Jump to content

Amplificator Semnal Radio Fm


roparo
 Share

Postare recomandată

merge si fara......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A masurat cineva tensiunea la iesirea din acest adaptor de care s-a tot vorbit aici? Eu am doar 5V si nu stiu daca e defect sau doar atat trebuie sa trimita. Sau daca a masurat cineva cat trimite un OEM pe cablul de antena catre amplificatorul din plafon. Ideea e ca s-a imbunatatit f putin calitatea semnalului radio dupa montarea unui astfel de adaptor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am alimentat azi amplificatorul de la antena sa vad daca merge si am pus si un condesator ca sa nu treaca curentul spre casetofon si a mers. Am inteles ca mai trebuie legata si o bobina pe firu de alimentare. imi puteti spune cum trebuie pusa bobina si de care trebuie?

Poti pune ceva poze cu opera in care sa se vada cum ai facut legaturile? Ma intereseaza si pe mine si sunt paralel in domeniul asta :)) Am un jvc si prinde destul de bine posturile dar in comparatie cu casetofonul care l-am avut in dacie prinde mai rau.In dacie am avut un cass original de vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12V trebuie sa trimita catre antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut prima oara o improvizatie cu un condensator legat si pe urma mi-am cumparat un separator la 10 lei ca sa vina frumos legat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare !

in primul rand , multumesc colegilor de pe forum care au dezvoltat discutiile despre subiectul asta cu amplifu'.....cati d-zei am tras pina sa citesc posturile si sa ma lamuresc ca imi trb doar un amarat de condensator.......in fine , stie cineva , in brasov , unde gasesc un omulet sa-mi monteze acest "device "...un atelier / electrician...?..ca nu am chef / timp sa umblu sa il caut pe nush unde si sa-mi bag eu vreascul in fire...multumesc pentru un raspuns...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am facut prima oara o improvizatie cu un condensator legat si pe urma mi-am cumparat un separator la 10 lei ca sa vina frumos legat

 

Poti pune o poza cu separatorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

va salut, am de ceva timp problema cu posturile radio. masina adusa recent din germania. a functionat o perioada radio-ul impecabil. chiar ma miram ca prind atatea posturi radio...am hu original seat alana antena originala. de cateva zile am observat ca prind doar 1-2posturi max (europafm si profm) pana acum prindeam cam toate posturile. aveti idee care poate fi problema? am scos hu m-am uitat la mufa de la antena pare ok. am deconectat-o si cu ea deconectata prindeam doar un post. cu ea conectata 2 posturi. nu pare sa fie mare diferenta cu ea conectata/deconectata. se poate sa se fi ars ceva in amplificatorul antenei? daca a mai patit cineva ceva asemanator rog sa ma anunte. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, se pare ca odata cu trecerea timpului amplificatorul din carcasa antenei incepe sa rugineasca, sa fie mai putin eficient.

Si la mine simt chestia asta fata de acum cativa ani cand l-am pus in functiune cu adaptorul descris pe topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

inatampin si eu problema discutata aici. am trecut de la beta oem (care prindea PERFECT radio) la o chinezarie 2 din   ( tti8916i ) .  in pachet mi-a venit pt radio  o chestie din asta cu fakra ce_am_eu_acum.jpg  la care mi-ar fi trebuit un adaptor pt mufa de antena a masinii.  vanzatorul navigatiei mi-a spus sa elimin de tot ala si sa iau un adaptor din asta  despre care se tot vorbeste in topicul asta. 

mi-am cumparat asta astaeuamluat.jpg  . la antena masinii am mufa de tipul  aastaammm.jpg   si ii mai pun un adaptor de genul  aaaaa_PC5_27.jpg   ca sa pot intra in chestia asta ce mi-am cumparat-o.

 

cand ii pun cablul ala de 12v la  firul special al navigatiei  pt amplificator (amp-c)   creste un pic semnalul radio, un pic volumul insa postul  se prinde tot rau.

 

intrebarea mea este daca am cumparat ce tb?   trebuia doar un adaptor sau un amplificator, nici nu stiu ce sa cer la magazin?    ar fi mai usor sa caut o mufa de la fakra la antena normala si sa folosesc ce mi-a venit in pachet ?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul rosu tre sa fie pus prin contactul masinii la +12V.

Verifici cu un ap masura tensiunea pe el, daca e cum spui, ai deja amplif-ul uzat cum am scris mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt raspuns insa firul rosu se pune la navi pe un fir special care imi da fix 12 v masurati, iar amplif nu e uzat ca imi merge perfect cu casul oem.

astept si alte pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat. sper sa fie de folos si altcuiva.

chestia aia pe care am cumparat-o era un amplificator de semnal, nu dadea 12v sus la antena activa a masinii.

am eliminat-o si am cumparat o mufa adaptoare intre fakra si antena masinii si am folosit adaptorul venit cu navigatia. 

acum este ok radio!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ca sa nu fac un topic nou...Ma intereseaza sa achizitionez o antena de interior Blaupunkt Funline. Mufa antenei o recunosc, plusul la fel, nu stiu ce este celalalt fir izolat incolor ce iese din antena. Ma puteti ajuta?

