff misto cupra),,da parca leonul are un alt "look" si as vrea cum sa vad cum arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai cupra arata fain pe alb, ci si variantele mai ieftine.

post-12696-1180450192_thumb.jpg

post-12696-1180450250_thumb.jpg

post-12696-1180450275_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata cam bine ...niceeeee :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar despre kit-ul aerodinamic al celor de la seat ce parere aveti?merita pus pe cupra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe alb arata superb superb!!! :lol:

Of ce mai imi place....luati-va pe alb nu ca e trendy ci chiar arata f bine! Eu am vazut un sport-up live....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!