Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Nu stiu daca aici ar trebui sa intreb, dar poate ma lamureste cineva. Am avut in iarna pe masina (passat b5 1.9tdi 115cp) jantele originale pe 15 (205/60/15) dar pe timp de vara le-am pus pe cele de 17 (225/45/17) pe care nu le am trecute in C.I.V sau C.I. ale masinii. Insa am observat ca din C.I. noi a disparut pozitia unde erau mentionate dimensiunile anvelopelor. Stie cineva mai trebuie trecute in C.I.V. respectiv C.I. rotile mai mari in conditiile in care din C.I. a disparut aceasta rubrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am cam saturat de jantele mele (care oricum nu mi-au placut niciodata) si cineva ar vrea sa mi le cumpere.

Ca sa nu raman fara jante, am gasit un set de jante (5 la numar) Road America, pe 16, de care mi-am dorit dintotdeauna.

Sant un pic cam "belite", in sensul ca sant frecate, nu sparte sau mai stiu eu cum. Totusi amicul care e dispus sa mi le dea mi-a spus ca are un meserias care pentru 200 ron mi le face ca noi (probabil aranjate, revopsite, lacuite).

Pretul ar fi de 350 de euro pe 5 jante imbracate cu cauciucuri Michelin puse de vreo 2 luni.

Desigur sant mai julite decat cea din poza.

Ce ziceti, merita cumparate?

roata5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce'mi plac jantele astea. Sa stii ca arata foarte bine pe B5, am mai vazut cateva asa. Pretul mi se pare destul de bun, mai ales ca-s 5 si cu tot cu cauciucuri aproape noi. In general pretul pentru jantele astea si pe e-bay ii intre 350-400 de euro si is 4, nu 5. Depinde cum arata si daca le poate face ca noi. :) De curiozitate, pe a tale cu cat le dai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma, is doar julite asa cat sa fi dus stratul de vopsea, nu is zgarieturi adanci. Eu zic ca merg facute cu un minim de efort, aproape ca ar merge doar vopsite. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi model de jante il am si eu pe masinuta și la mine sunt putin julite si as vrea sa le refac. Imi puteti recomanda pe cineva prin Bucuresti care face treaba buna? As vrea sa iasa aproape la fel cu look-ul original dupa revopsire. In rest sunt super ok jantele și ca look si ca rezistenta.Mersi, numai bine! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt super jantele.faza e ca cine le vopseste sa ti le vopseasca cu un fel de vopsea speciala pt jante.nu stiu exact cum se numeste dar sigur exista asa ceva.cunosc pe cineva care le-a vopsit cu vopsea auto si dupa vreo 2 spalari i s-a umflat vopseaua pe ele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca e adjudecata afacerea. Ale mele m-am inteles cu omul sa i le dau cu 1.500 ron cu tot cu cauciucuri, iar cele Road America le iau cu 1.400. :P

Sper sa nu-mi para rau...

Deci si voua vi se par mai faine cele in discutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce ai descris , referitor la preturi vanzare<>cumparare si anvelope noi pe cele Road America , cred ca ar trebui sa fi incantat (chiar daca mai trebuie restaurate putin). Jantele Road America clar sunt mai faine,sunt ''altceva'',si eu mi-as cumpara modelul asta.

Modificat de yvaygrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca pretul nu e atat de important cat modelul.

Pentru model sper sa nu-mi para rau. Mi-am dorit foarte mult aceste jante si acum parca stau si ma uit la cele de pe masina si brusc mi se par faine... :rolleyes: De-asta tot intreb in dreapta-n stanga...

Abia astept sa-mi aduca marti jantele road america sa le pun pe masina sa vad cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, la noi in Arad e plin de Passaturi cu jante Road America.

E adevarat ca arata bine, dar pana la urma vrei sa-ti personalizezi masina, sa fie diferita! Sau gresesc? :D

Eu tocmai mi-am luat un set de jante CMS modelul C9 si sunt multumit de cum arata pe masina. Ii da un look mai sportiv.

post-47711-1244192849_thumb.jpg

post-47711-1244193005_thumb.jpg

Nu am vazut poza cu cele pe care le ai deja pe masina, dar daca te gandesti ca arata totusi mai bine cu cele vechi, poate iti va parea rau dupa ce le schimbi.

