Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Nu sunt mai bune, ci mai practice pentru drumurile noastre. Talonul mai mic al celor pe 17", absoarbe mai putin din gropile drumurilor noastre....ceea ce se traduce in elemente de susupensie uzate mai devreme. Si daca nenorocesti un cauciuc, ne scarpini de mai multi bani----

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un passat din 2002 pana acum cateva zile am avut niste jante Tsw Jarama pe 18"x8j, jante aratau f bn pe masina ,insa ma cam plictisisem de ele.

acum as vrea sa-mi iau altele insa nu mai asa de hotarat sa-mi iau pe 18, mai merge si tata cu masina si ii se pare ca e cam rigida, insa pe mn nu ma deranja dar megeam si mai atent. intentionez sa-mi iau ceva pe 17 chiar cele originale de passat si sai pun niste cauciucri 205/50 17 sau 225/50/17, momentan am niste jante de tabla pe 15 si masina nu are stabilitate deloc.

are cineva jante pe 17 cu cauciuciri 205 /50 sau 225/ 50, sa-mi spuna o parere, caci decat sa-i pun 45 si sa se comporte la fel ca cele pe 18 su garda de 40 mai bn raman pe 18 si termin treaba;)

am pus si-o poza : http://img215.imageshack.us/img215/7384/dsc00147ea.jpg

Modificat de alexxx_aly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabone luciano

sunt faine jantele arata bine. oricum eu sunt de parere ca un set de jante frumoase schimba complet aspectul masinii.....am avut si eu jante pe 17 pe masina dar le-am dat jos si am pus pe 16 deoarece era masina prea rigida , iar in talon nu am trecut decit pe 15 si 16 , am talon vechi........pot sa schimb talonul dar in carte tot ramine...........

am o intrebare pentru cei cu jante pe 17 sau chiar 18 , nu ati avut probleme la esp sau directie?

ast rasp ..merci

Modificat de gabone luciano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am avut nici=o problema nici cu esp nici directie, stabilitatea era maxima:)

se pot trece in certificat omologate maxim jante pe 17 la passatu de 1,9 tdi la cel de 2,5 tdi se trec si pe 18

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina din semnatura e echipata cu jante vancouver de 16 cu anvelope dunlop sp sport pt vara si wellington pe 15 cu nokian pt iarna si pot spune ca sunt fff multumit de jante,de anvelope si de masina in sine pe asfalt,indiferent de vreme!se spune ca iarna sunt bune jantele de tabla,dar daca masina este parcata intr-un garaj si eviti sa intri cu ea in nameti de zapada,sunt fff bune si cele de aliaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

O intrebare de incepator in ale jantelor... Acum 3 ani am cumparat pentru raposata Skoda Octavia un set de jante din aliaj de 15" pt iarna ( originale, cele care se vand originale la dealerii Skoda)...intre timp m-am insurat cu un Passat B5 Variant 1,9TDI din 1999 ...merg jantele de la Octavia pe Passat? Am inteles ca ambele sunt de 5x112 la prezoane si ar merge dar mai zice lumea de un ET..oare ET-ul se potriveste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merg. Prea putin conteaza ET-ul ala. Chiar numa daca mergi sprotiv sa zicem ca se simte diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 1 are prinderea 5x110, deci nu merg pe Passat B5.

Daca jantele sunt de Octavia 2, prinderea este tot 5x112 ca la Passat, deci merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este Octavia 2...cea cu 112! Eu ma gandeam ca din cauza ET-ului intra roata prea inauntru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ET au jantele in discutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crystyann, daca ai masina - Passat-ul, ai si jantele - de iarna, cel mai sigur e sa faci o proba cu ele. Oricum, la jantele de tabla standard - de 15, avand in vedere ca sunt late doar de 195, sigur nu vor atinge.

