Jump to content

Inchidere Centralizata


Anthos
 Share

Postare recomandată

Singura eroare e '00929',de la portiera cu pricina. Imi pare rau, dar stiu ce e ala 'dump'. Imi poti da mai multe detalii te rog. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    61

  • Al Bundy

    29

  • kelu

    14

  • passat 1.9 avf

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Soft-ul modulului confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poti ajuta cu asa ceva, imi poti oferi cateva detalii sau este o operatiune mult prea complexa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai cu ce.... iti trebuie laptop cu mufa seriala (nu cu adaptoare sau alte prostii), interfata seriala si soft dedicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, sunt Valentin;recent mi-am facut si eu cont aici deoarece mi-am luat si eu un passat 1,9tdi 90CP,1997.Una din problemele descoperite de mine a fost ca ambele usi din fata nu raspundeau la comenzile din telecomanda(inchis/deschis).

La mine a fost problema din motorasul de la broasca;sa ajung la el a fost nevoie sa desfac fata de la usa.Concret, lamelele cu periile pastile nu mai calcau pe colectorul rotorului.Am torsionat cu o penseta lamelele ca sa stea lipite pe colector si am rezolvat problema la usa soferului;urmeaza si cea din stanga,care cred ca are aceeasi problema.

Observatie:inainte sa desfac broasca am masurat 12v intre pini 1 si 2 de la mufa care intra in ea.

O zi faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E unul dintre defectele care apar, datorita uzurii. 12v iti vin cat apesi deschis-inchis.

Spor !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vamarc- esti un tip norocos ca ai mai avut" pastile" pe lamele. am intalnit la multe passat b5 problema asta, respectiv sa fie tocite la maxim acele "pastile" si efectiv nu am avut ce face decat alte motorase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau colectorul praf....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florine colector praf nu am gasit pana acum. ros am mai gasit un 10% sa zicem dar de tot astfel incat sa nu mai faca contact nu am intalnit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit doua, care aveau bucati sarite din el.... unul de actuator de portbagaj si unul de usa sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sunt pe jumatate norocos, deoarece a mai ramas jumatate din pastila;o sa ma lase curand.Urmeaza sa desfac si usa din dreapta cand am timp sa vad daca e acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut ,

am intalnit si eu aceasta problema . am un passat break din 2002 , 1,9 TDI 101 CP.

acum 2 zile , imi lucra in continuu motorasul de la portbagaj , deschizand continuu. Asta atat in timpul mersului cat si cand masina era oprita , fara cheie in contact ( usile neblocate ) . In momentul in care blocam usile din telecomanda , nu mai actiona.

Problema a degenerat ieri , cand nu s-a mai auzit motorasul lucrand. M-am bucurat , insa am constatat ca nu mai pot deschide deloc portbagajul , decat cu cheia in incuietoare , mecanic.

Am desfacut plasticul din spate sa vad ce e pe acolo .. nici strop de apa , sau ceva inghetat.

Am masurat motorasul sa vad daca nu e intrerupt ... se pare defapt ca acolo este o bobina ... a iesit la masuratoare - vreo 30 ohmi parca sa zic , nu mai retin exact valoarea dar e ok . Microcontactele - toate ok la o inspectie vizuala.

Am desfacut kederul de pe lateralul soferului , am ridicat mocheta si surpriza ..apa multicica acolo si ceva gheata in pasla aceea de sub mocheta. Am scos cutia de plastic , am desfacut modulul din ea .. nici macar o picatura de apa .

Am uscat bine locul de sub mocheta cu o aeroterma , am pus toate la loc . Nimic . Usa portbagajului nu se deschide de la maner , motorasul nu se aude lucrand .

Am luat firele care vin in motoras , le-am sunat cu un buzzer sa vad daca nu sunt undeva intrerupte pana la unitatea de inchidere centralizata... sunt ok ( albastru si maro ) , nu sunt intrerupte niciunde .

Am pus un mavo ( poate cel mai sensibil aparat de masura - voltmetru ) pe capatul firelor dinspre motoras ( in mufa ) , sa vad daca vine vreun impuls catre motoras. Se pare ca nu ajunge nici o tensiune care sa comande actionarea motorasului ... mai departe nu stiu ce sa fac.

Am vazut ca pe placa electronica a modulului de inchidere centralizata sunt vreo 4 relee , care se aud clentzanind in momentul in care faci o inchidere/ deschidere din cheie a usilor. Faptul ca inchiderea/ deschiderea tuturor usilor merge , nu inteleg de ce nu se face deschiderea portbagajului de la maner - de aici deduc ca nu este nici un defect in unitatea asta de comanda .

