Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

On 5/20/2022 at 6:42 PM, yoloyo said:

O intrebare,la masina din semnatura i-am schimbat distributia din fabrica la 190k km,acum la cat timp se schimba,din 60 in 60k? am 255k km acum.

Poate cineva sa ma lamureasca si pe mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
kosmyn_aurel89

Salut,
Cei care ati intalnit cureaua rupta de la distributie la motor TDI CommonRail, ce pagube a facut motorului ? 

PS . A intrat o parte din cureaua de la transmisie si banuiesc ca s-a infasurat pe arbore. 
Sparge role de la culbutori, suceste cama pe axa sau stramba supapele ? Multumesc

Modificat de kosmyn_aurel89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde despre ce motor si generatie este vorba, in general te alegi cu supape indoite si pistoane ciobite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

A doua generatie de motor common rail, cjcb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai usoara varianta este sa dai jos capacul de la culbutori si daca gasesti acolo ceva culbutori sparti  inseamna ca supapele alea au scapat, daca nu gasesti nimic acolo sti ce ai de facut mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Golf 5 1.9 TDI BRU 10.2004 cu ultima distribuție schimbată la 156k km, în 03.2017.

În prezent am 209k. Mi s-a bușit fulia alternator pe la 200k ( iulie 2021)  și uitându-mă cu mecanicul la cureaua accesorii am constatat că era în stare bună, la cea de distribuție nu știu de ce nu m-am uitat atunci. Mai am puțin până la celebra limită de  60k km. Să o schimb atunci sau mai merge? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai merge sau nu , nu iti poate spune nimeni exact, mai mult de atat nu ai mentionat niciunde daca piesele montate anterior au fost OEM sau aftermarket.

Teoretic producatorul iti da o limita de km, asta nu inseamna ca fix atunci este si gata distributia :) , sunt persoane care au mers cel putin dublu km specificati de producator. 

De obicei prima data pica pompa de apa sau se aud zgomote ciudate din zona rolelor...dar asta nu insemana ca trebuie sa astepti pana atunci.

Daca vrei sa stai linistit o poti schimba la 60k...dar lafel de bine mai poti merge cu ea pana la 90k...totul tine de tine, ce alegi sa faci, noi doar ne dam cu parerea si nu noi suntem cei care bagam mana in buzunar daca se intampla ceva :)

 

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Golf 4 1.4 AXP  La momentul de fata ce kit distributie si ce pompa apa recomandati? mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe OE sau Contitech si  Hepu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știe cineva ce fel de curea conține kitul Ina (presupun că rolele sunt Ina)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are kit-ul ?

Contitech ,cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu INA nu face curele, rolele sunt INA si cureaua Conti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gates 80% dar sunt branduite cu sigla Ina
Continental
Dayco dar foarte rare cazurile.
Intinzatoarele in marea lor majoritate sunt Litens facute in Canada sau la noi langa Timisoara.
 

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, EEXCALADE said:

Ce cod are kit-ul ?

530008610

Cred  că este cum zice Gabi. Am în plan să schimb distribuţia şi asta mi-a fost propus de mecanic, dar i-am transmis deja că vreau curea Conti şi role Ina ca şi până acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-a cazut un set la mana pentru masina din discutie.

 

Curelele sunt Conti (cea mare) si Gates (cea mica),branduite cu sigla Ina.

 

20220810_123225.jpg

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine de știut (nu este de la modelul meu care are o singură curea, aia mare,  dar nu are importanță, mă interesa mai mult informativ pt. Că oricum o sa le iau separat sau kit Conti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La  masina colegului @georgila  me refeream.
@lupo_bv,la masina ta diferenta de pret la distributie Conti-Ina este de 100 lei.
Multi mecanici prefera Ina datorita diferentei de pret si a faptulul ca ele sunt compatibile calitativ DAR si a faptului ca seturile INA intodeauna vin cu suruburi ,prezoane pentru role si intinzatoare incluse in set.
La Conti sunt cazuri in care ele nu sunt prezente in set si trebuie luate separat sa mecanicul sa le foloseasca pe cele vechi.
Conti pt masina ta  cam asa trebuie sa arate.

cnbocmintpsggkr6ojgq.jpg

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 5/12/2022 at 7:12 PM, EEXCALADE said:

Aproximativ 150.000 / 5 ani 

parametrii acestia sunt valabili pt kit original ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele au tinut si 210.000 /10 ani ,altele nu.

Aprox. 5-6 ani sunt suficienti ,ca riscul sa fie minim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

indiferent de kit-ul montat? am role ina si curea conti am pus exact ce am gasit

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am schimbat si eu distributia la Tiguan 2.0 TDI CFFB 2013 113.000 km

Am mers pe chit de distributie Gates, pompa de apa Graf, curea transmisie Gates, intinzator SKF (Litens), fulie alternator Valeo, termostat OE, antigel Hepu G13

distributie_Gates.thumb.jpg.0b19335437b34f509d553e6283375e41.jpg

 

1580871_pompaapa_Graf.thumb.jpg.4464d05e4bdc3a80d5d2955684c5c056.jpg1857945205_pompaapa_OE.thumb.jpg.591e18b7a96860bdd3a1083a53a0a1c9.jpg

Termostat.jpg.a3d27c57cf246f62f82b7de8d81a8ed3.jpgintinzator.jpg.fa5e089ab914a5902258c5dc565ab20d.jpg

 

Pot spune ca distributia originala arata destul de bine dupa 10 ani

 

distributie_OE.thumb.jpg.2d0537547bea58b08cfa60500b123948.jpg

 

Cu ocazia asta am curatat si clapeta de acceleratie

 

clapeta.thumb.jpg.94e3ea5fa9b176e265cbbc970e5d082f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rola aceasta deja arunca vaselina din rulment, nu mai tinea mult.

 

image.thumb.png.de12c9b56b1397231ec6e18c9314a459.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!