Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

salut.

nu vreau sa te sperii, dar din pozele care le-ai postat eu observ oarece intepaturi in curea, ceea ce e grav! ...sau poate nu vad eu bine ? iar lateralele curelei sunt cam "urate". din nou, din ce vad din poze doar, se vede ca suprafata este roasa/lucioasa ceea ce indica uzura conform manualului. repet, nu vreau sa te sperii, sper sa isi dea si altii cu parerea, dar mie personal nu imi place f mult ce vad. curelele mele sunt impecabile, cauciucul e intact pe toate partile ceea ce inseamna ca: ori au fost schimbate recent si e manarita masina la KM sau ca intr-adevar nu sunt uzate si mai merge asa pana aprox la 85k ( am 75k pe bord)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, se pare ca nu prea se mai vede asa de bine scrisul pe acolo, si este si f luciosa ... acuma sa nu fim indusi in eroare si de blitz ... dar are ceva zeci de kiloemtrii cureaua aia ...

Edited at 20:01:

Eventual incerc sa fac si eu o poza la a mea, schimbata la 90.000 km si masina are acuma 125.000 km. Poate asa vad si eu cum sta si pavem termeni de comparatie :(

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebica79: ar fi super, 10x

Eu oricum ma intalnesc maine cu alexrosiu si ne vom uita la a lui... el o are skimbata acum aprox. 30.000km, vreau sa am un termen de comparatie... dar se pare ca ma pregatesc de schimbat distributia :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar eu am schimbat-o la 36.000 km, cand am luat masina (second hand)... pentru siguranta.

Din poze, eu zic ca nu are 15.000 km cureaua ta, ci mult mai mult (uzura dintilor + textul sters). Dar e greu de apreciat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man eu in locul tau as schimba-o urgent de tot, cureaua aia are multi km parerea mea, nu as vrea sa ma pronunt asupra numarului de km ca nu e cazu.

ai un sticker in compartimentu motor cu km la care ar trebui schimbata cureaua??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu cred k mai este necesar sa spun k trebuie schimbata.

Cureaua nu arata bine deloc (arata mai rau decat cureua pe care am schimbat-o la mea la 116.000), fara sa insemne ceva neaparat lucrul asta.

Si schimba kitul complet, nu are sens sa fii nevoit peste 10,000 km sa umbli din nou la distributie pentru o rola sau pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai un sticker in compartimentu motor cu km la care ar trebui schimbata cureaua??

da, trebuie schimbata la 90.000km

In alta ordine de idei, m-am intalnit azi cu alexrosiu si ne-am uitat la cureaua lui... INCOMPARABIL mai buna ca a mea, clar nu are 15.000km cureaua mea... pe de alta parte sa privim partea buna a lucrurilor, acum stim cum arata o curea de 105.000km :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si schimba kitul complet, nu are sens sa fii nevoit peste 10,000 km sa umbli din nou la distributie pentru o rola sau pompa de apa.

Da, clar schimb tot kitul.

Daca intereseaza pe careva, am sunat la Augsburg si am aflat si preturile pt schimbatul curelei. Ele sunt cam asa: (oferta este pt Golf 4 1.9 TDI 90CP, cod ALH)

Role:

- 2.805.000

- 960.000

- 803.000

- 1.747.000

Pompa de apa:

- 2.333.000 daca vreti BOSCH

- 2.200.000 pompa originala VW cu cea veche la schimb

Curea:

- 800.000

Manopera:

- 63E ~ 2.300.000

Deci un grand total de aprox 11.600.000 lei. Si-uite-asa s-au dus banii de jante :P

Am scris j_e_n_t_i(fara _ evident) si a aparut jante :P

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat si eu la cristal service:

1.350.000 curea distrib

role

2150.000

2100.000

950.000

1050.000

curele transmisie

730.000

360.000

pompa apa 2000.000

manopera 2500.000

total: 13.190.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un lucru legat de cureaua de distributie:

Nu poti estimatia viata ramasa pe baza imaginii acesteia... sunt curele care au crapaturi si arata ca naiba si tin inca 30-50 de mii km si altele care arata impecabil si se rup dupa 1.000 km (una mie kilometrii). De asta s-a "inventat" schimbarea preventiva a curelei!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

psihologic vorbind, nu te poti deplasa cu liniste in suflet daca stii ai o curea ferfenita :) pe cand daca ai una noua....parca ti se umple inima de bucurie cand te gandesti: hei, am distributie noua!...iar daca se rupe in acest caz, injuri si spui ca n-ai avut noroc, atat, nu ca era de vina cureaua ! :) :(

Modificat de d_andrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un lucru legat de cureaua de distributie:

Nu poti estimatia viata ramasa pe baza imaginii acesteia... sunt curele care au crapaturi si arata ca naiba si tin inca 30-50 de mii km si altele care arata impecabil si se rup dupa 1.000 km (una mie kilometrii). De asta s-a "inventat" schimbarea preventiva a curelei!!!

