Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Am preferat Hepu ca are paleti metalici si cam toata lumea spune ca e in top la fiabilitate. Sa se rupa paletii aia la utilizare normala? Mira-m-as...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bulele acelea care exista pot face asa numita "lovitura de berbec", cum le zic instalatorii sanitari. In loc sa fie un flux constant, echilibrat apar diferente mari si bruste in acest flux, provocat de acele bule de aer. In fine, depinde si de marimea bulelor, de cat de des trec ele prin pompa, daca capacul vasului face aerisirea cum trebuie. "E" multe cauze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bulele de aer nu generează fenomenul - lovitură de berbec. Daca apar bule în coturile dinaintea conductelor descendente, e nasol. Se întrerupe circuitul antigelului în instalație.

 

Lovitura de berbec este un efect al propagării în instalație a undei de șoc generată de modificare brusca a vitezei de circulație a fluidului. De exemplu deschid apa caldă la maxim și apăs brusc pârghia bateriei monocomandă pentru a o opri. Reducerea bruscă a vitezei apei în instalație generează acel clank care se aude în tevi si în centrală.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti,un sfat va rog! am schimbat distributia exact acum 2 ani la masina din semnatura, am pus kit-ul contitech si pompa hepu cu turbina metalica, masina a fost exploatata corect, cu toate schimburile efectuate la timp, distributia are acum 59500km iar pana la urmatorul schimb de consumabile mai am aproximativ 10.000km.ce parere aveti? o mai duce inca 10.000km si o schimb odata cu uleiul si filtrele?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mischule

 

secretul instalatiei de racire este ca lucreaza sub presiune.

 

Deci cu cat e presiunea mai mare cu atat creste pundctul de fierbere, cu cat presiunea e mai mica cu atat scade punctul de fierbere.

 

Instalatia la VW e prevazuta sa lucreze sub presiuen ptr a crestere punctul de fierbere, si acesta presiune este reglata de valva din capacul vasului de expansiune.

 

In momentul cand valva este anulata deoarece scapa lichid  sau mai stiu eu ce alt motiv atunci presiunea in sistem scade  implicit scade si punctul de fierbere al lichidului   si  daca mototul are in radiator 90°C sigur in bloc pe langa cilintri are mai mult de 90 °  si lichidul incepe  sa fiarba facand bule care pot fi catrastofale ptr sistemul de racire..

 

E data dracu apa asta dar noi ne-am abatut de la subiect, asa ca  hai sa vb de distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o oferta la un kit de distributie Conti, made in Germany, doar ca are mentiunea de "install before 11/2014". Credeti ca e o problema, adica cureaua e prea veche? Kiturile Conti contin role Inna sau pot fi si de altele?

 

P.S. Am vazut un kit Conti, made in Romania, care avea data respectiva 2018.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ofertele ! Cauta un kit cu termenul de garantie valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rune, stiu cum sta treaba cu cresterea punctului de fierbere in functie de presiune. Asta se invata in liceu si l-am terminat pe ala prin 2003. Eu ziceam ca pompei nu ii priesc acele goluri de aer din instalatia de racire. Nu prea m-am exprimat eu la obiect, dar asta incercat sa subliniez. Nu-i prieste nici apa chioara in loc de antigel, dar ai dreptate: deviem de la subiect.

@best_x_treme: Cureaua mea tot 2018 avea ca data de expirare, mai repede cumperi o curea noua si restul le folosesti sau iei un kit nou cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termenul de garantie este valabil, aceea este o referinta privind termenul de instalare, dar vroiam si o alta parere.

 

Lasa ofertele ! Cauta un kit cu termenul de garantie valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca ,cu distributia nu e de glumit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu' @best_x_treme, stiu ce e pe eticheta. A mea a fost produsa in 2013, decembrie si avea 2018 ca expirare. Asa cum a ta a fost produsa acum 4-5 ani si are 2014 in loc de 2018. Acum interpretezi cum vrei tu acele inscrisuri. Eu nu as sta impacat sa stiu ca are deja 3-4 ani vechime, plus 3-4 cat mai sta montata si rulata, deja e al naibii de buna cureaua aia daca rezista 7-8 ani cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt de perere ca atat timp cat e "install before ..." de poate monta si cu numai o zi inainte de scadenta ,pentru ca nu cred ca producatorul nu a luat in calcul perioada de exploatare plus o margine de eroare .cu o factura de montaj in timp util, poate fi accesata garantia desi nu e recomandat sa se ajunga acolo . 

poate sunt eu mai optimist  :D

 

OFF .in ritmul asta trebuie sa cumparam doar iaurt proaspat facut ,sa nu ne imbolnavim !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge instalat kit.ul respectiv.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu in decembrie distributia. atasez poze cu kitul si data. poate ajuta cu ceva.

post-125866-0-20553000-1396552180_thumb.

post-125866-0-11688300-1396552189_thumb.

post-125866-0-30940500-1396552282_thumb.

post-125866-0-35174400-1396552289_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am achizitionat setul de distributie, dar curea a fost inlocuita cu una noua, made in Romania, productie 2014. Multumesc pentru opinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,şi eu am schimbat distribuţia la maşina din semnătura,la 148k şi 8 ani.curea conti şi role ruville,cureaua veche varză,rolele inca bune,dar la recomandarea mecanicului,a fost să le schimb,pompa nu am schimbato,trebuia să o schimb şi pe ea,sau mai merge o tura ? Maşină o am de 4 luni şi distribuţia a fost schimbată pt prima oară,de la naştere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preferabil daca ai rolele bune schimbi cureaua si pompa, daca doamne fereste pleaca pompa mai platesti manopera+pompa+curea, asta in cel mai fericit caz ca se poate mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am si eu  rugaminte. detin masina din semnatura si am cu ea 140.210km momentan si nu stiu la ce numar de km sa ii schimb distributia, tin sa mentionez ca anterior i s-a schimbat distributia la 83.300km.

Daca ma poate ajuta cineva va rog. Eventual ce piese recomandati........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ziceti de distributia aceasta, are aproape 5 ani si 70k km. mai merge sau trebuie schimbata?

post-42543-0-18974500-1396972295_thumb.j

post-42543-0-80385900-1396972303_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa schimbi cat mai repede. Mi se pare ca este si cauciucul imbatranit si sigur si-a mai pierdut din propietati.

O curea nu costa nici 10% din costul pagubelor pe care le face daca se rupe..

 

Eu am schimbat de curand cureaua la golful sotiei si merge linistita la drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

La masina din semnatura, se poate schimba doar cureaua de distributie si cea de accesorii?

[am doar 153k km, kitul acum este cel original, insa masina a facut 5 ani. Nu vreau sa schimb kit distributie doar pt ca a facut 5 ani... ].

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai oricum nu mai ai mult pana la 180.000, cand trebuie sa schimbi tot kit-ul.

Eu recomand sa schimbi si pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

la 180k km schimb tot [role, curele, pompa].

dar parca mi-o bagat morcovu in partea intima la cate am citit pe aici.

Totusi, nu am citit / intalnit sa se rupa cureaua pusa din fabrica. Iar daca s-a intamplat, nu am reusit sa aflu dupa cati ani/km s-a produs paguba.

 

de aia intrebam daca pot sa schimb doar cureaua de distributie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, la cat se schimba distributia la motorul 2.0TDI 170CP CR ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!