Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Aceeasi dilema cu distributia schimbata dupa un anumit nr de ani o am si eu. Ultima data am schimbat distributia in 2012. Am pus kit ContiTech aftermarket si pompa de apa Hepu. In iulie fac 7 ani cu aceasta distributie voi avea doar in jur de 55.000 km parcursi  cu ea. 

Nu stiu ce sa fac, daca sa o schimb anul acesta sau nu. In cartea de service apare ca schimbul distributiei se face la 120.000 km, fara limita de ani. Sper ca in aproximativ 2 ani sa pot vinde masina sa iau una mai noua. Pe aria de Octavia 2 un coleg de forum a schimbat distributia originala dupa 10 ani, cu 15k km inainte de limita de km si zicea ca cureaua se prezenta ok, fara urme grave de uzura. Oare o curea aftermarket tine 10 ani ? La cati km parcurg eu anual, la 10 ani o sa am sub 90.000 km parcursi cu distributia asta. 

Modificat de xfg8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu schimbi nimic. Schimbi la 120.000 km ! NU AI TERMEN DE TIMP ! Doar de km ! Acela este termenul de schimbare a distributiei la masina ta. Sunt in aceeasi situatie cu tine : distributie schimbata in mai 2012 si am facut pana acum doar 50 de mii de km. Totul arata impecabil. Termenul de schimbare a distributiei este si la mine tot la 120.000km !  Ignora legendele urbane si respecta planul de servisare dat de producator  ! Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Audifan, in 2012 ai pus tot distributie aftermarket ? Intrebare mea e ca daca o curea aftermarket are aceeasi compozitie a materialului ca una originala, sa reziste la fel de bine in timp, ca sa ne putem lua dupa indicatiile cartii de service si daca montam un kit de distributie aftermarket.

 

Modificat de xfg8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua aftermarket Contitech este IDENTICA din toate punctele de vedere cu cureaua originala Contitech ! Deci da, logic ... respectam intervalul din cartea service !

Chiar si o curea Gates sau Dayco daca punem, tot intervalul din manualul service il respectam. Sunt garantate sa tina acel nr de km !

Modificat de Audifan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.05.2019 at 15:20, Latty a scris:

Distributia este recomandat a se schimba intre 180.000 si 210.000km...asta daca totul merge asa cum trebuie, eu, unul am schimbat-o la 172.000 ca pierdeam lichid de racire pe la pompa de apa,, la inceput putin, apoi din ce in ce mai mult...asa ca masina a vazut distributie noua la 172.000Km. Preturi piese: Kit distributie 400Ron - Contitech ( originala a fost tot Contitech si era ca noua cand am dat-o jos, kitul mai contine 2 role, un intinzator si o punga cu un surub si 2 piulite), pompa de apa, OE  cu tot cu  contact de intrerupere integrat - 580Ron, ( codul original  04L 121 011E, a fost schimbat cu un altul, se pare ca pica pompele destul de des si s-a facut un update). ..iar manopera la un service in Timisoara (Ciclop) 510Ron.  

Salut poti sa pui o poza cu pompa ,la mine tot pe original este ,scrie vw si a fost 900 lei parca ...mi se pare cam mare diferenta ,esti sigur ca era oem ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

image.thumb.png.32806d652afd20d831b30af8a0b54b28.png

din pacate poza cu pompa nu am, a venit in cutie de carton cu VW pe ea..asa cum o gasesti in original peste tot...da, sunt preturi mari la pompa de apa, la benzina e chiar mai scump, am inteles...la diesel gasesti la diverse preturi, depinde de unde o iei. ..exact asa a venit (vezi poza)

image.png.df7986aae6d1be1df3b21e3745ba03f9.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ,ma interesa o poza cu pompa ,arata la fel si a mea ,din cate am inteles si de pe alte motoare 2.0 arata la fel ,pe a mea scrie tip ,data fabricatiei ..etc pe langa stante cu vw AG mai e un cod lung: 010157801kT  si la typ este 04L011L_