Si cateva cuvinte despre ET http://www.matey-matey.com/alloy-wheels.shtml#4

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat.....Jantele din aliaj de Octavia 2 sunt ET 47.... acum, sincer sa fiu, nu stiu cat sunt la Passat 1999 ... Am auzit pe cineva ca mi-a zis ca sunt ET 45 dar nu stia sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e asa, merg sigur jantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de passat au ET 37 OEM, ma refer la cele din fabrica pe 15''. Exista insa si alte jante OEM care au alt ET, vezi aici http://www.passatplus.de/arbeitshilfen/felgen/index.htm

Eu am trecut de la cele pe 15 la pe 16'' iar ET-ul ambelor seturi e 35, adica o idee mai iesite decat cele din fabrica. Incearca daca ai posibilitatea de la una la alta si vei vedea cum vin pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca la Passat 3B ( din cate stiu eu asta am , ca este din 1999 ), au si jante cu ET 45....deci in mod normal nu cre dca diferenta aia de 2 mm s-ar vedea aiurea...Dar intr-adevar, o sa fac o proba sa vad cum arata...si pe urma ma decid!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

am fost azi sa echilibrez jantele si mecanici de acolo mi au spus ca imi lipsesc inele de centrare/ghidaj de la jante !

de unde pot sa cumpar si eu asa ceva sau mai gasesc oare ? am cautat la ceva piese auto dar nu am gasit...

am obs eu mai demult ca jantele nu se fixeaza cum trebuie (ex :ca cele de tabla) dar nu le am dat mare importanta crezand ca asa e modelul !

daca scot suruburile de prindere janta pur si simplu cade jos si nu sta :o

are ceva bai ca merg asa cu ele fara inelele alea ?

ba mai mult tremura la viteza si dupa echilibrare ;)

p.s. imi cer scuze daca sa mai discutat undeva dar nu am avut rabdare sa citesc si am scris in graba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..se gasesc mai greu, in Buc. am gasit in targ 4 inele la 80 lei. Pretul variaza intre 60 lei pe net dar treebuie cautat mult si 100 lei :D Pt vw dimensiunea din cate imi amintesc e de 57,1 mm. Deci trebuie inel de la dimensiunea pe care o are diametru gaurii la 57,1

Uite un site daca te ajuta: http://www.craiovaforum.ro/vanzari-accesor...oti-614574.html

http://www.cartuning.ro/inele_centrare.htm

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O intrebare am si eu. Doresc sa cumpar jante aliaj de 18" si vreau sa stiu daca afecteaza sau strica ceva la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat diametru jentii creste, si talonul cauciucului scade, socurile se transmit direct in bratele si componentele directiei. Un talon mai mic la cauciuc, nu mai absoarbe asa de mult din socuri, ca un talon mai mare. Masina va fi rigida, te va ajuta pe viraje, dar te va omora la gropi, denivelari. Ai grija, cele mai mari jante OEM sunt de 17. Daca astea de 18, su au ET si J ul corespunzator, s-ar putea sa atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, vin si eu cu o intrebare .... am gasit un set de jante Montreal pe 16" cu tot cu cauciucuri si ma bate gandul sa le cumpar. Am vazut ca acest model este pentru Passat B5 dar am vazut si pe Passat B5.5

Din ce am studiat acum, am vazut ca aceste jante au ET 45 fata de ET 37 cum am eu. Avand in vedere ca le cumpar de pe net fara posibilitatea de a le incerca exista riscul sa atinga sau sa nu fie ok ceva ? vin echipate cu cauciucuri 205/55/R16

Mai trebuie si altceva ceva gen inele cetrare/ghidaj/ etc ? Momentam am jante de tabla pe 15"

daca ma poate ajuta cineva ....Ms :)

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie nimic in plus. Si eu am avut pe ET45. Nu ating nicaieri, evident.

Dar nu inteleg de ce iti iei cu ET45. Eu daca puteam, luam cu ET30, sa stea si mai bine.

Oricum, decizia iti apartine, era doar un sfat. Probleme nu vei avea cu ele. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu vreau cu ET 45 dar asa sunt jantele ... Diferenta de ET o sa faca jantele sa stea mai in afara sau mai inauntru ? O sa afecteze negativ tinuta de mers a masinii ? Intreb ca nu vreau sa ma arunc asa si dupa sa-mi para rau ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic un ET mai mare baga janta in interior, dar depinde, astea fiind OEM vin exact cum trebuie

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mad Cow, eu am avut ET45 OEM si stiu cum e. Cand treci la ET37 parca schimbi masina. E o diferenta mare atat functionala cat si estetica.

Deci sfatul meu ar fi sa cauti altele macar cu ET37.

andricei, nu conteaza ca sunt OEM. ET-ul tot ET ramane, atat la OEM cat si la aftermarket. UN ET care sa vina bine pe Passat B5/B5.5 ar fi 30-35. Mai mare in nici un caz.

prisecaru, da, merg. Au aceeasi prindere 5x112 si aproximativ aceleasi ET-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!