Jump to content

Seat Leon 1.6 (102 Cp) Sport Up


gg_e
 Share

Postare recomandată

sal:Dvreau si eu sa imi cumpar seat leon 1.6 (102 cp) sport up (si ca optionale geamuri fumurii , ESP)nu stiu cum se comparta pe strada.Pls cine are ceva asemanator sa imi dea si mie detalii despre comsum (si in afara si in oras),despre dotari,si poate chiar ma ajuta cu niste poze din intrerior atat noaptea cat si ziua. Si inca ceva: un motor de 1.6 este potrivit pentru o masina de 1300kg?ce parere aveti despre masina?e bunicica?

P.S: eu o sa merg cu masina atat inafara cat si in oras:)cam 50%-50%..asptept raspuns ..mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    18

  • gg_e

    15

  • TudorM

    14

  • rin

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mihai Dobrescu

Am condus eu una nou-nouta prin Germania. Avea 2500 km.

Este o adevarata .......... carutza cu motor. Puterea respectiva o ai la o turatie foarte mare.

Modificat de Mihai Dobrescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare cand o sa inteleaga lumea si sa inceteze cu astfel de remarci?! Normal ca un motor pe benzina trebuie turat ca sa se obtina performantele specifice. De ce vin toti conducatorii de diesel de fiecare data sa ne spuna ce "carute" conducem si ca trebuie sa le turam? Stim si noi asta. Scrie si in specificatii. S-au fabricat masini pe benzina de zeci de ani, de fapt s-a trecut de suta de ani. Si n-a murit nimeni din cauza ca trebuie turat motorul. Cand o sa vreau sa conduc o masina si sa tin turatia intr-un interval atat de mare: [-]; atunci o sa-mi iau diesel.

PS: Scuze de offtopic si de ton, dar m-am saturat de astfel de remarci! :P :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai putea sa iti iei motorul 1.6 fsi de 115 cp care este putin mai sprinten si consumul ramane acelasi. Un consum ar fi undeva la 10 in oras si 6-7 afara. Masina este destul de grea pt 102 cp. Nu stiu cat ajung geamurile fumurii ca optionale dar parerea mea ar fi sa iei ceva mai folositor precum xenoane sau altceva (a fost doar o sugestie, nu stiu pretul nici la una nici la alta)

alegere usoara :blink:

LE: bine ai venit pe forum :P

Modificat de oozz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1,6 8v 102 cp nu e pentru liniute sau pentru condus sportiv. Se descurca in depasiri,nu o sa ai nici o problema in a depasi tirurile. Cat despre remarca cu adevarata caruta... n-am vazut vreun motor de 200 cp in semnatura lor, ci tot unul de putere apropiata. Eterna comparatie intre turbo diesel si benzina aspirata... Ignora-i, cel mai bine mergi si fa test drive cu un leon cu motorul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia TDI si apoi tatueaza-ti TDI pe antebrat. Sau pe picior. Sau unde se doreste. Asta-i calea. :screwy:

Revenind la ..manjii nostri (ca nu-s cai adevarati, doar vorbim de benzina aspirata) - 1.6 e un motor decent, fara pretentii, din cand in cand poti sa mai faci si cate o depasire. :)

Acum vorbind serios, mie mi se pare ok. Fara laude dar si fara reprosuri. E decent. Despre consum, exista deja un topic despre consumuri - gasesti acolo multe informatii. Ca idee, in oras daca o sa ai o viteza medie de 22-25km/h (aprox.) consumul o sa se invarta pe la 10%. La o vm de 16km/h - ~12.5%. La 10km/h deja sari de 15%. Orienteaza-te si tu in functie de orasul in care esti. In afara - ~7.5% (dar aici poti sa mai scazi chiar si 1l - sau sa mai adaugi 1l - depinde ce vm ai - si de stilul de condus). Daca esti din Bucuresti si faci in oras, sa zicem, 10.000km/an - eu zic sa te orientezi catre 1.9TDI - diferenta de consum in mediul urban poate sa ajunga si la 5l/100km in favoarea dieselului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamuri fumurii din fabrica nu-ti recomand decat pentru aspect,eu mi-am luat aceasta optiune si soarele era foarte enervant pentru cei mici in spate,asa ca am ajuns sa-mi pun folie cea mai inchisa si acum e super din toate punctele de vedere,asa ca mai pui 300ron si pui folie dupa ce-ti vine masina.Faza cu motorizarea eu zic ca conteaza cum iti place tie sa mergi cu masina,daca vrei sa fi primul care pleaca de la semafor nu merita,dar cel mai bine ar fi sa faci un test drive si sa te convingi pe pielea ta si incearca si motorul de 1,9 care vine cu un accesoriu in plus zgomotul.

