Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

On 6/28/2019 at 1:19 PM, Dolfin said:

CRKA si CRKB, de altfel ca toate CR-uril TDI de la VW, au interval de schimb distributie la 210.000Km.

Daca masina provine dintr-o tara cu mult praf aceasta se schimba la 120.000Km.

Lista atasata.

Atentie, tara cu mult praf este considerata si Grecia.

Tari cu mult praf.pdf 54.81 kB · 56 downloads

Poate ma luminezi si pe mine cum naiba intra praful ala in carcasa distributiei. Poate imi arati si mie UNDE a specificat producatorul ca in nu stiu ce tari cu praf, intervalul de schimb al distributiei scade la aproape jumatate ! Mai sunt unii destepti care recomanda STRICT la noi in Romania , la orice marca \ model \ motorizare sa se schimbe la 4 ani sau 60.000 km pentru ca avem gropi si ulei \ carburanti de proasta calitate si pentru ca ... e Romania. Terminati cu legendele astea urbane si cu prostiile ! INTERVALUL LA MASINA COLEGULUI ESTE 210.000 KM SI LA ECUATOR SI LA POLUL NORD ! Fara limita de timp , desigur ! Km uzeaza distributia, nu timpul, praful din atmosfera, uleiul, carburantul, bataia vantului, gropile din asfalt, ploaia, zapada sau nu stiu ce alte inventii inventate de gura lumii !

Modificat de Audifan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca nu doar km afecteaza cureaua ci si orele de functionare ale motorului, o masina care circula mai mult in oras nu o sa faca atati km ca una folosita la drumuri lungi insa motorul va avea de trei ori mai multe ore de functionare.

Oricum cureaua se verifica anual dupa un anumit numar de km sau ani, mi se pare o greseala sa astept cei 210 tkm ca atat e garantata cureaua, dupa 5 6 ani de folosinta sau 100tkm cred ca e mai mult decat indicata verificarea.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificarea DA, dar nu inlocuirea. Cat naiba sa stai cu motorul la relanti in gol ? Crezi ca producatorul nu a luat in calcul si uzura curelei si a rolelor la functionarea in gol a motorului ? Nu sunt prosti inginerii germani care au dat termen strict in functie de KM si nu de timp ! Sa o schimbi inainte de termen inseamna ca nu ai ce face cu banii si mergi pe principiul drobului de sare !

Am vazut sute de situatii in care a sarit de la punct distributia sau s-a gripat o rola sau a sarit surubul rolei intinzatoare FIX la cateva mii de km dupa inlocuirea kitului de distributie. De ce ? Pentru ca a fost facuta cu piese proaste, cu mana de lucru proasta de mecanic plapumar de cartier care recomanda inlocuirea la 60.000 km sau 4 ani indiferent de marca \ model. Asta daca tot mergem pe principiul drobului de sare si vrem sa schimbam mega preventiv piese. Poate ca ar trebui sa schimbam si masina o data la 3-4 ani ... tot preventiv !

Modificat de Audifan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Audifan said:

Poate ma luminezi si pe mine cum naiba intra praful ala in carcasa distributiei. Poate imi arati si mie UNDE a specificat producatorul ca in nu stiu ce tari cu praf, intervalul de schimb al distributiei scade la aproape jumatate ! Mai sunt unii destepti care recomanda STRICT la noi in Romania , la orice marca \ model \ motorizare sa se schimbe la 4 ani sau 60.000 km pentru ca avem gropi si ulei \ carburanti de proasta calitate si pentru ca ... e Romania. Terminati cu legendele astea urbane si cu prostiile ! INTERVALUL LA MASINA COLEGULUI ESTE 210.000 KM SI LA ECUATOR SI LA POLUL NORD ! Fara limita de timp , desigur ! Km uzeaza distributia, nu timpul, praful din atmosfera, uleiul, carburantul, bataia vantului, gropile din asfalt, ploaia, zapada sau nu stiu ce alte inventii inventate de gura lumii !

nu sint de acord, pe de o parte iei de buna informatia de la producator ca se schimba la 210.000 fara limita de km dar refuzi sa accepti informatia din fix aceeasi sursa ca intr-o parte de glob trebuie schimbata ceva mai des/rapid...

nu are logica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, vali zak a scris:

Eu sunt de parere ca nu doar km afecteaza cureaua ci si orele de functionare ale motorului, o masina care circula mai mult in oras nu o sa faca atati km ca una folosita la drumuri lungi insa motorul va avea de trei ori mai multe ore de functionare.

