Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

nu stiu, eu am fost doar sa-mi desfaca senzorul de la presiunea de ulei si sa-l dea cu spray de contacte si a fost 5RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu, eu am fost doar sa-mi desfaca senzorul de la presiunea de ulei si sa-l dea cu spray de contacte si a fost 5RON.

<{POST_SNAPBACK}>

de ce l-ai curatat, just in case?! sau limp?

Daca ai ajuns sa-l cureti, deja nu mai tine muult, sa te astepti la unul nou cat de curand !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am montat alarma after-market si a doua zi a inceput sa-mi zica cam o data pe zi "STOP ENGINE. OIL PRESSURE". Probabil ca baietii l-au atins si nu mai facea contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat astazi la cwr si a zis ca manopera pentru schimbat distributia e 3.000.000 ... o sa caut in alta parte ( e cam mult pentru mine - sa nu credeti altceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam mult intradevar... eu pt schimbat curele (distributie, alternator), verificat role, pompa apa, servo, schimbat ulei, filtre (motorina, ulei, aer), schimbat placute de frana ---> am dat 160RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu ma pot baza pe nr de km din bord asa ca am schimbat rolele si cureaua la un service fainut in Constanta,e coada de "cocosate" acolo(cine e din zona si e interesat ,il recomand cu caldura,sa ma contacteze,pt ca acum nu-i stiu adresa ),m-a costat 750 RON ;) ,cu tot cu manopera ,iar mat.sint nemtesti.problema e alta insa,trebuie musai schimbata si pompa de apa?,sau sint anumite indicii care iti dau de inteles ca ar trebui schimbata?.daca da ,cam care ar fi costurile?si ce marca ar fi recomandata?.Multumesc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbata pompa de apa. Este ieftina si daca crapa, poate sa nu dea indicii in prealabil, poate lua cu ea cureaua si motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent am intrat si eu in posesia unui VW Golf Variant AXR 1.9 tdi din 2002!

Mi-a trebuit ceva timp sa realizez ca schimbarea kitului de distributie e imperios necesara , dar dupa ce am studiat cartea cu reviziile tehnice facute in Germania ( masina adusa in februarie anul acesta) am constatat ca acest kit de distributie a fost schimbat la 96000 km in ianuarie 2004 ( era si un abtibild pe grila din fata sub capota in enleza, franceza,germana! )...va dati seama motive de bucurie pe mine am scapat acum de 15 mil de dat ( mentionez ca masina are acum la bord 132.000 km).

In concluzie voi ce ziceti ...mai am de asteptat ..sa zicem pana la 156.000 km adica la 60.000 km ca sa fiu mai catolic decat papa? :pale:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbata pompa de apa. Este ieftina si daca crapa, poate sa nu dea indicii in prealabil, poate lua cu ea cureaua si motorul.

<{POST_SNAPBACK}>

e clar merci pt sugestie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica sa iau in serios cartea cu reviziile si acel abtibild si daca da schimb la 60.000km sau la 90.000km cum scrie acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva sunt 60.000 de mile? la mine asa e

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare.

Am auzit de la un mecanic ca la masian mea , octavia 1.8T se schimba cureaua de distributie pe la 150.000  :pale:

mi se pare cam absurd, dar asa este? Am 80.000 acum.

<{POST_SNAPBACK}>

Fugi la el si rade-i in fata! 90.000km plafon maxim. In orice caz prefer la 80.000. Mai exista si defecte de fabricatie sau imbatraniri premature. Oricum mai mult de 4 ani nu se tine distributia pe masina!Pe mine la a mea m-a costat 13.000.000 in noiembrie 2004.

Modificat de Nea Vizanu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva daca dupa schimbarea kitului de distributie este necesara efectuarea unui test cu vag-com-ul?

Cu alte cuvinte, "spune el motorul" ;) daca operatiunea a fost facuta bine, sau trebuie sa-l intrebam noi? Nu de alta, dar la ultima scanare, recenta, motorul se prezenta brici ;) , iar maine se intimpla schimbarea distributiei, si doamne fereste!...iar prin service-ul respectiv exista si un instrument de testare. Multumesc.

P.S. (Off-topic) Va invidiez pentru intilnirea de la Cheia. Nu am venit din motive on-topic (vezi mai sus), dar iata ca se ivesc zorii unui tuning (...Dragos?!) si atunci anul viitor sigur!

Intre timp promit ca o sa postez poze cu broscute de la Sarbatoarea Castanelor din weekendul asta, si va dau o tema de reflectie: intilnire anul viitor undeva in Ardeal. Stiu ca cei mai multi sunt la Bucuresti, dar...de ce nu? B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am schimbat curea de distributie+4 role+curea alternator+filtru polen cu 800RON pret final in mai 2005. Role Febi si curea "zimtata" Contitech cica o marca buna iar cealalta GoodYear care am inteles ca e o marca prea buna la asa ceva. Manopera a fost 1,2mil la mecanicul meu. Nu am primit garantie dar mi-a zis sa schimb urmatoarea peste 50mii km si sunt foarte multumit de el. Mi-a recomandat sa schimb toate 4 role pentru siguranta dar nu si pompa de apa, motorul fiind ALH '02 si cred ca se pricepe bine din moment ce am vazut schimband ceva piese si la un E Class 2003 si recomandat de multi altii - sa nu credeti ca acuma vreau sa il ridic in slavi,doar vreau sa zic ca pot fi si altii buni la aceasta meserie chiar daca nu lucreaza la un service mare.