Multumiri!post-15419-13910755535441_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si eu am aceeasi problema semnatala aici cu receptia radio. Am facut si o scanare si am o eroare: 

00858 - Connection; Radio ZF Output to Antenna Amplifier 
            36-10 - Open Circuit - Intermittent
A gasit cineva o solutie pentru aceasta problema? Sau ce ar trebui sa verific pentru o eventuala remediere?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. La golf 3 daca am antena de plafon cu infasurare pe ea si in bord imi vine cablul coaxial plus inca unul subtire lipit de acesta cum procedez pentru alimentarea antenei ? Cu cass-ul original mergea ok, cu cel aftermarket nu. Trebuie alimentat cu 12V prin firul central al cablului coaxial sau prin cel lipit de cablul auxiliar? 

 

LE: Am disecat mufa originala a antenei si se pare ca alimentarea se face prin cablul secundar. Mai e nevoie de condensator si bobina ? Il pot lega la firul albastru din mufa (antena power) ?

post-103095-0-06599000-1402730961_thumb.

post-103095-0-74828800-1402736244_thumb.

Modificat de alexgtx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, il poti lega acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare domnilor.

O intrebare: pe unde,in instalatia antenei este introdus 12 v? Sincer nu imi dau seama!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe firul central, de catre HU original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cum aflu daca am antena activa pe masina? Am avut un Sony pe masina si mergea impecabil fara adaptoare, fire de alimentare etc. Acum am montat o navigatie NAVIst III si pe parte de radio este jalnica!

Mentionez ca batul are lungimea de 30 - 40 cm. Este simpla, fara fir de GSM etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund tot eu! Am executat montajul descris in posturile 19 si 20, si a inceput sa prinda posturi care inainte nu se auzeau sau erau la limita receptiei. Concluzia: am amplificator inclus in baza antenei (antena activa)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de semnalul radio, am "confectionat" si eu un adaptor pentru un radio cd Panasonic, numai ca tot nu prinde radio asa cum trebuie. In sensul ca mai pierde semnalul chiar si in oras. Daca sunt cladiri prea inalte sau pomi se auda bruiat. Pana sa folosesc acea adaptare prindea foarte prost. Adica de cand am alimentat firul coaxial al antenei merge mai bine.

Eu ma gandeam sa trec totusi pe un radio cd oem. Intrebarea ar fi care credeti ca este mai bun in semnal radio ca de fapt eu 95% din drumurile facute ascult radio. Chiar daca nu e de Skoda, poate fi si de Vw, nu ma deranjeaza lumina butoanelor ca e alta culoare,  dar as dori o parere legata de calitatea receptiei.

Mentionez ca am un Panasonic cq-c1405n si nu am avut niciodata radio cd oem.

Modificat de Helloween
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general, cam toate unitatile oem, receptioneaza bine semnalul radio.... daca sunt ok - nu au vreun defect, in acest sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 1 an de cand am cumparat masina, am avut mereu probleme cu semnalul slab receptionat la radio. Player-ul este ceva aftermarket, o firma de care n-am mai auzit (Dayton CD 4526 X). Initial am crezut ca este spicul de antena, ce avea acel cauciuc negru de la baza copt de soare. Am schimbat spicul, insa problema persista. De 1 saptamana ma bate gandul sa schimb player-ul, insa acum am descoperit ca e posibil sa fie de la acel amplificator care nu stiu daca ar trebui sa-l am. Am desfacut player-ul sa vad cum e, si in partea dreapta unde se conecteaza antena este decat cablul ce vine din bordul masinii. In plus am un cablu rosu ce sta degeaba, nu am idee ce ar trebui sa faca. Intrebarea este, imi trebuie amplificator sau este player-ul prost si trebuie sa-l schimb? (daca se poate si un link catre amplificatorul in cauza, eventual la un magazin din Bucuresti, gen be-loud).

 

LE: Am gasit si un link cu manualul player-ului, daca va ajuta.

 

post-124738-0-48251200-1406142993_thumb.post-124738-0-60163500-1406142834_thumb.

Modificat de The_Wolf_PoP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva radio cd oem de pe un Seat, saptamana viitoare il primesc pentru probe si daca-mi convine o sa-l cumpar. Sincer, dupa cum a spus si Florin, am asteptari mari referitor la calitatea radio-ului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!