Jump to content

Cei Mai Multi Km Prinsi Pe Camera La Un Vw


vlady_zch
 Share

Postare recomandată

Este vorba de una dim masinile mele de la lucru:

VW T4 Caravelle din 2003.

post-583-1179473584_thumb.jpg

post-583-1179473690_thumb.jpg

Modificat de ZCH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vlady_zch

    23

  • DANNY VW

    7

  • DZI'S

    4

  • Ebi

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

...si presupun ca merge si acuma ca la carte...

Am vazut odata un Golf mk4 pe mobile, cand imi cautam eu masina, avea 3 ani si 420si ceva de mii de km. M-o cam pus pe ganduri daca era posibil si am inceput sa calculez, ii posibil dar tre sa rulezi enorm de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multi km :)

nu cred ca face fite masina chiar si la acesti km. O s-o mai duca inca multi km fara probleme. :)

oricum, dupa un calcul rapid masina are o medie de 500 km pe zi :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina respectiva face 1-2 drumuri de Timisoara-Budapesta pe zi. La un drum, cu plimbat intre terminale si luat/dus oameni la adrese face intre 650-700 de km.

Tocmai m-am intors din cursa cu ea si acum are 686399 km :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai vreau sa confirm ca masina nu are nici o problema si nici nu a avut vreo problema grava pana acum...deci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai schimbat ventilatoarele de la radiatoare pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Nu stiu ca nu ma ocup eu de mecanica dar o sa ma interesez.

Modificat de ZCH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze nu am,dar:

-am lucrat un t4 din 2001 cu 624.000 km;nu pot sa spun ca nu avea probleme,tocmai de aceea era la mine...valva egr,valva comanda turbo,ceva senzori,tampon motor rupt,un scurt la instalatia electrica,etc...

-la serviciu avem un t5 care face in medie intre 500-700 km pe zi(are 4 soferi);masina e din toamna 2006 la noi si are acum 144.000 km...pina acum nu are probleme...asa ca nu ma mai mira nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem si noi doua T5-uri: unul are 195600 iar celalalt peste 85000. Primul T5 are o problema mai de la inceput si anume ca baga ulei in borcanul de la servo, cica e nu stiu ce garnitura pe care sa o poti schimba trebuie sa dai jos motorul.

Si daca tot am deschis subiectul, mai avem un T4 cu peste 667000km dar la acesta s-a rupt odata cureaua de distributie si a fost facut motorul si acum e arsa garnitura de chiulasa si mai un T4 cu peste 325000km care nu a avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw sharan din 2001 acum are 349500 km probleme majore nu a avut.

Acum ca veni vorba de km multi eu am vazut la un camion 1.300.000 km(in 8 ani) iar faza "cu maxi taxi Mercedes Sprinter 4.600.000km" e cam trasa de par.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat din 90 si ceva cred - 800k aprox

OT: toyota corrola din 91 de 1.3 peste 1,6 milioane de km, masina apartine unei fabrici si a fost folosita intens, are carte de service pt toti cei 1,6 milioane...impresionant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e chiar on topic dar la o diagnoza pe un Sharan care avea pe bord aprox 170.000 am descoperit ca masina are reali 547.128km...si mananca doar ulei, cam 2L de la schimb la schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La firma de curierat la care am lucrat pana de curand aveam un VW LT de 4,5 tone, cu peste 800.000 km fabricat in 2002. Au fost inlocuite foarte multe piese, inclusiv refacut motorul pe la 500 mii. Masina functioneaza ok si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posturile OFFTOPIC au fost ascunse. Negoita, daca nu ai nimic bun de postat te rog sa nu mai postezi. ai un avertisment verbal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca intre cele 7 cifre nu mai era si o virgula?

Sprinterul a fost lansat in 2000, ca sa aibe 4,6 mil de km ar trebuie sa parcurga cam 1800km pe zi....asta ar insemna sa mearga non-stop.

Unde ai vazut tu ca Mercedes Sprinter a aparut in 2000? :icon_thumright:

Sprinterul W901 a aparut in 1995 cind a aparut si VW LT 2, restul e istorie .

