Jump to content

Portbagaj - probleme


zoli_bsp
 Share

Postare recomandată

am tot citit posturi dar inca nu sunt lamurit , mi am facut si eu switch-ul , am pe comun masa, pe mijloc am bc ul si pe ultimul am becul ( asa am vazut undeva schema) , cand se deschide lamela becul se aprinde in portbagaj, dar cel de la bc nu arata in bord, acum eu vad ca voi ati facut cu 2 fire , ati legat senzor bc + bec impreuna , la mufa originala pe mijloc este 12v de la bec si pe laterale este masa respectiv senzorul de bc, ideea e ca nu vede ca portbagajul e deschis si acutatoru blocheaza haionul. diseara o sa testez sa pun bc +bec impreuna sa vad daca se schimba ceva

post-35789-0-62973600-1334238473_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate foto de mai jos te ajuta in a te lamuri cum trebuie legate firele :icon_thumright:

post-11532-0-76375200-1334247531_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat misterul ( bc si bec impreuna ) prin switch cu masa, merge becul, este ok, dar bc nu indica nimic, posibil altceva este de vina la mine, precizez ca yala de la portbagaj e blocata( se descuie doar din telecomanda)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch ul de la portbagaj are doua circuite - unul catre lampa, altul catre bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,dar daca fac scurt intre masa si cel ce merge la bord ar trebui sa apara eroare, dar nu merge, am citit pe forum ca cel mai simplu le pui pe toate 3 in scurt - trebuie sa se aprinda becul si sa indice eroare, se aprinde becul dar eroare nimic, nu stiu ce sa verific, ideea ar fi ca cel de la bord, cand e in scurt, ar trebui sa-mi taie alimentarea la acutator si sa nu se inchida usa, dar desi toate 3 in scurt yala se inchide.

Modificat de misulikkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am si eu o bora limuzina 1.6 si de cateva zile am si eu o problema cu portbagajul in sensul ca nu vrea sa se mai deschida din telecomanda (masina are inchidere centralizata cheie tip briceag) si nici cu cheia. Am vazut ca daca vreau sa deschid usa de la portbagaj cu cheia mi se arde siguranta de la inchiderea centralizata si nu mai merge nici aceasta. Banuiesc ca e vreun scurt la cablurile de care deschid portbagajul dar cum sa deschid portbagajul sa vad unde e problema. Daca ma poate ajuta cineva, raman dator.

Ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabatezi banchetele, te bagi in portbagaj cu o lanterna ceva, si desfaci toate suruburile de pe capitonaj, pe toate marginile(sunt mascate in mocheta-suruburi stea) si mai ai 2 sau 3 in suportul triunghiului.Tragi capitonajul si si apoi vei vedea broasca care are o "limba" la care este conectat cablul motorasului.Tragi de acea limba si vei deschide portbagajul. Apoi verifica toate firele din mansonul care face legatura intre caroserie si capota portbagajului si revino cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms frumos. Am sa incerc azi sa vad daca dau de problema si revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Mai mult ca sigur s-au intrerupt firele care comanda motorasul de deschidere a usii. Am patit-o si eu

numai ca la mine era deschis tot timpul adica eu inchideam masina din telecomanda dar portbagajul fiind defect nu se incuia. Pana sa ma prind eu ca portbagajul nu se incuie, puteam sa raman fara ce aveam prin portbagaj.

La mine s-au intrerupt acolo unde se indoaie ele cand deschizi portbagajul, undeva langa balamaua din partea dreapta.

ce culoare era acel fir mai sti?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trage burduful de cauciuc si o sa vezi daca ai sau nu, fire taiate sau cu izolatia distrusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,am si eu o mare problema. Portbagajul nu mai vrea sa se descuie,nici de la inchiderea centralizata(aftermarket) nici de la cheie. cand sucesc de cheie spre dreapta nu se aude niciun sunet ca s-ar descuia ceva....ce ma sfatuiti sa fac?sau ce-ar fi de facut? :D

ar fi o solutie sa-i dau cu spray degrippant?am unul(MoS2) adus din spania...:D

multumesc anticipat!