Rog pe cineva de specialitate sa-mi dea o idee , luand ca reper cele mai sus spuse.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca s-ar putea sa se fi blocat switch-ul din clapa .... si a sta asa, pana ti-a stricat motorasul actuatorului.

1. Intai verifica actuatorul - alimentat direct la 12v - daca nu merge, poti incerca sa-l repari, decapsandu-l. Unul nou, original, e pana in 100 lei.

2. Verifica switch-ul clapei - e posibil sa fie blocat, pe apasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc si aceste 2 variante .

totusi , pe firele care alimenteaza motorasul n-ar trebui sa vina o tensiune de 12v in momentul in care blochez/deblochez masina din cheie ? am masurat in clema aia si nu imi vine nimic .. asta poate si din cauza eventualei blocari a clapetei ... o sa verific .

multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se intampla ca dupa astfel de evenimente, sa nu mai poti deschide din butonul de pe usa. Pentru asta poti verifica si firele care trec din caroserie in hayon. Important e sa verifici ce ti-am scris mai sus, dupa care vedem cum sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut! am si eu o problema cu inchiderea centralizata. se inchid usile din senin fara sa actionez butonul de pe telecomanda sau cel de pe portiera. ma poate ajuta cineva cu o solutie sau cu o parere?

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA o diagnoza si stai in masina pe blocurile de masura si vezi care buton il citeste ca fiind apasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca, dupa ce ai deschis o cu telecomanda, ai descis usa (te ai urcat sau nu) si nu ai bagat cheia in contact,masina se incuie din nou, mai mult ca sigur ca incuietoarea din usa de la sofer este de vina; pentru a proba asta, priveste lumina de pe usa daca in momentul in care usa este deschisa se aprinde.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@megaderam - masina NU ARE VOIE sa se incuie chiar daca nu ai bagat cheia in contact. Daca ai descuiat masina din telecomanda, ai deschis portiera si masina s-a incuiat, inseamna ca este switch-ul dus din portiera respectiva si 'nu o vede" deschisa. Mai exista intr-adevar masini cu alarme setate prost care daca nu bagi cheia in contact se incuie, insa este o mare prostie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt perfect de acord! tocmai asta incercam si eu sa i spun lui ionut: ca daca este defecta incuietoarea de la sofer, modulul comfort nu "vede" ca a fost deschisa usa,dupa ce a deblocat(descuiat) masina si in cosecinta o sa incuie din nou masina..... asta se intimpla si la masina mea,eu a trebuit sa schimb incuietoarea(20 euro)

un saludo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-67148-0-57374100-1330638928_thumb.j

sunt perfect de acord! tocmai asta incercam si eu sa i spun lui ionut: ca daca este defecta incuietoarea de la sofer, modulul comfort nu "vede" ca a fost deschisa usa,dupa ce a deblocat(descuiat) masina si in cosecinta o sa incuie din nou masina..... asta se intimpla si la masina mea,eu a trebuit sa schimb incuietoarea(20 euro)

un saludo!

Salut,rationamentul tau este corect,doar sa nu confunzi broasca,incuietoarea, cu switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teorema se aplica pentru fiecare usa in parte, nu numai la portiera soferului. Indiferent de portiera deschisa, daca e "mort"switch-ul, consecintele vor fi paguboase daca nu esti atent si arunci cheia pe scaun si inchizi usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut dragi colegi!

Imi expun si eu problema, cu mentiunea ca am citit topicurile dar nu am reusit sa ma regasesc in ele.

Pe scurt, deschid/inchid doar cu cheia usa sofer moment in care se deschide/inchide si portbagajul, restul usilor si mai nou clapeta rezervor, doar manual. De la butonul de pe usa sofer actioneaza doar portbagajul.

Inainte de a ceda complet se auzeau zgomote de la broasca usa sofer ( un harait mecanic).

Se poate ca motorasul sa fi cedat? Sa scap asa ieftin, sau sa ma pregatesc de modulul comfort?

Multumiri anticipate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele de la modulul confort - e posibil sa iti fi cedat, unde pleaca din modul, spre usi. Verifica si mufele lui, sa nu fie oxidate. Motorasul - e posibil si el.

Desfa manunchiul de fire, si trage incet de fiecare - daca e cu probleme, va ceda.

Altfel, e confortul - nu e asa scump, pe SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am remarcat o treaba foarte interesanta ieri dupamasa, cand, dupa ce ajung acasa, blochez masina si becurile de semnalizare nu se aprind. O deblochez si acestea flicare de 2 ori ca de obicei. in rest totul functioneaza normal. FYI, alarma e cea OEM.

Care ar putea fi cauza defectarii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!