Jump to content

Inchidere Centralizata


Anthos
 Share

Postare recomandată

Buna! Sper sa nu supar pe nimeni ca fac topic nou insa:

Am un Passat 1,9 100cp, variant din 2003 si de curand masina mi se descuie singura. Mi se descuie in mers, o gasesc dimineata descuiata, ba chiar mai curand cand o apuca o criza descuie incontinuu ca si cum as apasa incontinuu pe "deschidere". Am incercat sa las telecomanda la distanta (crezand ca e un scurt in telecomanda) deageaba. Ideea e ca nu face mereu. O data 2 zile nu mi-a facut. Iar de curant mi-a facut tot drumul (vreo 200 km) incontinuu. Am demontat manerul la sofer (ala pe care se afla butonul de inchidere-deschidere a usilor) l-am scos din mufa respectiva - la fel face. Acu umblu cu sigurantele de la inchidere centralizata scoase ca sa o pot lasa noaptea incuiata (din cheie). Va rog mult AJUTOOOORRRR ;). cHESTIA CU SIGURANTELE SCOASDE E DOAR temporara avand in vedere ca si geamurile electrice, lumina interioara si din portiere si tempomatul sunt pe aceleasi sigurante sau comunica (pentru ca nu mai functioneaza.) HELP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    61

  • Al Bundy

    29

  • kelu

    14

  • passat 1.9 avf

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

C o s m i n

Eu zic ca ai un contact imperfect undeva, sau mai degraba un scurt sporadic. Dar unde? Sa fie pe langa modulul confort? Sa vedem ce mai spun colegii.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa ai un scurt sporadic pe cablaj. Sau e defect calculatorul de confort. Alarma ai?

LE: Vad ca am spus cam acelasi lucru ca si cosmin_acn. Scuze, am vazut ulterior.

Eventual o sa ma uit mai spre seara pe schemele elctrice de Passat sa vedem ce mai poate determina deschiderea usilor.

Oricum nu e o problema banala, e de competenta unui service de specialitate. Sa ne tii la curent...

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am avut si apa intrata in masina (cand am scos-o erau vreo 5-7 litri si a mai ramas sub mocheta sa se usuce) pe partea stanga, scurgerile din compartimentul baterie pompa servo erau infundate. Ajuta cumva?

Unde e calculatorul asta de confort sa ma uit la el poate imi dau seama de cva?

Alarma nu cred ca am (am de 2 luni masina si nu atipat niciodata desi am provocat-o in fel si chip). Telecomanda e cea originala de passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai auzit de la colegii de pe forum ca pot aparea incompatibilitati intre alarme aftermarket si inchiderea centralizata originala. Ai instalat de curand vr-o alarma sau ti-ai activat inchiderea centralizata dupa o anumita viteza si ai si alarma?

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clara treaba, ti-a intrat apa la calculatorul de confort.

E la picioarele soferului in partea dreapta sub mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde e calculatorul asta de confort sa ma uit la el poate imi dau seama de ceva?

modulul confort e sub picioarele soferului sub mocheta.

aproximativ la fel pateam si eu... incearca sa usuci si sa scoti de acolo toata apa si apoi vezi daca-ti mai face la fel.

PS: alarma probabil ai dar nu e cu perimetru. poti sa verifici daca inchizi usile, lasi un geam deschis si apoi incerci sa descui capota de la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc sa scot mocheta dar cum sa ma astept sa arate acel modul (computer) de confort. E chiar sub picioare sau mai sus? Scuze de intrebari imbecile dar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am mai umblat la el ca dupa ce s-a uscat si nu a mai ajuns apa la el, nu mai face probleme. eu zic sa ai rabdare inca 2 zile si sa incerci sa ususci calumea zona aia si sa vezi daca mai face. acuma cum e asa de cald se usuca de la sine ;) .e destul de scump modulul asta si e pacat sa dai banii pe el degeaba.

cosmin_acn spunea intr-un post cum se ajunge exact la modul. poate vede topicul si mai spune odata.

edit: uite si un link cu o problema asemanatoare, poate te ajuta: modul confort inundat

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper s anu fie dus modulul ala. Dar daca e dus nu se poate anula cu un vag-com inchiderea de la el si sa-i montez alta inchidere centralizata? Cica nou e vreo 11 mil. Cu o inchidere centralizata noua ies intr-un mil cu tot cu manopera. ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu cred sa poti anula inchiderea centralizata din modulul confort pentru ca alarma aftermarket lucreaza impreuna cu modulul existent. Ii da doar impulsuri pentru comanda. Treaba cu inchiderea si deschiderea o face modulul confort.

