Jump to content

Audi A6 4b Model 2003 - Roti 18" 255/40 Se Potrivesc ?


GBRHans
 Share

Postare recomandată

Dragi colegi posesori de Audi A64B,

Sunt si eu printre fericitii detinatori ai unui Audi A6 4B 2,5 TDI 120 Kw, model 2003 ... deja de ceva vreme ma gandesc sa-i fac un mic tuning de imagine, incepand cu achizitionarea de jante pe 17 sau 18. Acum se pare ca am gasit jande de S pe 8,5x18 cu anvelope 255x40x18" si as vrea sa stiu daca mi se potrivesc pe masina, nu in sensul montarii ptr ca gaurile sunt 5x112 (se potrivesc tehnic), dar nu stiu daca masina/motorizarea le suporta ... in conditiile in care eu fac multe drumuri lungi, parcurgand aprox 6-7000 km/luna.

Astept pareri de la cunoscatori ca sa stiu ce ar trebui sa fac.

Multumec ptr ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In situatia in care faci multi Km recomand jante pe 16 , maxim 17 inch. Pe cele de 18 deja balonul e f mic si deci si confortul scade . :icon_thumright:

P.S.: Ai grija si la ET jantelor. CONTEAZA ENORM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In situatia in care faci multi Km recomand jante pe 16 , maxim 17 inch. Pe cele de 18 deja balonul e f mic si deci si confortul scade . :)

P.S.: Ai grija si la ET jantelor. CONTEAZA ENORM.

Multumesc Maniacu' ptr sfat, sincer sa fiu si eu eram reticent la balon foarte mic. Nu stiu la ce te referi cu "ET jantelor", ai vrea sa-mi explici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET jantelor se refera la distanta dintre planul i ncare se strange roata cu prezoane si planul in care s-ar zgaria janta in bordura. :lol: Altfel nu mi-a venit nici o idee cum sa explic.

ai aici ceva LA OBIECT. http://vwforum.ro/index.php?showto...8&hl=offset

BAFTA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din multe motive iti recomand si eu tot jante pe 16.(confort,cost cauciucuri,recomandare producator)

De ex.la masina ta mai mult ca sigur ca producatorul a recomandat 215X55X16 cu jante 7JX16 si ET(offset 45)

In plus daca schimbi dimensiunea jantelor nici kilometrajul nu iti va mai arata viteza reala.

Maximul de compromis(daca vrei)poate fi janta pe 17 inch.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POti sa pui jante mai mari ( aka din 16 in 17 inch) insa trebuie sa scazi balonul pentru ca ceasul de kilometraj din bord sa indice bine viteza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicat ar fi sa mergi tot pe 16, dar daca tii neaparat sa-ti pui jante mai mari nu depasii 17. 18 sunt prea mari, confortul va fi mai mic, dar ce-i drept estetic e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor ptr sfaturi, ...... am decis, voi merge pe jante de 17" ... mai exact 235x45x17"

le-am gasit deja pe e-bay si le cumpar.

cu multumiri,

hans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa pui ceva poze sa vedem cum a iesit !!!

Si desigur impresii legate de cum se comporta la drum, denivelari, gropi, hartoape si nu in ultimul rand CURBE !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna dragilor,

Mi-am luat jante de S6 in urmatoarea configuratie:

Aluminum 7.5J x17"ET 45, Factory, OEM Manufacturer Part Number: 4F0 601 025

Number of Bolts: 5 ; Bolt Diameter: 112

Anvelope: Continental (nu stiu de care) 235/45 ZR 17 94 Y

Atasez deocamdata pozele din Germania si dupa ce sosesc o sa le vedeti si montate pe masina;

post-6722-1180125799_thumb.jpg

post-6722-1180125834_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa dea bine pe masina.Arata ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabibotosani

sunt sigur ca mergeau si cele de 18''.eu de exemplu in loc de 195/65 r15 am trecut la 225/45 r17 si diferenta la kilometraj este insignifiabila,de genul la viteza indicata de 70km/h,cea reala este de 69.88!si asta la un audi 80,asa ca................am castigat f mult in stabilitatea masinii la viteze ridicate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!