As vrea sa va intreb pe voi care este motivul schimbarii pompei de apa, daca nu este pe distributie ? Se poate intampla ceva rau in caz ca se strica pompa de apa ?

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politica de a schimba si pompa de apa o data cu distributia este o moda relativ noua venita de la Porsche AG, deci nu de la mecanicii din Ro. Acestia doar au preluat indicatiile.

Motivul pentru care se schimba si pompa de apa este acela ca are un nr de km dupa care de obicei cade si trebuie schimbata. Pentru schimbarea acesteia trebuie data distributia jos. Ca mecanicii sa nu faca treaba de doua ori se schimba o data cu cureaua.

Exista posibilitatea sa se strice pompa de apa si sa gripeze o roata ceea ce sa duca la distrugerea distributiei. Este un caz ipotetic, nu am auzit nici un caz real.

Si eu mi-am schimbat distributia si mecanicul mi-a spus sa nu o schimb decat daca vreau eu neaparat. Riscul de gripare el il exclude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politica de a schimba si pompa de apa o data cu distributia este o moda relativ noua venita de la Porsche AG, deci nu de la mecanicii din Ro. Acestia doar au preluat indicatiile.

Motivul pentru care se schimba si pompa de apa este acela ca are un nr de km dupa care de obicei cade si trebuie schimbata. Pentru schimbarea acesteia trebuie data distributia jos. Ca mecanicii sa nu faca treaba de doua ori se schimba o data cu cureaua.

Exista posibilitatea sa se strice pompa de apa si sa gripeze o roata ceea ce sa duca la distrugerea distributiei. Este un caz ipotetic, nu am auzit nici un caz real.

Si eu mi-am schimbat distributia si mecanicul mi-a spus sa nu o schimb decat daca vreau eu neaparat. Riscul de gripare el il exclude.

<{POST_SNAPBACK}>

si mie mi-au spus mai multi mecanici ca nu este necesara schimbarea pompei de apa odata cu distributia, decat daca in urma verificarii acesteia se constata ca este destul de uzata. personal cred ca merita schimbarea concomitenta pentru mai multa siguranta, cu atat mai mult cu cat nu e chiar asa de scumpa( in jurul la 250-300RON ). la 120k la bord am schimbat distributia iar pompa era ca si noua. ca si producatori am folosit role INA si curea GATES.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am inteles ca la motorul de tip ALH cu e si al meu TDI90CP pompa de apa nu se afla pe distributie deci de aceea zicea el ca nu necesita schimbarea odata cu cureaua si restu, spre deosebire de motoarele PD cu I rosu sau DI rosu care o au pe distributie. Pe de alta parte mecanicul mi-a zis sa schimb neaparat toate cele 4 role pentru siguranta,deci eu sa zic asa "merg pe mana lui".

De curiozitate daca cineva are o poza cu pompa de apa sa o posteze aici ca "sa ma uit si eu prin motor" poate o sa o vad unde este situata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa de apa e antrenata tot de distributie din ce stiu eu. iti sugerez sa o skimbi si pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

          De curiozitate daca cineva are o poza cu pompa de apa sa o posteze aici ca "sa ma uit si eu prin motor" poate o sa o vad unde este situata.

<{POST_SNAPBACK}>

sigur e pe cureaua de distributzie... de vazut nu prea ai cum s-o vezi... ca e doar o rotitza afara :)... oricum.. e spre partea de jos a motorului... ai sa vezi o rotitza de 8-10 cm diametru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate o (marca de) curea de distributie care este mai buna dacat celelalte? Daca da, care este aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politica de a schimba si pompa de apa o data cu distributia este o moda relativ noua venita de la Porsche AG, deci nu de la mecanicii din Ro. Acestia doar au preluat indicatiile.

Motivul pentru care se schimba si pompa de apa este acela ca are un nr de km dupa care de obicei cade si trebuie schimbata. Pentru schimbarea acesteia trebuie data distributia jos. Ca mecanicii sa nu faca treaba de doua ori se schimba o data cu cureaua.

Exista posibilitatea sa se strice pompa de apa si sa gripeze o roata ceea ce sa duca la distrugerea distributiei. Este un caz ipotetic, nu am auzit nici un caz real.

Si eu mi-am schimbat distributia si mecanicul mi-a spus sa nu o schimb decat daca vreau eu neaparat. Riscul de gripare el il exclude.

<{POST_SNAPBACK}>

Nici eu nu am schimbat pompa de apa la fostul golf cand am facut distributzia ( pt ca nu stiam ) rezultatul:

Veneam spre Buc de 1 mai si pe drum masina nu a mai tras si a trebuit sa trag pe dreapta.Pompa de apa a decedat la 100.000km si a trebuit sa dau iar toata distr jos ;) ;) (am avut noroc ca nu sa rupt cureaua) ;)

Eu recomand sa schimbatzi pompa de apa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!