Jump to content

Leasing - inchidere Inainte De Termen


aec
 Share

Postare recomandată

Dupa ce se termina leasing-ul, cat mai sunt valabile nr. de inmatriculare si certificatul de inmatriculare?- asta pentru a veni acasa cu masina ca nu vrea s-o aduca 400 km pe platforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    18

  • Burady

    13

  • Aer Curat

    12

  • Al Bundy

    6

Scrie in certificatul de inmatriculare data pana la care e valabil. Nu are nici o legatura cu terminarea contractului de leasing, eu am primit si achitat factura pentru valoarea reziduala la o luna inainte de expirarea certificatului de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci daca am terminat leasing-ul pot sa mai circul cu masina pana expira certificatul de inmatriculare chiar daca eu am devenit proprietarul masinii iar pe certificat apare ca proprietar societatea de leasing insa problema e ca in casuta unde trebuie trecuta perioada de valabilitate nu e trecut nici-un inscris...!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista posibilitatea ca masina sa fie inmatriculata definitiv, si atunci certificatul de inmatriculare nu are termen de valabilitate. Eu am avut numar temporar, de forma B XXXXX, cu data expirarii trecuta in dreapta 05/11. In acest caz nu stiu cum se procedeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee care este termenul maxim (in luni) raportat la incheierea contractului de leasing pana cand se poate face cesionarea?

Adica: daca mi se termina contractul pe 15.09.2011 (ultima rata), pana cand pot face cesionarea?

Multumesc.

Mentionez ca este vorba de leasing financiar.

Am achitat si eu zilele astea factura pentru valoarea reziduala, inclusiv accize. Odata cu factura pentru valoarea reziduala mi s-au emis si ultimele facturile pentru ultimele 2 rate si asigurare. Am depus certificatul de inmatriculare la Porsche Leasing si mi s-a dat o copie pe care au stampilat-o si semnat-o, cu mentiunea conform cu originalul.

Astept sa vina actele de la vama, pentru a inmatricula masina. Mi s-a promis ca undeva la inceputul lunii mai se va intampla asta, sper sa nu am surprize sa nu vina pana pe 10, cand expira certificatul de inmatriculare si numerele masinii.

@cristian: ti s-au emis facturile pentru valoarea reziduala si pentru ultimile doua rate in acelasi timp sau intr-o perioada relativ scurta de timp? cu cat timp inainte de finalizarea contractului?

Multumesc

Modificat de VNB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mi-au venit toate facturile in acelasi timp: 2 facturi pentru ultimele 2 rate plus dobanda, 2 facturi pentru asigurarea Casco pe ultimele 2 luni si factura pentru valoarea reziduala. Daca retin bine, facturile au fost emise cu o 40 de zile inainte de expirarea contractului, am facut plata a doua zi dupa primirea facturilor si apoi am mers sa depun certificatul de inmatriculare la Porsche Leasing. Bineinteles, mi s-a promis ca actele sunt gata in 10 zile. Normal, actele nu au fost gata la termenul dat de ei, nici chiar dupa inca o saptamana. Cu 3 zile inainte de expirarea contractului a fost nevoie sa sun de 5 ori si sa vorbesc pana la urma cu sefa departamentului de relatii cu clientii, care mi-a zis ca verifica daca au venit actele si ma suna. Bineinteles, nu m-a sunat, asa ca am sunat eu inapoi ca sa aflu ca actele sunt venite in ziua aceea.

Cand le-am luat am constatat ca actele erau gata de 2 saptamani, insa probabil le-a fost lene sa le trimita intre departamente.

