Jump to content

Portbagaj - probleme


zoli_bsp
 Share

Postare recomandată

On 3/30/2015 at 9:42 PM, Laurentiu_LWR said:

Ar fi multe de verificat...

Am unit postul cu unul mai stufos dar pe aceeasi problema...poate gasesti mai multe informatii pe paginile anterioare...

Ca si idee si eu aveam probleme...si am verificat motoras...clapeta...switch...si nu intelegeam de ce cand merge cand nu merge...pana mi-a trecut prin cap sa sectionez burduful acesta...

Las pozele sa vorbeasca...

post-14266-0-84243000-1427740861_thumb.j post-14266-0-55756600-1427740860_thumb.j

 

post-14266-0-14280000-1427740861_thumb.j

Salut, mersi mult de poze, am tot cautat pe acest topic dar nu ma gandeam tocmai la asta, eu am inlocuit toate motorasele, maneru care se uzeaza si ala si incuietoarea cu VW de pe portbagaj si tot nu mergea. Sper sa fie si de la mine aici problema, altfel nu stiu unde se duce curentu ca nu imi vine curent la motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa le verifici, inainte sa te apuci de inlocuirea lor.

Comanda vine din modulul confort, amplasat sub bord, pe partea soferului, in stanga coloanei volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, F l o r i n said:

Trebuia sa le verifici, inainte sa te apuci de inlocuirea lor.

Comanda vine din modulul confort, amplasat sub bord, pe partea soferului, in stanga coloanei volan

Salut, deci la mine totul e ok la portbagaj, motorase, fire ,etc. Unde trebuie sa mai verific? Dar pana sa ma duc la bord, maneru trebuie sa aiba curent si motorasu la fel nu ? Care imi dau seama care nu are curent?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoras - il alimentezi cu 12 v, vezi daca lucreaza

maner - este un switch - deci, verifici daca inchide circuitul, cand il apesi.

daca totul ok, trebuie sa verifici cablajul pana in modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasu merge foarte bine, maneru nu inteleg cum mi-ai explicat, dar l-am luat de pe o masina care am probato chiar eu, deci e bun. Deci nu imi ramana decat sa verific cablaju, dar daca nu e de la cablaj si e de la modul confort, cum aflu ?

 

Modificat de taz21
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica intai cablajul.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si la mine erau rupte firele din acel burduf de cauciuc. Prima data cand am verificat, cineva le-a mai bandajat inaintea mea (probabil vechiul proprietar). Dupa 1-2 ani s-au rupt din nou si iar le-am bandajat. Nu se gaseste de cumparat acel burduf? Sau cum pot sa remediez problema ca sa nu se mai rupa in fiecare an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbi firele in zona supusa indoirii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un tub termocontractibil peste toate firele ar ajuta sa nu se mai rupa asa repede? Sau un tub flexibil din PVC care se foloseste pentru instalatii electrice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pune termocontractibil peste conexiuni - dar in manson trebuie schimbate firele, sa nu fie inadite in el... ca se vor rupe iar, in scurt timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum. Eu le-am innadit in interiorul burdufului, de aceea s-au rupt asa repede. Partea care intra in aripa pana unde merge? Daca s-ar putea, le-as schimba cu totul sa am fire noi pe toata lungimea, sau macar undeva unde sa am acces mai usor sa umblu la ele daca se mai intrerup.

Are cineva o schita sau o poza cu traseul acestora? Cam ce lungime ar trebui inlocuita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe stanga. Trebuie sa demontezi capitonajul de la stalp portbagaj, ca sa ai acces si capacul hayonului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o problema cu deschiderea portbagajului,  cheia intra si se invarte stanga si dreapta dar nu se aude sau misca nimic in interior, opune doar putina rezistenta la manevrarea spre dreapta si  nu se deschide, blocat pe inchis.La invartirea cheii,  celalalte usi se deschid si inchid. Inteleg ca trebuie sa intru prin spate, sa desfac capitonajul si sa incerc sa desfac sa vad ce se intampla. Intrebarea mea este daca dupa ce sper sa pot deschide  il mai pot inchide sau ramane deschis permanent pana la remediere, am posibilitatea macar sa il blochez peste noapte? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna am un Bora 1.6 cu probleme la portbagaj. Poate ma ajuta cineva de aici.

