Jump to content

Schimb Ulei Tiptronic


DanielL
 Share

Postare recomandată

Salutari.

Stie cineva la ce interval de kilometri se schimba uleiul din cutia de viteze automata la Audi A6 ('tiptronic' sau 'multitronic' - cred ca in privinta uleiului nu sunt diferente intre ele)?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in facturile de service de la reviziile din Germania si zice la un moment dat, pentru transmisia Multitronic, 'ATF ersetzen' adica inlocuire ATF. Stie cineva ce inseamna ATF-ul asta?

A fost inlocuit la fiecare 30.000 km. E vorba despre ulei, sau altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba uleiul la tiptronic!?

<{POST_SNAPBACK}>

Salut. Am facut mai multe 'investigatii' si iata ce am aflat:

Teoretic uleiul pentru 'multitronic' este 'lifetime', dar in realitate se recomanda schimbarea/completarea la un interval de 60.000 km.

Intr-adevar ATF inseamna Automatic Transmission Fluid si nu se gaseste prin magazine putand fi doar comandat din Germania si are si un pret pe masura: aprox. 28 euro litrul.

Un pas inainte de schimbare, ar fi verificarea nivelului, care este o operatiune destul de complicata, acesta trebuind masurat la o anumita temperatura cu testerul de diagnoza. Am intrebat la Midocar, au zis ca se poate si costa cam un milion si jumatate, dar vreau sa intreb si la Augsburg pentru ca nu prea imi inspira incredere Midocar-ul (mai ales prin programarile de saptamani si timpul de cateva ore bune de lucru pentru operatiuni relativ simple).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar ATF inseamna Automatic Transmission Fluid si nu se gaseste prin magazine putand fi doar comandat din Germania si are si un pret pe masura: aprox. 28 euro litrul.

<{POST_SNAPBACK}>

Am vazut ATF la Augsburg Militari, de la mai multi producatori, deci se gaseste si in Romania. La Tiptronic eu stiu ca se schimba uleiul periodic (nu stiu la cati km sau ce interval de timp), impreuna cu filtrul (are si asa ceva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ATF la Augsburg Militari, de la mai multi producatori, deci se gaseste si in Romania. La Tiptronic eu stiu ca se schimba uleiul periodic (nu stiu la cati km sau ce interval de timp), impreuna cu filtrul (are si asa ceva).

<{POST_SNAPBACK}>

La Augsburg am intrebat si mi-au zis ca trebuie comandat (se pare ca pentru Multitronic e alt tip de ATF, mai special). Filtru se pare ca asta nu are.

In legatura cu verificarea nivelului cei de la Augsburg au balmajit-o, ca nu, ca da, pana la urma am ajuns la concluzia ca treaba asta nu prea pot sa o faca, asa ca o sa ma duc la Midocar, nu pentru schimb ci pentru verificare nivel si completare, daca este cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce inseamna ATF-ul asta?

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am in bord un bec rosu notat ATF. El se aprinde (sau asa ar trebui...) cind trag frina de mina. N-am idee de la ce vine denumirea, dar nu cred ca de la "Automatic Transmission Fluid", deoarece masina e fabricata in 1959 si are cutie manuala (fireshte ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Stie cineva ce inseamna ATF-ul asta?

Revin asupra celor spuse. Pina si la masina mea se pare ca ATF inseamna "Automatic Transmission Fluid" ! (ma rog, nu chiar la a mea, ci la alte surate de-ale ei, ca eu n-am cutie automata). Am citit ce scrie la cartea tehnica ("indrumator de exploatare"):

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

te intrebam odata de cutie,daca ai schimbat uleiul....remember?

eu l-am schimbat acum 3 zile+filtru.Iti recomand.

Omul(mecanicul) mi-a spus ca e primul lucru care trebuie facut la o masina cu tiptronic, si ca din cauza asta se duc naibii o gramada...inclusiv cutia .:)

Am pus in ea ATF III (250.000/litru) si filtrul(90 euro),iar pentru urmatorii 60.000 km stau relaxat.