PS> colegul care a zis de Sprinter nu este deloc OFF TOPIC, transmisia si motorul de pe Sprinter sunt de provenienta VAG :icon_thumright:

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost cu un taxi de curand (un g4 tdi) cu aproximativ 400k km...m-a impresionat motoru ca avea forta inca si masina per total arata excelent,nu batea nimic,mai ales ca este folosita in regim de taxi...

iata un alt exemplu de fiabilitate si in aria masina mea:

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry428669

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un amic care are un A6 din 99 cu cca 600kkm 2,5 tdi da merge nene (mananaca doar ceva ulei in rest nimica).nici nu imi venea sa cred cand m-am uitat prima data pe bord. :)

off topic:

stiu o Alfa 166, 2,4 jtd din 2001 (cu piele navigatie mishto in interior) cu peste 700kkm la bord si cu carte service la ea.este masina de firma cu soferul iei care-l cara pe director in toata europa si toata tara.

il stiu pe soferul care conducea aceasta masina, dar mi-a zis ca se simte acei km, si papa ulei de o ia dracu.mi-a zis ca la cati bani s-a bagat in ea mai cumparau vreo 3.acuma sta in parcare de vreo 2 luni ca a venit masina noua A6 :)

in general maxi-taxi, taxi, microbuze care fac europa au fff multi km intr-un timp relativ scurt.

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot de Sprinter : maxi-taxi care face aproximativ 800 km/zi + uneori curse in exterior, 316 CDI,156 CP, anul trecut avea 680.000 km pe tahograf, dar baietii l-au "aranjat" sa arate 200 si ceva de mii km, nu stiu exact cum, si acum mi se pare ca se apropie de 400.000 km . In general suspensia a creat probleme, o parte din drum fiind destul de prost, dar ca motor si caroserie merge fain si acuma, pentru ca e intretinut, ii face schimbul de ulei si de filtre periodic. In plus, ei se lauda ca in "tinerete" au mer cu el in Germania pe autostrada cu 180km/h, n-as fi vrut sa fiu pasager atunci :cheers: Motorul insa se simte ca nu mai trage ca un 316, mai degraba un 313CDI acum. Si cum caroseria e acelasi lucru ca si la LT, deci lucru bun pt VW :lol:

Modificat de ovideo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filmuletul asta? cum vi-l explicati? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are masina noua omul :rolleyes:

cine stie a cata oara ajunge acolo de stia :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda , si eu am g3 , si am vreo 15.000 km :icon_thumright: Ii clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La multi Km :)

post-583-1182614463_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Astazi am fost cu un taxi. Un passat B5 din 98, cand m-am uracat in el mi-am dat seama ca ceva nu e bine cu el. Cand m-am uitat la kilometri avea 470.000... si l-am intrebat pe sofer daca chiar are atata si mi-a zis ca are 1.470.000 Da intradevar 1 470 000. Cica o ajuns la 999.999 si so dat peste cap si o inceput de la 000.000 Inauntru tot era praf, erau foaaarte obosite toate manerele, totu era decojit, vai de capu lui... era varza ce sa mai zic, si motoru suna de zici ca arunca careva cu fiare de la etaj. O zis ca nu o schimbat pe el lucruri importante, o zis ca o schimbat turbina, debitmeteru etc. Dar nimic asa vital. Se poate asa ceva? Va spun ca intradevar masina arata ff obosita. Si inca ceva, cica vre sa il dea acuma la ceva bisnitar cu vrei 4000-5000 euro si o zis ca "il face el si il da mai departe". Ce tzapa o sa ia cumparatoru masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost cu un taxi. Un passat B5 din 98, cand m-am uracat in el mi-am dat seama ca ceva nu e bine cu el. Cand m-am uitat la kilometri avea 470.000... si l-am intrebat pe sofer daca chiar are atata si mi-a zis ca are 1.470.000 Da intradevar 1 470 000. Cica o ajuns la 999.999 si so dat peste cap si o inceput de la 000.000 Inauntru tot era praf, erau foaaarte obosite toate manerele, totu era decojit, vai de capu lui... era varza ce sa mai zic, si motoru suna de zici ca arunca careva cu fiare de la etaj. O zis ca nu o schimbat pe el lucruri importante, o zis ca o schimbat turbina, debitmeteru etc. Dar nimic asa vital. Se poate asa ceva? Va spun ca intradevar masina arata ff obosita. Si inca ceva, cica vre sa il dea acuma la ceva bisnitar cu vrei 4000-5000 euro si o zis ca "il face el si il da mai departe". Ce tzapa o sa ia cumparatoru masinii.

E posibil desi...ar veni o medie de 478 km facuti zilnic.

;) Am vazut la tv acum cativa ani pe unu intr-o tara araba care avea un Mercedes,''bot de cal'' parca si trecuse cu ea de 1 mil de km.Masina era taxi.Partea buna este ca masina n-a mai mers decat pana au aflat aia de la Mercedes din Germania.S-au dus acolo,i-au luat-o pe aia veche ca s-o expuna in muzeul lor si i-au dat o masina nou nouta.Bine si asa nu? :P

Si asta tinand cont ca atunci cand a fost fabricata masina aia nu erau tehnologiile de acum ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipu a facut numa taxi cu ea, atata doar. E taximetrist de profesie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!