Jump to content

Portbagaj - probleme


zoli_bsp
 Share

Postare recomandată

Șuruburile se pot scoate dacă ușa e închisă?  Și ar trebui sa am grijă la ceva când scot panoul? Se poate rupe ceva sau vine jos fără probleme.  Ms de răspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot desface cu haionul inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O să încerc și revin. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Am avut si eu o periada probeme cu portbagajul...am scos doar cele 3 suruburi din zona incuietorii si cand venea surpriza intram in portbagaj...cracanam putin panoul in zona aia si actionam mecanismul cu mana...

Treaba de 1 minut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit să îmi fac timp și am desfăcut panoul de pe ușa portbagaj și l-am deschis manual. Deci concluzii: incercam să deschid din butonul de pe ușa , numai bâzâit am auzit. Am desfăcut șuruburile și am dat jos motorașul.  Am conectat 2 fire cu papuci ,sus capota și surpriză. ... motorașul funcționează.  Am măsurat cu multimetru dacă vine curent prin fire (mude) și da, am 12,10 volți.  Am desfăcut și yala și mi se oare cam corodată. Oare o fi de acolo buba pentru că mai demult reușeam să închid de acolo mașina din cheie când am avut probleme cu switch urile și știu sigur că mergea,  acum nu mai merge. Am găsit buclucașul ?

Atașez și o poză.

20180725_180139.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil insa nu pare corodata adanc. Pare mai mult de suprafata. Curata cu spray de frane si pune vaselina sa nu mai corodeze mai mult. Ar trebui sa te mai tina. Vezi de unde ai apa ca nu e normal sa ai apa acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate desface tot mecanismul pebtru a fi curăţat ca la carte? 

Dacă nu e de acolo de unde poate veni problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit problema. Am testat și la alt buton de deschidere cu un alt butuc (unde intră  cheia) dar se pare că problema a fost la fire. 3 din 5 fire au fost ciupite.  Am rezolvat si aia, dar acum am altă problemă. Nu îmi mai ard becurile de la numere. Becurile le-am testat cu acumulatorul și merg. Există vreo siguranță ceva care poate s-a ars? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe forum si o sa gasesti raspunsul la ultima intrebare. Aici vorbim de probleme portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Ce voltaj trebuie sa am la firele care intra in actuator?. Eu am masurat si am 9 volti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Ma chinui sa gasesc raspunsul la o intrebare de cateva ore (nu sunt chiar cel mai bun cunoscator de mecanica auto :D). Vreau sa imi demontez broasca de la portbagaj, deoarece nu mai inchide (Golf 4 Hatchback), doar ca are 2 suruburi la care pare ca gasesc foarte greu un torx care sa se potriveasca. Imi poate spune cineva exact ce cheie imi trebuie? Si/sau de unde o pot cumpara? Nu doresc sa merg neaparat la un mecanic, pentur ca as dori cheia pentru mine, pentru viitor. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este torx - este M sau triple square

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A venit frigul si amortizoarele de la portbagaj (hatchback) nu mai tin portbagajul sus. Dilema mea este: ce brand aftermarket sa cumpar ? ca am vazut ca se plangeau unii ca le impinge prea tare portbagajul sau ca le vine brusc in nas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, am pus stabilus si merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, imi poate spune cineva dimensiunea piesei negre. Ma intereseaza diametrul gaurilor si distanta dintre acestea. Multumesc!

pic03.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nu o poti reproduce...Are niste gauri conice cu guler pentru a nu iesi nuca metalica de care vine atasata.Crezi ca nu puneau de metal daca trebuia...nu o mai puteai desface in veci.Am piesa aia ramasa dar esti cam departe de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Bună ziua, am o problema ciudată la haion și anume: când am cumpărat mașina nu mergea deschiderea electrica, probabil din cauza acuatorului, am luat altul din dezmembrări și se întâmplă următorul fenomen, cand închid haionul din cheie se deschide în sensul ca acuatorului împinge tija de deschidere. Nu am văzut fire desfăcute. Bineînțeles o dată cu închidea deschiderea urlă mașina. O idee unde trebuie verificat comutatorul electric funcționează. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Am un Golf IV si nu functioneaza lumina in portbagaj am schimbat becul si la fel , nu functioneaza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica întâi switch yala portbagaj, cablajul dintre caroserie și hayon, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreevichivasilevski
10 hours ago, Iulian35 said:

Salut.

Am un Golf IV si nu functioneaza lumina in portbagaj am schimbat becul si la fel , nu functioneaza.

 

La hayon ai 2 suruburi in manerele interioare, daca imi aduc bine aminte,
Apoi tragi de plastic, se tine in 'braduti'. Nu ai specificat daca ei scurt sau lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei problemele cu fire rupte se intampla la varianta hatchback, mansoanele de cauciuc sunt pozitionate altfel si flexeaza mai mult cablurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, andreevichivasilevski said:

La hayon ai 2 suruburi in manerele interioare, daca imi aduc bine aminte,
Apoi tragi de plastic, se tine in 'braduti'. Nu ai specificat daca ei scurt sau lung.

E hatchback

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
bora4motion

Salut,

A patit cineva sa se rupa bucata de plastic/ebonita care este impinsa de catre motoras la apasarea butonului pt deschiderea portbagajului?
Piesa este incadrata in rosu, in poza de mai jos.
Nu imi explic cum s-a rupt si nu are niciun part code pe ea ca sa o pot cauta pe internet. Am incercat sa o lipiesc cu picatura insa ori am nimerit un lipici prost ori imi trebuie alta solutie.

S-a mai intalnit cineva cu situatia asta?

1111111111.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit kit reparatie si am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!