Stiu ca nu poti determina viata ramasa a unei curele... eu vroiam doar sa aflu daca a fost sau nu schimbata acum 15.000km... si asta am aflat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma lamureste si pe mine cineva la cat trebuie schimbata cureaua de distributie pentru 1.9 TDI ALH? M am uitat prin cartea service si m am ratacit si mai tare (germana asta)... Unii zic la 120000 altii la 90000 km ( Chiar asa mecanici de 2 bani sa fie prin zona mea ? )... Bun si am inteles ca dupa ce se schimba aia originala astea care se gasesc pe la noi sunt garantate mai putin ... Deci help! ca is derutat de tot :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.9TDI ALH, trebuie schimbata la 90.000 (cand deschizi capota ar trebui sa scrie pe marginea dinspre tine ceva gen "ATENTIE! Schimbati cureaua dintata la fiecare 90000km")... skimbul intregului kit de distributie costa cam 11.5-12mil si (la augsburg) iti dau o garantie de 60.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun ... nu scrie ca nu are nici o eticheta care sa pomeneasca de curea. Masina are acum vreo 115000 si stateam linistit pentru ca in catre service ala de la reprezentanta scrie acolo la ultima inspectie : Achtung: Zahnreimenwechsel bei 120000 km !! Eu nu mai stiu ce sa cred dar in fine maine poimaine o schimb ca m am pregatit spiritual din timp mai ales ca nu am incredere in produsele care se vand pe la noi mi am adus din timp curea si intinzatoare de la mama ei de acasa... doar ca aia din dortmund mi au dat o curea facuta de contitech ( Continental AG) oare i buna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca mai primesti garantie... la augsburg primesc garantie pe 60.000km daca folosesc produsele recomandate de ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simbata am schimbat kitul de distributie la augsburg. Suma totala: 11.500 plus ceva maruntish (5-600) diverse lichide completate. Sunt 1 pic dezamagit.... am renuntat la dacie pt ca ma saturasem de serviceurile lu' nea costica in care trebuia sa fii cu ochii pe mecanic sa faca treaba (- tre' sa mai shtii si ce-are de facut), sa dai shpaga ca sa te asiguri ca treaba merge bine etc... Ma gindeam ca la mashinile straine o fi altfel.... ei.... m-am convins... acelashi nea costica este prezent si la serviceul de la augsburg... gata! scuzati OT...

cit despre schimbarea curelei... e simplu: scrie clar in manualul de utilizare:in functie de tipul motorului se schimba la 60k, la altele la 90k, la altele la 120k; la ALH pina in 2001 se schimba la 90k (asha tin minte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io vreau sa ma duc saptamana viitoare... zi-mi si mie te rog ce probleme ai avut la augsburg..

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

OFFTOPIC

Deci un grand total de aprox 11.600.000 lei. Si-uite-asa s-au dus banii de jante :)

Am scris j_e_n_t_i(fara _ evident) si a aparut jante  :P

:P acolo e mana mea. t_u_n_n_i_n_g se transforma automat in tuning , iar j_e_n_t_i in jante. asta ca tot vedeam scris gresit pe forum.

END OFFTOPIC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DieselJunior

Am schimbat tot kitul de distributie la un TDI ALH 1,9 66kw 2001 la Asugburg si m-a costat exact 1280 lei noi si grei. Pentru cei interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DieselJunior

12800000 lei kit distributie plus manopera golf ahl 1.9 66kw la ausgburg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ce marca au fost piesele din kit ? a inclus si pompa de apa sau doar role si curea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur a inclus si pompa de apa la banii astia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am comis-o si eu... schimbat kit distributie, pompa apa originala VW cu pompa veche la schimb, total=12.800.000lei vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Include manopera sau nu? Unde a fost realizata operatiunea?

Ma ingrozesc preturile astea... Eu cu 1,5 + 2 + 1,5 (eventual + 1,2) M ROL imi fac distributia la mecanic priceput si de incredere. Preturile sunt pt. curea, intinzator, manopera si eventual rola de tensionare, statica "idler roller" - cea dintre pompa si axul cu came.

Adica ies pe la 500 - 600 RON ceea ce e sub jumate. Eventual un reglaj al avansului static la un prieten cu un VAG-COM si niste sculii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!