Modificat de Geogvn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa parerea mea daca nu esti pretentios si daca nu faci mai mult de 15000 km pe an merita 1.6 102 cp.in schimb daca mergi mult in oras sau faci mai mult de 15000 km pe an iti recomand diesel(2.0 tdi).in ceea ce ma priveste as prefera o carutza cu motor decat un tractor cu plugul infipt(1.9 tdi 105 cp).

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut drive+test cu un leon 2, 1.6 102cp...mmm mi s-a parut cam slabuta.Eu am avut un vectra 2,0DTI 101cp si mi+a lasat impresia ca este un pic peste leon,referitor la cum trage masina(fara sa jignesc p cineva...parerea mea)....avand in vedere ca leon este totusi o masina spot eu asa zice sa+ti iei macar motorul d 116cp...Avand in vedere ca la motoarele mai puternice pe benzina creste consumul, parerea mea este ca motorul 2,0TDi 140cp este cel mai potrivit facand un raport putere/consum. Eu zic ca o sa fii mult mai multumit si d motorul 1,9TDi 105cp decat cel de 1,6..:Driver:

Bafta!!! Sa ne tii la curent cu alegerea facuta.

Modificat de AndreiFR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-ar lua toti 2,0 tdi si 2,0 tfsi, singura problema e ca diferenta de pret intre 1,6 102 cp si 2,0 tdi 140 cp e de 3400 euro cip. Mie diferenta mi se pare imensa, cam inca 20% din pretul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Andrei, no offence, dar sa compari benzina aspirata (si subtirica pe deasupra) cu diesel cr nu face... compari mere cu pere...

vis-a-vis de mpi vs fsi (102 vs 116) tot au fost pe forum, concluzia fiind aceeasi: fsi-ul iti da diferenta de cai ceva mai sus (6000 rpm fata de 5600), cuplul cam acelasi, consumul un pic de avantaj pentru fsi... hai ca deja intru pe OT

in alegerea masinii tb sa impaci feelingul cu utilitatea si sa gasesti calea de mijloc

bafta multa in alegeri!

PS: fa test-drive cu ambele motoare si vezi cu care te intelegi... ia si un 1.9 pentru comparatie :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, daca de Vectra acesta vorbeai - prinde suta in 13s. Leon cu 1.6 102 - in 11.7s. Chiar si modelul mai nou are trecut tot 13s la 0-100km/h iar la 80-120km/h - Vectra 2.0 DTI 14.8s - Leon 1.6 14.3s. Judecand strict dupa cifre, Leon-ul 1.6 castiga; dupa feeling - poate ca ai dreptate si dti-ul de pe Vectra iti dadea senzatia ca se descurca mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

black_shadow
...iar la 80-120km/h - Vectra 2.0 DTI 14.8s - Leon 1.6 14.3s.

Se poate scoate de la 80-120km/h chiar 13 s. ;) Daca vrei sa ai performantele din manual sau chiar mai bune nu schimbi ca la diesel la 2000 de rpm, ci pe undeva la 4000-4500 rpm ;)

In alta ordine de idei nu cred ca au 1.6L FSI de 115 CP la Leon si nici 2L FSI 150CP. In locul FSI-ului de 2 litri este acum 1.8 litri TFSI 160CP o "caruta" care se poate compara cu un 1.9tdi deoarece amandoua sunt TURBO. Doar ca sifonat iasa tdi-ul cu vreo 55 CP minus :)) in versiunea 1.9L si cu vreo 20 CP minus la apelul de seara cel de 2 litri tdi.

Daca nu e graba o sa sar eu cu pozele pe maine seara. ;)

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

fratilor?exista motoru de 1.6 fsi 116 cp la leon 2??? ca pe net nu scrie nimic(nici nu apare acest motor), apare decat 1.6 simplu de 102 cp ..d care v-am zis io

Modificat de gg_e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dah....s pare ca nu este motorul d 116 cp p Leon 2.Cel putzin la noi!!!Oricum cel mai bn fa un test drive...vezi ca la Alto syncro au un 1.6 galben sport up.....si cu kit-ul exterior ala d 2000E.

Andrei, daca de Vectra acesta vorbeai - prinde suta in 13s. Leon cu 1.6 102 - in 11.7s. Chiar si modelul mai nou are trecut tot 13s la 0-100km/h iar la 80-120km/h - Vectra 2.0 DTI 14.8s - Leon 1.6 14.3s. Judecand strict dupa cifre, Leon-ul 1.6 castiga; dupa feeling - poate ca ai dreptate si dti-ul de pe Vectra iti dadea senzatia ca se descurca mai bine.

