Jump to content

Portbagaj - probleme


zoli_bsp
 Share

Postare recomandată

Nenciu Victor

Aceeasi problema am avut-o si eu, s-a intamplat sa o iau pe sora mea de la Bucuresti, a pus bagaje ce avea in portbagaj si l-a inchis.

Ajunsi acasa, cand sa scoatem ce avea, nimic, nici cu cheia nimic, nu s-a deshis ... Am rabatat banchetele, am scos tot ce era in portbagaj si a doua zi am zis sa vad ce are ... 

Dand de aceasta postare foarte de ajutor de altfel, am desfacut capitonaj, am deschis mecanic portbagajul si am inceput sa inspectez ... la prima vedere nimic iesit din comun, am scos ceva mufe pus un multimetru, pe unele mufe aveam curent pe altele nu ... 

Am desfacut, yala ( avea coroziune la exterior ... pff, unde e acel cauciuc prins ... Am curatat cat am putut, pus niste vaselina siliconica care respinge apa si montat la loc. Am dat jos actuatorul ( are 3 suruburi cu piulita, cu o cheie de 10 se desfac si cu torx de 25 se desprinde actuatorul de portiunea metalica ... ). La mufa actuatorului am pus multimentru, nimic ... defapt dadea 7 v sau 10 parca dar nu eram sigur ca functioneaza actuatorul ... Avand o baterie de 9 v prin casa, am testat actuatorul cu ea si functiona ... In acest moment m-am gandit ca pot fi fire intrerupte in mansonul acela de langa amortizor ... Contiunand, cu yala ce inchide efectiv mecanic portbagajul, la mufa coroziune la greu si la acel senzor sau intrerupator din mecanism la fel ... Cu alcool izopropelic, am curatat de coroziune, a iesit ca in fabrica :D Am curatat si mecanismul metalic cu un spray de frane de vaselina veche si ce mai era prin el, am dat tot cu un pic de vaselina siliconica cat sa ung un pic mecanismul si montat la loc ... 

Am ajuns si la suspiciunea de care ziceam ... Tai cu un cutter protectia de cauciuc si surpiza ... un fir rupt si doua abia mai stateau ... Le-am taiat si lipit cu pistolul de lipit si fludor cate o extensie de fir de cam 2-3 cm in lungime ca sa maresc un pic lungimea totala a firului ... Nu am avut tuburi dinacealea care se strang la caldura si am izolat cu izoler band tessa, toate cele trei fire ... 

 

Am inchis si deschis masina si funtioneaza tot :D Fericit ca nu a trebuit sa cumpar alte piese, am baut o bere :))) 

Cel putin asta a fost la mine, verificati toate circuitele daca aveti cum si va pricepeti cat de cat ... Mi-a luat cam vreo 2 -3 ore sa demontez si sa curat toate alea pe acolo :D M-a ajutat si faptul ca am garaj, stand la casa, cu vremea asta ... Dar poate am ajutat si eu un pic in rezolvarea acestei probleme ... 

 

Ce am observat, a fost faptul ca atunci cand puneam cheia si dadeam sa deschis portbagajul cu cheia in yala si pe deschis, cred ca apasam si un buton de pe cheie ( avand doar 2 ) si imi coborau toate geamurile si cand inchideam din cheie portbagajul, urcau geamurile ... Mi-a placut faza :))) Sper sa nu sa se deshida singure :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bună seara. Am și eu o problema cu vw bora 1.6  limuzina, nu se mai deschide portbagajul.... am rabatat bancheta și l-am desfăcut manual și am văzut ca s-a rupt bucata neagra de plastic... trebuie sa iau alta de la short  sau piesa noua 385 lei... ce soluții ar fi de reparat ? Mânerul de la portbagaj nu se deschide, nici cu cheia în butuc, doar ușile se deschid. Masina are montat un sistem și se deschidea de pe butonul  din interior, când apăs acutatorul  se aude ca funcționează

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, una second-hand sau noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!