Nu mai stiu unde e postul de care vorbea claudiu, dar ma mai uit, aveam pe undeva si poza. Dar daca dai jos plasticul ala de sub piciorul stang (sub forma de caramida :D ), o sa-l vezi pe dosul lui, ca numai el e acolo.

Dar cum dracu ti-a intrat atata apa acolo??? :D

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e variant,e posibil ca apa sa provina de la o fisura/rupere/iesire cumpla de la furtunul instalatie de spalare parbriz spate,poti verifica daca e asa apasand maneta si uitandu-te de iese apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa mi-a intrat in masina dupa ce s-a infundat scurgerea din compartimentul baterie. Am scos dopul de sub pompa de servo si acu nu mai am probleme.

Nu e de la sropitoarea spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o problema asemanatoare. La mine la denivelari se deschidea inchiderea centralizata partial sau complet. Uneori cand parcam masina si inchideam centralizata dupa cateva secunde se dechideau usile singure. Avand in vedere ca la modelul meu nu prea exista vreun calculator sau modul de confort, am suspectat problema vine din usa de la sofer. La montajul unor difuzoare pe usile din fata am profitat sa verific pe acolo. Am constatat ca era o mufa cu firele neizolate (lipseau papuceii de la fire) si la denivelari in mers practic imi facea scurt in contact cu partea metalica a usii. S-a rezolvat prin izolarea firelor buclucase. Ciao si numai bine. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa verifici bateria ! se poate intampla ca daca bateria e slaba , sa-ti descuie usile preventiv !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o scanare cu VAG-COM si vezi ce eroare iti da. Eu am intilnit problema aceasta la un A6 si era din cauza micro-contactelor din usa soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am patit o chestie asemanatoare.daca inchideam usil din butonul interior(in timp ce ma aflam in masina)tija de la sofer sarea imediat inapoi,adik se descuiaa.daca ieseam din masina si o incuiam fie din butonul cheii,fie din telecomandfa alarmei,nu avea nici o treaba.cauza?switch-ul defect,dar la tine,eu zic ca este un contact imperfect undeva,si sare p deschis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am rezolvat problema. Am scos computerul ala de confort si - surpriza.... era apa multaaa inauntru. Am scos apoa, am uscat celoe 3 mufe cu fire ce vin in el. am dat cu spray anticoroziune, am curatat pe acolo (ca ruginise). si acu - toate bune si frumoase. Multumesc mult pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Unde e calculatorul ala confort?

Eu daca am inchis usa normal se armeaza si se blocheaza usile in cca 2 min .

Daca am lasat cheia in contact si am iesit din masina .Se intimpla la fel

Apa nu am in masina.Help

Ce greu e sa citesti un topic de 20 de posturi. Oare ce scrie la posturile 6-7 ???

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
georgianlaurentiu50

Salutare ! AM si eu o problema la inchidere! Cand plec de pe loc se inchide automat totul este in regula! Se inchid toate deodata doar cea din spate dreapta! Se inchide odata cu toate dar sare acel surubel si se deschide din nou! ce problema este ?VA MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci pe placa de baza. Trebuie desfacuta yala, reconditionata - refacut lipiturile, schimbat switch -daca tot umblii la ea, gresata, etc. Uite niste poze, sa intelegi unde e problema.

Poza cu 4 lipituri, e exact de yala spate - ce iti trebuie tie.

post-30007-0-33821800-1326482414_thumb.j

post-30007-0-03211100-1326482429_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgianlaurentiu50

Multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, atasez aici o schema de inchidere centralizata pentru passat b5, si rog din suflet pe cinva care cunoaste sa-mi explice daca nu cer prea mult cum functioneaza aceasta schema pas cu pas, de la emiterea impulsului de inchidere pana la inchiderea usilor, dar doar daca se poate.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi merge astasamentul tau....

care e problema, ce vrei sa stii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!