Uleiul din cutie era...pfu.....fara cuvinte.

Total 5.000.000 cu tot cu manopera.

Nu stiu citi km are masina ta ,dar daca ai lut-o Sh iti recomand repede aceasta "lucrare" sa nu patesti Domane fereste ceva la cutie.

Totul a durat vreo 30 de minute.

Acum masina schimba altfel vitezele,cu toate ca si inainte schimba frumos,nici nu simteam+ ca (asta a fost chiar culmea) "papa" mai putin.

P.S- 5 litri intra in cutie...

Modificat de cristiseven7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt informatii. Saptamana viitoare ma pregateam sa dau o fuga la Porsche sa vb cu cineva de acolosa vad care e treaba. Cred ca ma voi duca cu banii pregatiti pentru operatiune. Tu unde ai schimbat uleiul? Cat a costat manopera?

(Am consumul cam mare... se poate sa mai scada daca schimb uleiul din cutie?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat uleiul in cutie deoarece, la fel ca la multi altii, masina era second hand si nu stiam cum fusese exploatata.Am schimbat la reprezentanta si intreaga operatiune a costat cam 1000 RON, aici intrand 7 litri ulei ATF de la ei plus filtru plus garnitura la capac la cutie si manopera.Si iti zic ca nu dureaza chiar jumatate de ora deoarece:

1.temperatura uleiului din cutie tre sa fie cam la 50 grade adica tre sa astepti pana se apuca de ea

2.golirea este lejera in schimb umplerea cutiei este mai anevoioasa deoarece

Operatiunea este intr-adevar recomandata in cazul masinilor achizitionate second.Cat despre consum ce pot sa spun este ca la mine nu s-a modificat in sensul notabil.Consumul destul de ridicat este normal in cazul motoarelor cuplate la aceste cutii.Eu in Bucuresti cu un mers vioi nu scap fara 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare cam mult sa dau 10.000.000 pt un schimb de ulei. Mai ieftin nu se poate? Unde ai fost? La PBN? (acolo e 550.000 lei/ora) Ceva idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa facem un topic diferit pt tiptronic, ca incepand de acum 3-4 ore sunt si eu posesor de asa ceva!

vroiam sa facem un subforum sau un topic legat de cutii :DSG, tiptronic.

facem un topic nou si rugam un moderator sa uneasca aoclo posturile astea?

ps: super maisna! sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc... :beerchug:

Chiar am vrut sa fac un topic de genul acesta. In search nu am gasit despre schimb de ulei la TIPTRONIC. Cred ca e un subiect care atinge pe mai multi. Facem topic si rugam un moderator sa mute acolo si discutiile de aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat prin forum dar nu am gasit ceva la subiect (strict) asa ca mi-am luat inima-n dinti si am facut un topic in acest sens. Daca s-a mai discutat si e in + rog un moderator sa-l stearga.

Cine are cutie TIPTRONIC si are experienta de intretinere e binevenit sa impartaseasca experienta.

Ce fel de ulei se pune?

Cati litri?

Ce filtru de ulei se pune?

Se schimba si garnitura la buson?

Unde ati schimbat uleiul?

Cam cat costa si unde sunt service-urile unde se face asaceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim DRAPAR!

revin cu intrebarea @cristiseven7: unde ai facut schimbul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva sfaturi pt ulei si filtru pt cutie ? de unde gasesc? ceva firme? merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit si aici cateva lucruir interesante. mai ales despre Golf si automat. si ceva tiptronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi
Eu am schimbat uleiul in cutie deoarece, la fel ca la multi altii, masina era second hand si nu stiam cum fusese exploatata.Am schimbat la reprezentanta si intreaga operatiune a costat cam 1000 RON, aici intrand 7 litri ulei ATF de la ei plus filtru plus garnitura la capac la cutie si manopera.Si iti zic ca nu dureaza chiar jumatate de ora deoarece:

1.temperatura uleiului din cutie tre sa fie cam la 50 grade adica tre sa astepti pana se apuca de ea

2.golirea este lejera in schimb umplerea cutiei este mai anevoioasa deoarece

Operatiunea este intr-adevar recomandata in cazul masinilor achizitionate second.Cat despre consum ce pot sa spun este ca la mine nu s-a modificat in sensul notabil.Consumul destul de ridicat este normal in cazul motoarelor cuplate la aceste cutii.Eu in Bucuresti cu un mers vioi nu scap fara 10.

