Jump to content

Portbagaj - probleme


zoli_bsp
 Share

Postare recomandată

Astazi am avut o mare surpriza (neplacuta). Am deschis portbagajul sa iau ceva, iar cand am incercat iar sa il deschid nu a mai vrut. Am incercat si cu cheia, si cu butoanele de inchidere centralizata din interior... nimic. Am observat ca partea electrica a inchuietorii portbagajului merge, adica daca manevrez cu cheia yala se inchid/deschid restul usilor, numai portbagajul nu vrea. O mentiune poate importanta: cand am dat jos capitonajul de pe usa de portbagaj, am inchis portbagajul si s-a deschis normal, decat o data. Dupa ce l-am inchis iar nu a mai vrut, de aceea ma gandesc ca poate e vre-un contact imperfect pe undeva.

din poza atasata, de la ce credeti ca e? 1,2,3 sau de la switch-ul acela pe care apesi cand deschizi?

ce este "2", ca nu am vazut vreo miscare de la el, desi pare ca e alimentat si cred ca ar trebui sa actioneze tija aceea cumva?

post-4686-1178646919_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca acel actuator e de vina, nu ar trebui sa se deschida macar cu cheia? :D

Cred ca ar trebui sa luam problemele separat.

1) Din ce cauza nu se poate deschide usa cu cheia?

2) De ce nu se deschide de la inchiderea centralizata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate eschide cu cheia chiar daca piesa "2" este defecta. Se baga cheia in broasca si din pozitia verticala se rasuceste invers acelor de ceas aproape 15 grade si portbagajul se va deschide. Va trebui sa rasucesti mai cu forta si vei sinti ca invingi un arc. Spun asta pentru ca eu nu mai am montata piesa respectiva. Daca se aude bazaind ceva este un motor electric din acea servo (piesa 2) dar este posibil ca angrenajul melc-roata melcata sa fie distrus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc procedura de deschidere a portbagajului cu cheia. Nu merge. Acum jumatate de ora am deschis masina din telecomanda, si s-a deschis si portbagajul fara probleme. L-am inchis, si iar nu a mai mers :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa deschid cu cheia, se pare ca WD40-ul pe care l-am aplicat ieri si-a facut efectul. Acum merge cu cheia foarte usor. In continuare, ramane sa vad din ce cauza nu merge normal, ceva idei? Stiti vreo piesa care se defecteaza mai des?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa nr 2 se defecteaza cel mai des, problema este ca nu se poate repara. Daca nu se deschide din telecomanda nu este nici o pierdere, nici la mine nu se mai deschide si nu sufar din aceasta cauza. Ca sa nu se mai blocheze incearca sa scoti mufa din actuator (piesa nr2) si se va deschide portbagajul numai cu cheia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a intamplat si mie cand am luat masina sa nu se deschida portbagajul cu telecomanda. Mergea totusi cu cheia. Am dat jos capacul de plastic de la portbagaj si am uns bine cu vaselina mecanismele. De atunci nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am mai reusit, in actuator se gaseste un arc lamelar, acel arc era prin de rugina si nu mai putea trage actuatorul inapoi. Problema este ca actuatorul este capsulat si nu se poate repara. Acele parghii nu se pot strica, ele deschid inchid broasca de la hayon dar in schimb sunt reglabile, se poate ca in urma unui soc sa se modifice cursa lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Help !!!

Am fost la cumparaturi,am bagat ce aveam in portbagaj iar acum cand am ajuns acasa nu se mai deschide.Am inchidere centralizata,usile se deschid dar portbagajul e intepenit.Cu cheia nu merge.Are cineva vreo idee ce s-a intamplat?Cum o sa o pot rezolva?

Ma gandeam sa scot borna de la baterie sa se reseteze.....nu stiu,ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC: Ai grija cu borna, sa ai codul de la casetofon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur s-au intrerupt firele care comanda motorasul de deschidere a usii. Am patit-o si eu

numai ca la mine era deschis tot timpul adica eu inchideam masina din telecomanda dar portbagajul fiind defect nu se incuia. Pana sa ma prind eu ca portbagajul nu se incuie, puteam sa raman fara ce aveam prin portbagaj.