Partea electrica este OK, am verificat conform celor anterioare citite aici :)

Problema este ca nu se deschide decat daca ma las pe el, deci il fortez, se aude un mic clikk si se deschide

aveti idee ce poate fi?

Nu se deschide nici cu cheia parca se invarte in gol ...

Modificat de hcsaba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa-l reglezi din tampoanele alea de guma. Cred ca sunt prea deschise. Cand inchizi portbagajul nu trebuie sa dai tare cu el sau sa apesi sa se inchida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu trebuie sa împing tare

dar incerc sa vad, nu am umblat la ele niciodata dar incerc

mersii

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat modulul de confort.....cand închid ușile se deschide portbagajul. ..ce poate fi?  Mulțumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Necesita reprogramare.... Nu provine de pe o mașină similara dpdv al caroseriei, ca mașina ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/8/2018 at 6:21 PM, Aerofan said:

incearca sa-l reglezi din tampoanele alea de guma. Cred ca sunt prea deschise. Cand inchizi portbagajul nu trebuie sa dai tare cu el sau sa apesi sa se inchida?

le-am dat jos de tot, la fel

se deschide numai daca imping in jos cu mana

de inchis se inchide fara probleme

ce dracu poate fi?, o fi oare partea de jos închidere (foto), se poate oare ajusta si acolo ceva?

2018-03-08_16_29_00.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Nu ai ce sa umbli acolo...e un punct fix...

Mai desfa o data capitonajul si fa niste poze la mecanism sa vedem/verifici atent daca e ceva sarit...

Eu suspectez un arculet sarit pe la broasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am zis si eu ca este fix si la g4 dar are 2 suruburi si se poate regla pe inaltime/adancime...doar cand am dat capitonajul jos am vazut si juram ca este sudat de caroserie...acum eu nu contrazic pe cei care au desfacut si vazut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am schimbat modulul de confort , inchid usile...automat se deschide portbagajul. M-ar putea cineva ajuta cu o reprogramare a modulului de confort, am inteles ca asta ar fi solutia. Eu sunt din Cojocna, Jud Cluj.....?  Daca poate cineva din Cluj.....il rog sa-mi lase un mesaj...multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, am un Bora 1.6 FSI si am rupt acel plastic care este actionat de acel pistonas care permite deschiderea portbajaului cand apas pe butonul normal de deschidere. Am demontat acel capitonaj si am observat ca este rupt acel plastic care este actionat de acel pistonas. De unde pot cumpara acea piesa noua ori SH? Aveti idee, se vinde cu tot ansambulul de inchidere  acel plastic?  Este vorba deapre un plastic mai subtire si plat ( lunguiet) de cca 10 cm care este fixat pe acea tija care actioneaza deschiderea portbagajului. Daca pun mana si trag de tija se deschide portbagajul dar pistonasul merge in gol. Nu are cum sa mai impinga acea tija deoarece plasticul este rupt. Care este codul aftermarket pt aceasta piesa?

Multumesc frumos si puteti sa-mi lasati si un mesaj in privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi. 

Am o problemă în legătură cu deschiderea portbagajului . Mașină e cel din semnătură.  Am tot căutat răspunsuri dar n-am găsit nimic ce sa se asocieze cu problema mea. Deci sunt la pescuit , mai devreme a venit o ploaie torențială ,am stat sub umbrelă iar când s-a mai domolit un pic ne-am băgat în mașină dar nu înainte sa bag geanta cu scule și scaunul în portbagaj. S-a deschis normal dar l-am uitat deschis în jur de vreun minut 2. Nu ploua așa tare în momentul respectiv.  Mi-Am adus aminte ,am sărit din mașină și l-am închis. După aia am mai deschis odată după ce s-a oprit ploaia sa-mi scot scaunul și l-am lăsat deschis. După ce am băgat unele din bagaje în portbagaj l-am închis sonde atunci nu se mai deschide. An încercat cu cheia dar nimic. Când apăs butonul de deschidere se aude ceva bâzâială dar nu se deschide .  Cum as putea sa-L repar/deschid? Ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti panoul interior si il deschizi mecanic. Dupa care vezi ce s-a stricat - servomotor, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!