Jump to content

Inchidere Centralizata


Anthos
 Share

Postare recomandată

deztgmures

Ce schema urata....

Functionarea este asa:

apesi butonul de pe telecomanda, modulul de confort receptioneaza, transmite comanda de inchidere pe can la usile acre au geamuri electrice si direct la motorasul de inchidere la usile fara geamuri electrice, calc de usa comanda mototasul de inchidere din broasca.

la inchiderea cu cheia in broasca usii, printr-un contact, calc de usa preia comanda, o da pe can la calc de confort si acesta da comanda tot pe can pentru incuierea usilor, ca in pasajul anterior.

Cu alte info mai putem sa-ti fim de folos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    61

  • Al Bundy

    29

  • kelu

    14

  • passat 1.9 avf

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut! Am si eu o problema la masina din semnatura si anume legata de inchiderea centralizata. Pana acum cateva zile,am avut activata functia "deschidere selectiva", si cand apasam o singura data pe butonul de deblocare (pt a debloca doar usa soferului), se debloca si usa fata dreapta( pasager). Am dezactivat aceasa functie, in speranta ca se va rezolva, dar in zadar. Acum daca apas pe butonul blocare, de 2ori la rand, usa din stanga fata, se deblocheaza, iar daca apas la interval de 5 sec, totul este normal, usa cu pricina nu se mai deblocheaza. Pe Autodata, am gasit aceasta functie: Pressing key lock button twice within 5 seconds deactivates alarm and double locking system. Ar putea sa aiba vreo legatura? As rezolva daca as face un 'basic settings' la modulul 46? Daca da, ma puteti ajuta cu ceva pasi ce trebuie urmati, pt a face aceasta operatiune? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mentionez, ca si in momentul cand deschid portbagajul din telecomanda, se deblocheaza si usa dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de confort e ok? NU are apa in el sau pe langa el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in regula. Nu am avut niciodata apa in masina, sau mocheta umeda. Masina este in garaj, si o scot foarte rar(o data la 2-3 saptamani). Ar putea fi condensul un factor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si condensul excesiv poate fi o cauza. verifica-l pentru a-l exclude din start din discutie

post-11532-0-95276500-1327391128_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ! cine ma poate ajuta si pe mine cu o imagine cu locul unde este amplasat modulul confort ca eu am dat mocheta intr-o parte si nu-l gasesc ? mentionez ca am schimbat bateria la telec si nu mai inchide si nici deschide masina din telec , ww passat noe 2003 . va multumesc frumos !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite poza mai sus.

Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat azi si modulul confort!este totul in regula,nici urma de umezeala sau condens. Am pus vag-ul pe ea,si am scanat modulul 46, si singura eroare e "00929-locking module for central loccking;front passenger side (f221

): implausible signal".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu o parere,o idee,un sfat ceva? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot la confort ma gandesc. Ideea e ca eu, nici nu prea am inteles in primul post... ce e cu normal, 5 secunde, etc - e un pic alambicat postul. Incearca sa descrii mai clar fenomenul, sa vedem despre ce e vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua.am cumparat recent un vw passat b5 si nu pot sa deschid sau sa inchid masina de la telecomanda, precizez ca am schimbat si bateriile ,poate primesc si eu un sfat si mai am o problema nu imi functioneaza lumina deloc inauntru (sigurantele le-am verificat) va multumesc anticipat

Modificat de cipri48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. daca ai VCDS, verifica daca modulul confort receptioneaza telecomanda. Pe 46 - Convenienta, campul 014- in casuta trebuie sa se schimbe bitii, cand apesi pe telecomanda.

2. Incearca sa faci o resincronizare a telecomenzilor - cauta pe forum si aflii cum se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand apas de doua ori pe telecomanda,intr-un interval mai mic de 5 second,pe butonul de blocare al usilor,portiera din fata dreapta,se deblocheaza. Nu imi pot da seama ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe butonul telecomenzii sau pe butonul din interior ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai cand apesi de 2x? daca blochezi de pe consola soferului ramane blocata sau uneori se deblocheaza din senin si de acolo?

am postat in acelasi timp florine :lol:

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar din butonul telecomenzii! Din butonul de pe portiera soferului, e normal,ori de cate ori as apasa pe blocat, masina ramana incuiata. De asta am postat ceva mai sus ce am gasit pe autodata,am crezut ca are vreo legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea.... deocamdata, ca la doctor....nu mai apasa de doua ori.... :icon_cheesygrin:

In rest, trebuie facute cateva teste si cu un modul confort de proba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar un 'basic settings' sau ceva de genul, cu ajutorul vag-ului,as putea incerca? Mi-ar fi de vreun folos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca te ajuta. Ideea e ca iti ajunge o comanda eronata, la usa, sau ca nu traducerea comenzii e interpretata aiurea de calculatorul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intalnit anomalii de genul asta la unele passat-uri care aveau activata functia selective lock/unlock, inclusiv la a mea aku 5 ani cand eram entuziasmat sa activez tot ce se putea activa :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu am avut activata aceasta functie, plus cea de inchidere automata dupa 15km/h, si cea cu semnbal acustic la inchidere/deschidere. Acum o mai am doar p ultima activata, sa o dezactivez si pe asta? Exista vreo setare prin care ii pot da un reset, ca ea sa revina la setarile originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezactiveaza doar. In general trebuie sa fie suficient. Acum, depinde daca nu s-a zapacit un pic modulul confort....se mai intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok! Multumesc mult. In caz ca ai dreptate,si modulul s-a zapacit, ce ar fi de facut? Sa-l schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate isi revine, ori schimbat dump-ul. Erori nu ai pe 46 ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!