La mine s-au intrerupt acolo unde se indoaie ele cand deschizi portbagajul, undeva langa balamaua din partea dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca este clipsul care leaga tija de la maner (butuc) cu actuatorul. Oricum, pana nu desfaci acolo, nu ai cum sa stii sigur care este cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu cumva sa ai deschisa capota de la motor. la mine asa e, daca e deschisa aia de la motor (chiar si fara sa fie deblocata din siguranta) nu se mai deschide portbagajul, banuiesc ca sa nu-ti poata lua din portbagaj in timp ce tu esti la motor si nu vezi in spate.

dar nu stiu daca chestia asta e asa la toate sau e din alarma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de ajutor...o sa incerc ai multe variante.Se pare ca era un topic mai vechi cu o problema identica ca si la mine aici,se poate muta/lipi la acel topic daca este necesar.Explicatiile sunt mult mai clare acolo.Multumesc oricum :)

Modificat de Gupidu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

...se poate muta/lipi la acel topic daca este necesar...

DONE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanks...ca si chestie azi dimineata s-a deschis fara probleme portbagajul odata cu usile.Am incercat si am inchis/deschis de mai multe ori si de fiecare data s-a deschis.O sa desfac oricum capitonajul acela sa dau cu WD-40 pe acolo.O zi buna sa aveti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa apesi pe capacul portbagajului cand manevrezi deschiderea. 80% va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zoli o intrebare : ai cumva alarma ?

daca DA atunci problema poate sa fie de acolo... si zic asta pentru ca asa am patit si eu ... la fel ca tine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inchidere centralizata din cheie (nu telecomanda), nu am alarma.

Masina e inchisa din cheie. Am ceva de luat din portbagaj, il deschid doar pe acesta (pozitia 3 cred... adica rotirea cheii pana la capatul cursei... maxim dreapta). Totul e OK pana aici. Dar cand il inchid (cheia in pozitia 1 (maxim stanga) si scot cheia, de foarte multe ori acesta ramane deschis. Bag iarasi cheia, o mai misc putin si se inchide. Cheia se invarte destul de greu in broasca.(foarte probabil sa fi intrat si ceva mizerie acolo... ca la cat de curate sunt drumurile, se poate intampla si asta. Un WD40 pe broasca poate sa rezolve problema sau nu este indicat in situatia asta ?

Multumesc anticipat.

PS: mentionez ca am Golf 4 scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa trebuie sa functioneze normal.

capacporbagajgi6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Deci eu am masina inchisa automat prin inchiderea centralizata. Fanta butucului e in pozitia A. iVreau sa deschis doar portbagajul, pentru asta rotesc cheia maxim dreapta, in pozitia C si il deschid. Apoi il inchid si intorc iar cheia inapoi in pozitia A, moment in care daca masina este inchisa prin inchiderea centralizata, portbagajul ar trebui sa fie inchis. Problema e ca nu se intampla intotdeauna asa, si cateodata ramane deschis. Asta era problema pentru care intrebam daca e OK sa dau cu WD40 sau nu e indicat in situatia asta. Care ar putea fi problema ?

Merci

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa dai linistit. Nu stiu insa daca vei rezolva ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut ieri capitonajul de la portbagaj si am verificat toate ansamblele de acolo.....sincer nu stiu care ar putea fi.Le-am uns,am verificat cum functioneaza si le-am pus la loc.Mecanic merge dar ceva electric nu functioneaza.Poate fi piesa nr 2 descrisa in poza ( actuatorul) care ar trebui sa faca o miscare spre inainte a tijei in pozitia deschis.La mine nu o face.Clipsul cu lamela de unde bagi mana pe cauciucul ala se pare ca functioneaza....am verificat.Ar trebui sa masor actuatorul,sau acel clips care are o chestie neagra ca si o caramea capsulata din care ies doua fire?

post-17572-1213168018_thumb.jpg

Modificat de Gupidu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o problema la portbagaj...nu mi se inchide numai daca il trantesc. daca il las in jos usor nu se inchide ca lumea si are un joc usa de la portbagaj. ce sa fie de vina? sa incerc sa ung mecanismu ? daca da...vaselina e ok?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!