Prima impresie conteza ;) . daca tie nu iti plac cele noi, sigur nu vor avea succes nici in ochii altora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... ce sa zic. Ale mele imi par prea cloturoase si demodate. Uite aici. Cred ca dupa un timp te obisnuiesti cu ele, ca si cu nevasta... :D

La noi vezi foarte rar road america. Plus ca tot caut de cateva luni si n-am gasit de vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:coolpics: aici ai dreptate la faza cu obisnuinta. :huh:

road america arata mai bine decat ce ai tu si sunt pe 16.

asa ca sa nu-ti para rau daca le schimbi. va schimba foarte mult masina noile jante.

si eu aveam jante de tabla cu capacele originale VW pe 15 inainte sa le schimb si era doar un Passat Variant banal.

acum e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate cineva sa-mi recomande si mie o solutie buna de curatat jantele? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si noile roti. 2 cauciucuri sant Michelin, 2 Continental.

A crescut si ecartamentul cam cu 3-4cm. Si datorita acestui fapt masina arata mult mai agresiva. Nu mi-am putut inchipui ca arata atat de bestial cu ele. :) :) :wub:

Ca si tinuta de drum... n-am cuvinte. Masina e muuuult mai stabila, mult mai ferma in curbe si pe denivelari.

Un singur inconvenient ar fi: vechile roti aveau 16kg/buc (cu cauciuc cu tot), iar astea noi au 21kg/buc. Dar... asta e. Nu le poti avea pe toate.

Pana la urma nu cred ca mai trebuie vopsite. Dupa ce am retusat micile zgarieturi, nu se mai vede mare lucru.

Am facut la repezeala niste poze cu telefonul. Daca au meritat sau nu cei 1400 de lei... astept parerea voastra:

imagine036.th.jpg imagine039.th.jpg

si comparatia inainte/dupa:

dsc00829js.th.jpg imagine038.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu se intrevede nici o plecare in tara, pe langa Salaj, ca sigur veneam cu cheia de roti... :frigbaitata: . Sunt foarte frumoase si dau foarte bine pe masina, robuste dar au si stil. Buna alegere. Daca o tinem tot asa, trecem la next stage - B5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata super , zici ca e alta masina. La tipul asta de jante trebuie distantiere sau alte chestii pe acolo sau vin direct ca si jantele de tabla ? Ce presiune ai in anvelope ?(daca ai verificat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vine nici un distantier. Sant doar jantele singure. Inca n-am verificat presiunea. Am fost prea incantat de ele... :(

Cele vechi le tineam la 2.1 bar, sa nu ma scuture prea tare. Actualele desi par mai umflate, sant mult mai confortabile decat cele vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foaaaaaaarte faine :( 1400 de lei cheltuiti cu cap. Asa pot sa-mi fac si eu o idee cum ar arata masina mea cu jante dinastea ca avem aceeasi culoare. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La anvelopele anterioare ai avut balonajul de 65 ai la cele actuale de 60 ?Ai primit si suruburile de strangere pentru noile jante ?Scuze de atatea intrebari dar intentionez si eu sa achizitionez si eu asa ceva si vreau sa stiu toate detaliile.Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele vechi erau 205/60 R15 iar astea noi sant 205/55 R16. Pai prezoanele au ramas aceleasi. Nu difera cu nimic. Doar ca la jantele astea, peste prezoane mai vin niste capace de plastic ce le camufleaza. Nu le-am primit, pentru ca nu le mai avea omul. Dar o sa cumpar de la reprezentanta. Sant bani marunti.

LE: am corectat greutatea lor. Citisem pe scala de lbs. Deci cele vechi aveau 16kg, cele noi au 21. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut,am gasit la cineva niste jante de aliaj destul de ieftine si as vrea sa intreb daca merg pe passat,,ele au urmatoarele dimensiuni,Anvelopele - de iarna,Pirelli 225/55/16,Jantele - aluminiu,7J X 16H2 ET45 5 X 112mm.as vrea sa le iau dar nu stiu daca se potrivesc si nu ating pe undeva..multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaurile pt prezoane sunt bune. Trebuie sa le incerci ca sa vezi daca gaura centrala se potriveste pe butuc si daca cauciucul cu inaltime de 55 trece de rotula capatului de bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha,o sa le incerc oricum,dar in principiu ar trebui sa mearga...

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi ET 35-40 eu zic ca ar merge, dar la ET45 incearcale ca nu cumva sa se atinga de fuzeta din cauza latimii sau de rotul din cauza inaltimii anvelopei.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!