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E identic cu ce am pus eu pe masina era pe cutie codul indicat de mine si pe pompa stantat altul...se pare ca s-a schimbat codul, cel putin asa mi-au spus astia de la epiesa...codul era 010157801kT si nu trebuie sa coste mai mult de 650ron

Modificat de Latty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ...mi-am luat teapa ,sa nu luati nicoodata de la Bardi ,au cel mai scump ,m-am uitat ieri la mai multe piese au si cu 200 lei mai scump la unele,epiesa cred ca au cel mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua. Detin un Golf 5 din 2004, 1.9 TDI, cod motor BCK si am 273178 km...distributia am schimbat-o acum 66.248 km si vreau sa va intreb cat mai pot merge cu ea pana la urmatorul schimb de distributie? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la 120k. fara frica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Am cumpărat recent un golf 7. Înainte de achiziție am verificat in retea numărul de km si erau mai putini fata de actualii din bord. Ținând cont ca e din ianuarie 2015, 168 mii mi s-au parut ok. Zilele astea am gasit in portbagaj o factura de la o intrare într-un service din Olanda pe care erau trecuti mai multi km decat erau la verificarea din reprezenta. Ok, cred ca au fost dati inapoi. Acum vine întrebarea :

La cati km se schimba distribuția la motor 1.6 tdi bluemotion, crk, fara adblue? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CRKA si CRKB, de altfel ca toate CR-uril TDI de la VW, au interval de schimb distributie la 210.000Km.

Daca masina provine dintr-o tara cu mult praf aceasta se schimba la 120.000Km.

Lista atasata.

Atentie, tara cu mult praf este considerata si Grecia.

Tari cu mult praf.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce retea ai verificat nr de km si cat te-a costat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil în rețeaua ww-skoda, dar oricum erau greșiți (mai puțini).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre cureaua din poza asta?

Multumesc!

curea.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are nimeni ce sa-ti spuna, partea interioara si cantul conteaza si acelea nu se observa in foto.

Orice curea de distributie veche isi pierde dintii, nu se rupe cureaua suport.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult eram curios de acel cod, daca ii aprinde cuiva in beculet :)

O fi cod de original sau de aftermarket...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
marius1982.11

e un cod ce probabil reprezinta data fabricatiei, nu e cod de vw sau ceva producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia nu e numai cureaua care am inteles contine si kevlar un material folosit la vestele antiglont,distributia inseamna si rulmenti cu role plus pompa de apa care iar are rulmenti !se poate asculta daca se aud zgomote sau fasaituri inseamna ca rulmentii de la aceste role pot avea uzura!nu prea am auzit de curele rupte cea ce cedeaza prima data am inteles ca cedeaza pompa de apa care e cea mai sensibila piesa din ansamblul distributiei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

După schimbarea distribuției la G4 ASZ (kit Gates), mi a crescut consumul instant de la 0,5 la 0,6-0,7 iar cel mediu nu reusesc sa l cobor sub 5.2 l .Înainte scoteam lejer 4.5-4.6l. Care ar putea fi cauza si cum as putea remedia situatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa ti se fi dereglat avansul la schimbarea distributiei sau mecanicul sa nu-l fi reglat cum trebuie. Citeste mai multe despre reglajul avansului injectiei pe topicul dedicat: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. La o Skoda Rapid cu motor 1.6 TDI 105 CP, cod motor CAYC(la care am înțeles ca distribuția este pe lanț) care este intervalul de înlocuire a distribuției? Am găsit variante de la 90.000 la 210.000 km:) Dacă e și ceva scris e și mai bine. 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ska

@Audifan

Mai nou nu exista nici carnet de service, nu (mai) ai unde sa citesti intervalele. In manual nu scrie nici macar de altele care le faci mai des (ulei, filtre, etc).

La CUAA (2.0 diesel bi-turbo) se schimba la 120.000km, am intrebat la dealer. După specificații cureaua se pare ca va fi o raritate.Screenshot_20191005-180058_Drive.jpg

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!