Jump to content

Revista Vwforum


alxrro
 Share

Postare recomandată

DomnulDoizece

Hubertus are perfecta dreptate in ceea ce a scris mai sus. Chiar iti multumesc pt. ca ai avut rabdare sa descrii, in mare, pe intelesul tuturor, problemele de care o noua publicatie trebuie sa tina cont inca de la inceput.

Ceea ce nu cred ca ai luat in calcul este ca aceasta revista nu se vrea a fi (cel putin in stadiul incipient) una comerciala. Eu vad revista vwforum ca fiind un centralizator al informatiilor cu adevarat utile pe care membrii acestui forum le pot furniza.

Desigur, formatul tiparit este ceva mai costisitor... Se poate incepe cu realizarea acestei reviste doar in format digital, pdf sau poate chiar flash, dar nu trebuie sa uitam ca suportul TIPARIT este cel mai longeviv dintre toate mediile de transmitere a informatiei. Este adevarat ca, tehnologic vorbind, suntem foarte aproape de momentul in care toti vom avea, oriunde am fi, acces la internet si deci la informatia in format electronic dar pana cand vom atinge toti acest punct iti spun sigur ca va mai trece ceva timp.

Ca sa "impacam si capra si varza", deoarece vad ca pana acum parerile sunt impartite intre online si hardcopy, cred ca am putea merge pe o varianta combinata.

Am putea face aceasta revista online, cu acces gratuit membrilor vwforum, iar o data la 6 sau 12 luni, in tiraj limitat in functie de cererile manifestate aici, sa tiparim un fel de "almanahe" (M. Vanghelie - clasic in viatza - http://www.resursadefun.ro/gi27_Marean-Van...e-matricola.htm - toata stima) in care sa publicam cele mai importante articole din varianta online.

Ce parere aveti domnilor?

PS: alxrro are si el dreptate. Pozitia lui Voinea si a moderatorilor ar trebui poate sa fie punctul de plecare al acestei discutii care deja prinde o forma din ce in ce mai bine definita. Astept cu interes!

O zi minunata si un sfarsit de saptamana excelent tuturor! :icon_thumright:

PAce!™

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alxrro

    18

  • Cristian

    12

  • DomnulDoizece

    6

  • Sindrome

    4

Eu mi-am expus parerea ca simplu membru, nu ca moderator. Sustin mai ales varianta pdf, mi se pare mult mai ok, nu implica costuri atat de mari si va putea fi citita de mult mai multi membri decat varianta tiparita. Trebuie sa ne gandim la un sumar, rubrici permanente, eventual anunturi de vanzare/cumparare.

Avem foarte multi membri care lucreaza in presa auto, ar fi frumos sa se implice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

de acord cu Cristi

am un fost coleg care are o firma de training in tehnici de negociere iar el trimite in fiecare saptamana niste "pastilutze" - le spune el, pline de invataminte, sfaturi, to-do-uri, samd... credeti-ma, facuta cu cap, funny, dar si super-interesanta... nu spun sa fie saptamanala, dar bilunara sau lunara, format .pdf, ar fi alegerea cea mai buna pdpv al timpului, resurselor si al celor implicati...

parerea mea... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idea unei reviste care sa ne reprezinte mi se pare geniala si cu siguranta as vrea sa cotizez cat pot de mult pentru realizearea ei. Eu lucrez in domeniul bancar, daca va pot fi de folos va stau la dispozitie... daca nu, ma limitez la participarea din punt de vedere financiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ati fi surprinsi sa aflati cati membri sunt activi din cei 11.000, si ati fi si mai surprinsi cati dintre ei ar plati bani pt orice fel de proiect.

Eu estimez MAXIM 50.

Publicatia online este singura varianta care nu moare inainte de a se naste.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am zis si noi, partea cu cotizatia pica pentru ca nu e nimeni dispus sa faca asta, mai ales ca nu ar plati toti. Ramane ideea cu revista online, cu o aparitie pe luna, probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu se face un poll ca sa vedem totusi cati ar fi dispusi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord sa se faca un poll.

Eu as fi al 52-lea platitor de cotizatie. Vor fi peste 3000 de platitori. (parerea mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

forceturbo, 3000 de platitori???? :wub: poi atunci facem un partid :wub:

imi retrag "estimarea" de 50 de platitori, si fac una noua: maxim 30.

Pollul nu ajuta f mult, pt ca vor vota mult mai multi decat vor trimite efectiv bani. Si nu neaparat din cauza ca nu ar da ca-s zgarciti, ci si din alte motive, cum ar fi comoditatea, lenea de a se deplasa pana la o banca, sau chiar jena de a trimite o suma modica.

Eu zic sa nu se mai piarda vremea cu poll, si sa se apuce cineva de varianta online.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DomnulDoizece

Si eu zic sa se faca un poll ...sa vedem CINE AR PARTICIPA SI CU CE!