Ai dreptate....nu stiu mie asa mi s-a parut....chiar m-am mirat avand in vedere ca vectra este si mai grea.Cunosc p cineva care are EOS cu mot. 1.6 116cp si nu prea a reusit sa-l faca pe un prieten cu o octavia II 1.9TDi 105.Bine acum mai depinde si de sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru discutii benzina vs motorina exista topic separat. Aici va rog sa va limitati doar la subiectul topicului, adica leon 1,6 sport up.

Eu as alege stylance in loc de sport up, cel putin jantele alea pe 17 nu cred ca dau bine cu gropile si liniile de tramvai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze pt iesirea de mai devreme, dar mi se pare mai mult decat gratuit un astfel de comentariu, mai ales din partea cuiva care nu poseda o "caruta" mai breaza.

On-topic: Mie inca nu mi-a sosit masina (ar trebui s-o pot lua vinerea asta), deci mare experienta cu motorul de 1.6 nu am. Eu am facut test-drive cu cel de 1.9tdi si puterea mi s-a parut suficienta pt masa masinii. Dezavantajul mi s-a parut a fi zgomotul mult prea mare la viteze mici, desi la viteze mari nu se mai simte. Eu am mers pe 1.6 pt ca voiam un motor pe benzina si nu am avut bani de 2.0FSI sau mai mare. Si din spusele colegilor, precum AIX si black_shadow, motorul face fata si nu vad dc nu ar face fata avand aceeasi putere cu cel de 1.9tdi. Fiind pe benzina este normal sa-l tii in ture si mie asta-mi si place sa fac. Daca mergi preponderent in oras sau pe sosele proaste te-as sfatui sa te feresti de suspensia sport. Eu am mers atunci cu un sport-up si m-a zgaltait bine la trecerile de tramvai si prin minunatele noastre gropi. Eu as alege stylance sau reference cu pachetul interior de sport.

Poze si multe alte detalii gasesti pe forum in Intrebari despre Noul Leon si in Sfaturi achizitie. Sper ca ti-am fost de ajutor.

PS: Motorul de 1.6FSI nu este disponibil pe Leon.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

black_shadow

poze interior

1003717hd1.th.jpg

1003720fe2.th.jpg

1003726qk5.th.jpg

1003716df4.th.jpg

1003729ue5.th.jpg

1003710uc1.th.jpg

1003727gy0.th.jpg

1003713ua5.th.jpg

post-3433-1179946860_thumb.jpg

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad in poze, tu ai sport nu sport up. E drept ca tapiteria e la fel, dar materialul de pe bord si dotarile sunt altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

black_shadow

tapiteria si iluminarea bordului e asemanatoare ... diferentele vi le spune @ryco78 daca intra pe aici.

ceva poze de la sport-up...

post-3433-1179951565_thumb.jpg

post-3433-1179953653_thumb.jpg

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place f f f mult tapiseria de pe sport si sport up.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie imi place mult tapiteria de pe sport up!despre motorul ala nu prea am ce sa comentez ca nu am mers cu el dar eu zic ca e ok! nu e racheta dar nu are cum sa fie nici f lent! ne descurcam ianinte cu o amarata de dacie cu 50 cai si acum 100 nu mai e ok?sa fim seriosi!

sper ca sunt ok pozele pe care ti le-am trimis uite mai pun si aici una doua!

post-3697-1179965398_thumb.jpg

post-3697-1179965440_thumb.jpg

post-3697-1179965515_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

multumesc celor care miau aratat niste poze...din cate vad eu interiorul nu este "asa nasol" cum spun unii(pobabi ei sunt invidiosi ..sau cine stie) mie chiar imi place mult.Si am mai auzit ceva:"ca daca ESPu este activat masina consuma mai putin".Este adevarat?stie cineva ceva?.... ryco..dintro poza se vede cosnumul...aproape 17:(cam mult..tinand cont de valorile pe care le dau p site ....

P.S. in toate pozele in care am fost antent (chiar si pe strada cand am trecut pe langa nu leon parcat) am observat ca "tavanul" :P)este alb....asa sunt toate sau e o optiune?..ast raspuns!...

black shadow .tu ce motor ai?

Modificat de gg_e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar alb-alb... e un pic gri :). Nu era disponibila alta optiune atunci cand l-am luat pe al meu si cred ca nici acum nu e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de invidie, desi si eu sunt 50% convins sa-mi iau leon. Era vorba de diferentele de dotari intre sport si sport up, adica: cruise control, clima automata bizona, volan si schimbator de viteze imbracat in piele, alt material la plansa de bord. mi-am dat seama ca black shadow are sport si nu sport up pentru ca nu avea clima automata, ci climatic.

Tapiteria de pe tavan e neagra doar la cupra, la celelalte cred ca are aceeasi culoare, adica gri deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!