Oricum cureaua se verifica anual dupa un anumit numar de km sau ani, mi se pare o greseala sa astept cei 210 tkm ca atat e garantata cureaua, dupa 5 6 ani de folosinta sau 100tkm cred ca e mai mult decat indicata verificarea.

Cauciucul imbatraneste in timp, dar poate ca daca contine kevlar in interior sa reziste mai multa vreme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cât cauciuc crezi că mai au curelele? Probabil foarte puțin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu costa nimic verificarea anuala, insa e foarte importanta. Evident ca materialele s au schimbat, sunt mai rezistente in timp insa la noi pe piata se vand multe lucruri de calitate indoielnica, la golful meu am folosit kit original cumparat de la reprezentanta ca sa nu existe dubii. Continental au un sistem de verificare a calitatii, se citeste codul si astfel se poate vedea daca e de origine cureaua-asa e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 17 ore, Audifan a scris:

... Poate imi arati si mie UNDE a specificat producatorul ca in nu stiu ce tari cu praf, intervalul de schimb al distributiei scade la aproape jumatate ! ... Terminati cu legendele astea urbane si cu prostiile ! INTERVALUL LA MASINA COLEGULUI ESTE 210.000 KM SI LA ECUATOR SI LA POLUL NORD ! Fara limita de timp , desigur ! Km uzeaza distributia, nu timpul, praful din atmosfera, uleiul, carburantul, bataia vantului, gropile din asfalt, ploaia, zapada sau nu stiu ce alte inventii inventate de gura lumii !

Atasat ai dovada din ELSA, de asemenea sumarul tarilor cu mult praf este tot din ELSA.

Am raspuns in ideea ca o persoana informata isi corecteaza sustinerile si in acelasi timp poate sa propage mai departe o informatie de calitate, nu "fake news".

CRKA.jpg

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dolfin,deci diesel conform tabelului,nu motoare pe benzina :icon_cool: cum incercau altii mai sus sa strecoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasat pentru motoare pe benzina.

 

 

benzina.jpg

benzina2.jpg

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem pe aria de TDI, aşa că vă rog să vă limitaţi la tractoraşe :rules:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/12/2019 at 12:20 PM, testeru said:

Cauciucul imbatraneste in timp, dar poate ca daca contine kevlar in interior sa reziste mai multa vreme. 

Foarte putin cauciuc contine, in rest kevlar si insertie de fibra de sticla ! Se schimba la KM , nu conteaza timpul.

Modificat de Audifan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Audifan

O poză, ca sa dau apa la moara celorlalți care le schimbă la ani... probabil se refera la statul pe raft. Am gasit piesa facand curat in magazie, cureaua e de TDI (daca face cineva caz).

Eu am schimbat la km întotdeauna, cu vreo 3k inainte de termen si doar cu kituri OEM la dealer, dar fiecare face ce vrea.

La 2.0tdi 143 CAGA cartea zice 180k, la 2.0tdi 140 CFHC zice 210k... asta pe vremea cand inca se mai livrau masini cu cărți (mai) tehnice.

20191019_120831.jpg

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Data de expirare se refera la faptul ca dupa data aia nu se mai recomanda montarea ei ! Daca ar fi sa fie asa, ar trebui sa mentioneze producatorul si in cartea service un interval de timp, ceea ce nu exista ! Eu am de peste 7 ani kitul de distributie pe masina si arata impecabil inca. Nu am ajuns la termenul dat de producator ( 120.000 km in cazul meu - A4 B7 2.0 TDI ), nu am schimbat-o si nu o schimb inca. Daca era sa ne luam dupa legendele urbane ale unora si altora trebuia sa fie de mult rupta nu ?? Uite ca nu e !!!