/

CU PARERE DE RAU DAR IN CCUTIE NU A INTRAT MAI MULT DE 3- 4 LITRI DE ULEI , RESTUL L-AI PLATIT DEGEABA , VB. DIN PROPRIE EXPERIENTA AM SCHIMBAT LA UN a6 IN Germania LA AUDI , AM STAT LINGA MECANIC SI NU A INTRAT MAI MULT DECIT 3,8 L , ASTA LA UN V6 DE 2,5 TIPTRONIC CARE ARE O CUTIE CIT MOTORUL DE GOLF, SI NU NUMAI LA A6, CEL DE MAI INAINTE A SPUS CA I-AU INTRAT 5 LITRI PAI NICI CIND ESTE NOUA CUTIA NU INTRA ATIT , NU STIU DE CE VORBESC ASA DIN CE-I MINT MECANICII , SA NU ZIC FRAIERIT MECANICII!

Te rog nu mai folosi inutil majuscule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza uleiului de cutie, (are 50mii km reali) un amic al meu a trebuit sa o duca la doctor sa o demonteze si sa curete nu stiu ce pompite/tuburi capilare sau ceva de genul asta (tipul e total atehnic, iar eu nu am mai vazut o cutie de genul asta facuta bucati ca sa stiu despre ce vorbea el); baietii i-au zis ca data viitoare in mod sigur va trebui sa schimbe chestiile alea (cca 500 euro). Daca asa o fi numai la Opel nu am de unde sa stiu, dar ce stiu sigur e ca sint mai pretentioase :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Dragos: multumim mult de povestioara, dar nu inteleg legatura!? pai cine stie ce a avut..ce i-a gasit, ce a facut tipul ala la cutie? mai e si vb de Opel. nici nu stii exact ce s-a intamplat.

spre stiinta ta, automatele de Mercedes, de ex, sunt considerate mai fiabile decat cutiile manuale de la ei, si automat mai fiabile decat multe cutii mauale de la alte firme.

(hint: cauta pe siteuri de vanzari de masini din germania, sa vezi cate taxiuri mercedes E-klasse gasesti cu automata/tipronic si 4-500.000 km :D )

iar ca sunt pretentioase, stie oricine. dar sunt si mai destepte decat manuala!

uite a lui Cristiseven are deja 200.000 si nu are prb.

ziceai ca nu ai vazut vreodata o cutie d-asta desfacuta! te sfatuiesc, daca ai ocazia, sa vezi asa ceva! e cel mai complicat lucru care il poti gasi pe o masina. eu am vazut una simpla automata, nu tiptronic si am ramas perplex cat de complexa si cate conducte si tevisoare are.

as prefera sa discutam aici despre sfaturi tehnice practice, si nu depsre povesti sau istorii.

poate unii sunt chiar interesati de intretinerea cutiei.. :P

no offence!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta am zis si eu....morala era ca trebuie atentie mai mare la ulei, calitatea lui si intervalul de timp dintre schimburi. Amicul meu care e dintar a zis ca aia au curatat ceva tuburi/tevi care aveau ceva depuneri (atita lucru stie si el:)) )

El nu a facut nimic , masina curata, luata la romanica, de la primul proprietar,reviziile la timp, etc etc deci masina intretinuta.

Je stie cum e cu CV care au ungere prin barbotare, iar ca pseudo-automata una de scuter :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!