Eu am scris deja mai sus cum pot ajuta ...si mai am cateva variante. Si Ioooooo Gigiiiiii dau si bani! Si fac si o biserica! Asha! :P >: )

Daca Sharanel are dreptate si sunt 50 membrii care ar cotiza ...cu mine se fac 51 (ca eu sunt nou aici :P) ...asa ca, numarul fiind in crestere, consider ca un poll facut ar clarifica destul de mult lucrurile.

Cine ii da drumul la poll? :P ..si cand? :P

______________________________

Much luv vwforum! PAce!™

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi mi se pare o idee destul de greu de pus in practica, sunt cu totul pentru. Devenim o comunitate destul de solida, sunt deja peste 10.000 membrii inregistrati plus inca cativa care doar urmaresc discutiile (deocamdata). S-au realizat zeci de intalniri in toata tara - avem nevoie si de o publicatie care sa ne reprezinte. Nu ar fi exclus ca si PoRo sau alti reprezentani VAG sa fie de acord cu implicarea financiara in acest proiect pentru ca este vorba si de imaginea lor. Oameni capabili sunt, reprezentanti la nivel local din plin :(, ce sa publicam si sa prezentam iar avem...totul tine doar de partea financiara si de implicarea unora. As vrea ca intr-o dimineata sa ma duc la chiosc sa-mi cumpar primul nr VWFORUM! :unsure:

Modificat de Golfuletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa existe o varianta tiparita. Varianta fisierului PDF e mult mai ok, implica costuri mult mai reduse. Haideti sa stabilim un continut care sa fie cat de cat respectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar fi mai bine ca vwforum sa fie inregistrat ca club sau organiz non-profit, cum vreti, dar sa fie inregistrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta doar cel care a demarat proiectul vwforum o poate face... cu sustinerea noastra, bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DomnulDoizece

Pai si..? ...EL ce zice? ...si cine a zis ca nu il sustinem? Eu sunt pentru! Nu de alta dar mi se pare mai inteligent sa avem suportul legal inainte de a demara proiectul cu revista!

Asteptam un semn pe acest topic si de la EL! :beerchug:

Go Voinea, go Voinea, go, go, go, go, go, go, go Voinea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leo_cumeteo1

se face sau nu revista?

se lungeste prea mult , faceti un poll pentru cei care vor sa contribuie si se continua discutiile aici

eu unul ma inscriu in contributie indiferent de suma (nu stiu cind ma mai uit pe aici) banuiesc ca o sa fie o suma mai maricica pentru primul numar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar fi indicat poate si o reclama pe site-ul oficial www.vwforum.ro astfel incat cei care intra si nu observa poll-ul, sa observe reclama. Multa lume intra pe forum doar sa gaseasca rapid anumite informatii. Nu cred ca aceste persoane ar refuza o astfel de revista in care sa gaseasca ceea ce cauta pe forum. Cred ca asa ar fi mai eficient poll-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

se mai aude ceva cu revista, sau din nou o idee buna data deoparte?

poate rupem o bere de la gura din concediu si reusim sa lansam macar un pilot , poate iese ceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de acord sa ne intalnim intr-o zi si sa punem ceva cap la cap, macar cu niste articole si poze aiurea, sa vedem daca iese cum ne dorim. Haideti sa stabilim o zi in care sa ne intalnim o ora si sa vedem concret ce putem face. Ar fi ok si duminica la intalnirea saptamanala, la ora 11. Daca sunteti de acord, ne putem intalni atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi minunat, dar trebuie stabilit si cu Dragos, sa vina si el, ca pana la urma el e administratorul forumului si, cel putin la inceput, cred ca el va trebui sa faca primii pasi (pe care ii vom discuta si stabili cu totii, bineinteles).

Despre intalnit duminica la 11 pentru mine e OK, mai putin duminica ce vine, ca sunt plecat din tara. Dar saptamana cealalta ar fi bine, din partea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate se implica si PBN cu o mica sponsorizare ca tot e cu ochii pe noi :)

As evita in a cere o sponsorizare de la PBN deoarece ar veni cu alte pretentii, de tipul reclama mascata sau inlaturarea unor topic-uri care nu le fac cinste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sunt fost jurnalist si lucrez de ceva ani in comunicare. Pot ajuta atat cu continut, cat si cu partea de concept si promovare.

de asemenea, ma bag la contributie. Cum masina vine sper intre 1-5 iulie, nu vin la intalnirea de maine. Daca nu v-ati pierdut entuziasmul, astept sa vad ce idei mai aveti. Optez pentru format digital, pdf. Desi datorita job-ului mei trebuie sa citesc presa zilnic, o citesc online. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati sa contribuie la revista, ii anunt din nou ca maine la ora 11 o sa fiu la polivalenta, la intalnirea saptamanala. Nu cunosc pozitia lui Dragos despre problema asta dar deocamdata discutam niste lucruri de principiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DomnulDoizece

si DomnulDoizece va discuta "lucruri de principiu" alaturi de CristiN si alti potentiali interesatzi! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

...si uite asa s-a stins inca o idee buna.

Sau nu..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!