 

Faceti ce vreti, schimbati-o lunar eventual ! Cel mai bine schimbati saptamanal masina cu una noua, preventiv ! Oricum imi racesc gura degeaba !!!

Modificat de Audifan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu am pe Octavia II a mea cureaua originală din fabrică. Are 11 ani și 134.000km și la un control vizual arată chiar super ok,nici scrisul nu s-a șters. Mașina este cumpărată de nouă. O să o schimb la 150.000 km cred,așa cum scrie in cartea service.

Modificat de beidaud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.10.2019 at 21:46, ct_act a scris:

@Audifan

O poză, ca sa dau apa la moara celorlalți care le schimbă la ani... probabil se refera la statul pe raft. Am gasit piesa facand curat in magazie, cureaua e de TDI (daca face cineva caz).

 

te asteptam si cu alte dovezi. De ce la alte marci de masini ,se sustine in RO schimbarea in fuctie de timp SAU numar de km?

 

 

On 22.10.2019 at 22:21, Audifan a scris:

Data de expirare se refera la faptul ca dupa data aia nu se mai recomanda montarea ei

Nu exista asa ceva. Arata dovezi unde scrie,sa iti sustii afirmatia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mănânce si gura lor ceva, vânzările de piese si manoperă sunt mult mai avantajoase decât o mașină nouă vândută!

Clienti pt 2000 de lei gasesti mai degrabă decat pt 20k eur, mai ales cand tie ca producător iti e usor sa o treci ca obligatorie in carnetul de service. 

Eu schimb la km, restul sa faca ce vor, chiar nu imi pasa si nici macar nu incerc sa ii conving, doar sunt pe banii lor.

 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, poate sa-mi spuna si mie cineva cuplurile de strangere a distribuției la un passat b6 2008 cu motor bmr?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/24/2019 at 5:20 PM, testeru said:

te asteptam si cu alte dovezi. De ce la alte marci de masini ,se sustine in RO schimbarea in fuctie de timp SAU numar de km?

Aici vorbim STRICT de masinile din grupul VAG , nu de alte marci ! Si nu mare mi-ar fi mirarea sa fie si la aia legende urbane promovate de oameni ca tine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare.vad ca nu s-a mai postat de o perioada.ma intereseaza daca la masina mea am intinzator hidraulic la distributie.

Masina e bora 1.9 atd.

Vin: WVWZZZ1JZ1W088564

Multumesc anticipat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Masina la 60 k km a inceput sa curga pompa de apa. Daca tot o schimb, fac si distributia ca are 6 ani in curand.
Sa schimb cu OE VW nu prea as vrea - pe langa ca a tinut 60 k km din fabrica, mai e si 600 ron. Sa iau HEPU fara senzon? Ce face senzorul ala? Daca iau fara senzor e vreo problema? Mai are cineva pompa de apa HEPU?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nfine las si eu pt altii sa stie la ce sa se astepte:

Pompa OE VW               565
Kit Contitech                  391

Antigel  (+apa distilata) 70

Curea accesorii               50
Manopera                       250
Tips                                   30
--------------------------------------------

                                         1356

 

cu ocazia asta am schimbat si placutele
Placute fata TRW             175

Manopera                            70

--------------------------------------------------

                                           245





TOTAL                             1601 RON

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de toate va cer scuze daca s-a mai scris, am incercat pe cat de mult posibil sa parcurg threadul, dar nu am gasit raspunsul la ceea ce caut.

Pentru un Golf 7 1.2 TSI, model din 2015, exista un interval recomandat pentru schimbarea distributiei? Am cautat si nu am gasit nimic in manual

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut colegi,  o părere vă rog 

Passat 1,9 tdi 2003 AVB

Schimbat distribuția pe original acum 4 ani și 52.000 km ...

Cureaua prezintă fisuri în zona dinților și este și deplasată in interior .

Trebuie schimbată urgent? 

Mulțumesc20200621_075602.thumb.jpg.fb81c07aa45cfe8967fdfbe00ea155bc.jpg20200621_075602.thumb.jpg.fb81c07aa45cfe8967fdfbe00ea155bc.jpg

20200621_074539.jpg

20200621_080214.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!