Ti-am povestit ce am patit eu ca sa stai pe capul lor, sa nu patesti la fel ca mine. Avand in vedere ca inmatriculam masina in alt judet si era vineri dupa-amiaza, eu nu aveam actele iar marti era ultima zi in care mai puteam circula cu masina, eram nervos si disperat, insa pe cele de la relatii cu clientii le interesa mai mult in ce locatie sa-si faca nu stiu ce petrecere. Bineinteles, organizata pe banii nostri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii. Eu nu voi fi asa de stresat caci am numere definitive (nu sunt provizorii cu termen limita de valabilitate a certificatului). Totusi imi aduc aminte ca ceva similar am patit si eu la primul leasing din 2001 (incheiat in 2003) cand am stat cu masina pe tusa cam o luna (dar din cauza celor de la politie-inmatriculari, cei de PoLeasing au fost O.K. atunci)) si asta chiar atunci cand a trebuit sa merg pana in Linz (4 persoane cu bagaje!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am in seat ibiza in leasing si vreau sa-l returnez.nu vreau nimic ci doar sa scap de masina.nu sunt restant cu ratele,poate voi fii doar 1rata restatnt.ce pot patii daca returnez masina. vreau pareri strict din partea celor care au trecut prin asa ceva!daca au fost contactati dupa ce au returnat masina,daca i sau impus plati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut

si eu sunt in situatia in care la sf lunii termin contractul de elasing..urmeaza sa le trimti si certificatul de inmatriculare dupa ce achit rata reziduala dar am o nelamurire:

- ei mi-au zis ca ca dupa ce vle dau certificatul de inmatriculare de la mine in termine de 5 zile

voi putea ridica documentele necesare inmatricularii.

Acuma masina este inmatriculat cu numar normal (B-XX-XXX), inmatriculare pe care daca imi aduc eu aminte am platit-o eu.

La inmatriculare noua voi plati ceva ? mi se vor schimba numerele? Daca am buletinul pe alt oras decit bucuresti o pot inmatricula in Bucuresti?

Care sunt de fapt pasii care ar trbui sa ii urmez ca cei de la Porsche se cam fofileaza cind i-am intrebat!

Aveti idee?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spun unii,. cred ca o sa platesti taxa de poluare, in ce an a fost inmatriculata masina, si ai platit taxa atunci?

Daca nu ai buletin de BUC, o inmatriculezi in orasul de domiciliu dupa ce o decalri la adm financiara (cu toate ca ar fi trebuit sa o ai declarata acolo deja, CF cod fiscal din 2007)/ DAca schimbi orasul (judetul ) schimbio si numerele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este din 2007 si atunci am paltit taxa de poluare la ea dar nu mai am factura ....

si da cred ca estre declarata la adm financiara ca parca platesc impozit anual la masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua,

 

Am o nelamurire, in cazul platii integrale anticipate platesc numai capitalul si tva-ul aferent ? la mine in scadentar rata e compusa din capital la care se aplica dobanda plus tva plus casco ; deci daca platesc anticipat voi avea de achitat numai capital+tva (fara dobanda+casco) corect ? 

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In pricipiu da, dar depinde ce scrie in contract!

Citeste-l, sigur e stipulate ceva de plata anticipata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un comision de rambursare anticipata, cred ca era 3%, insa verifica sa fii sigur. Suma la relatii cu clientii si vei primi toate informatiile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kef_ , aici e problema, in contract scrie la plata anticipata "conform scadentarului", nu scrie exact ce-am scris eu mai sus. Atat spune, ca se aplica 1% comision.

 

Dar ca principiu, sper sa nu ma puna sa platesc toata dobanda pina la sfarsitul contractului (inca 4 ani) de 8000 lei !!! (plus casco 5700)

 

O sa sun si la ei, dar voiam sa ma pregatesc "sufleteste" intai, afland parerea celor care au trecut prin asta.

Modificat de Cristi_45
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te pun sa platesti dobanda, dar vei plati acel comision de plata anticipata (nu stiu de ce retineam eu ca e 3%).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e bine, pt ca prefer sa fac un credit si sa scap de leasing, sa stiu ca e masina mea. In plus, am facut niste simulari si ies mai bine cu banii la credit.

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!