Modificat de mihai sebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos capitonajul, prin interior, trage de tija actuatorului si o sa il poti deschide pe afara. Dupa asta, vedem ce s-a stricat pe la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am desfacut si-mi sarise un bolt de la locul lui...cu alte cuvinte clapa de care trageam sa deschid portbagajul merge in gol,nici acum nu e tocmai ok,dar l-am repatat oarecum,adica-l pot deschide numai daca am cheia dusa de tot spre dreapta (sensul acelor de ceas) numai acolo imi prinde respectiva tija si-l pot deschide.

pot schimba sistemul d-acolo daca-l gasesc sh?adica fara sa-mi fac unul noi dupa cheie.se poate schimba fara "yala" aia?

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce e uzat la tine. Doar butuc e cu cheia, restul se poate schimba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ma duc zilele astea la dezmembrari sau undeva sa vad daca gasesc un mecanism d-ala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva cum se poate verifica microswitchp-ul din manerul de la portbagaj ? Am problema cu portbagajul care nu se deschide odata cu usile (centralizat) iar cheia nu o pot introduce in broasca (desi am folosit WD40). Am desfacut si verificat actuatorul (piesa 2) si pare in regula: capul 6 e in pozitia "a" dar se pare ca nu primeste curent motorasul sa-l impinga pe 6 in "b".

Deci, stie cineva cum se poate verifica microswitchp-ul din manerul de la portbagaj ? Mufa care intra in actuator e cea care aduce curent de la acel microswitch ?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa e cea care duce curent la acel microswitch. poti verifica daca ai curent cu un bec si 2 fire,bec d-ala mic de lanterna d-aia antica... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand modelul Variant, la mine nu se prea potriveste poza din primul post insa principiul e acelasi.

1. Mufa care intra in actuator (2), verificata cu ohmmetrul, indica circuit inchis. Nu stiu daca e normal. Cu toate acestea, acum portbagajul functioneaza normal. Se pare ca problema era la contactul care se activeaza in manarul cu care se deschide portbagajul din exterior. Am desfacut acel cauciuc din jurul manerului (cu ocazia asta l-am si rupt incat acum trebuie sa lipesc la loc cu silicon, desi ma gandesc la problemele pe care o sa le am daca va mai trebui sa dau jos inca o data acel cauciuc) si am curatat lamela metalica cu WD40.

2. Corectati-ma daca gresesc: manerul (contactul din el) de deschidere a portbagajului primeste curent de la baterie, apasand acel contact din exterior se inchide circuitul si curentul respectiv ajunge la actuator.

3. In poza din primul post al acestui topic, ce rol are portiunea dintre "2" si "1", continuarea tijei care deschide portbagajul ?

4. Care e principiul de functionare al broastei "3' ? Daca actuatorul actioneaza acea tija care deschide portbagajul, de ce broasca primeste si ea curent prin acele doua fire maro care se vad in poza ? Sau acest curent care vine prin ele doua fire e comanda de la inchiderea centralizata ?

 

Tin sa precizez ca am reusit sa ma descurc singur cu portbagajul in urma sfaturilor extrem de detaliate si utlie din acest forum. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce sa-mi curat fanta unde intra cheia ?... Nu prea folosesc cheia la portbagaj si acum cred ca a intrat mizerie acolo, nici macar nu pot baga cheia decat pe jumatate. Am incercat sa curat cu un ac, am scos ceva mizerie de acolo dar nu am rezolvat mare lucru, tot nu intra cheia. As vrea o solutie care nu implica demontarea incuietorii (daca e posibil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu un spray degripant cu teava pai bagat cat intra cu presiune dupa care incerci sa mai freci cu cheia,dupa care iara cu spray sa vezi ce  noroi iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am testat deja si solutia asta, a iesit noroi cu gramada, dar nu am reusit si am folosit o jumatate de tub, era balta jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge mereu cu spray-ul. La mine, de exemplu, cred ca e blocat un catel dinauntru sau ceva ca imi opune rezistenta prea mare ca sa fie doar mizerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci butucul jos si spalat,sau cu ultrasunete dar se face la fel cu timpul,trebuie gasit un obturator permanent .

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Pentru cei care nu le functioneaza cum trebuie deschiderea la portbagaj la Bora si poate din intamplare nu mai merg deloc nici becurile de la numar, e foarte probabil sa aveti firele care merg la yala sectionate.

Azi la ITP era s-o patesc pentru ca ambele becuri de la numar nu mai functionau. Mai mult dintr-o data portbagaju' nu se mai deschidea decat de la cheie. La o simpla taiere a masonului cu fire de langa balamaua stanga a portbagajului am gasit minunea. 10 min si problema s-a rezolvata.

post-24001-0-47690000-1392653668_thumb.j

Modificat de Robb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!