Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

La Golf5 sunt cu ET 50-55. Asta inseamna ca daca ai noroc sa nu atinga in amortizoare, SIGUR arata ca o roaba, jantele astea fiind prea in interior pe Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca imi sta naspa pe masina sau imi ating ceva sigur nu le pun, pers nu stie ce ET are janta dar are cauciuc 205/55/r17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele din poza sunt Model Bioline 16 inch si au ET 50 si latime 6,5J. Merg montate fara pb pe Passat B5.5 doar ca o sa stea cam in interior. Pt B5.5 iti trebuie niste jante cu ET 37-42 maxim ca sa arate bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aham mersi, astea din poza sunt de 17 inch ca le am vazut eu in realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum...mai verifica odata ;)

Daca sunt jantele din poze alea sunt pe 16 inch...mai este un model aproape identic care e pe 17 inch...dar daca sunt cele din poze jantele atunci alea sunt pe 16 inch sigur!

Apropo poate ai vrut sa spui 205/55/R16 si nicidecum 205/55/R17 cam rara marimea asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paaardon!! is de 16 inch sigur, mi a ramas 17 in cap ca nu vroiam jante pe 17... :D imi cer scuze de greseala....

mentionez ca eu am jantele originale de aliaj tot pe 16"

Da oare nu gasesc niste distantiere pe masura ca sa le scot in afara cat trebuie?

Modificat de Silvyu89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Enjoy!

In prima poza sunt pe cele pe 16 inch iar in a doua poza sunt celelalte pe 17 inch.

Seamana putin intre ele dar...arata muuuuult mai bine cele pe 17 inch...parerea mea :wub:

post-8848-0-04085400-1358886054_thumb.jp

post-8848-0-06558800-1358886063_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi ar placea pe 17 dar merg foarte mult cu masina pe niste drumuri de zici ca-s dupa razboi, si nu vreau sa rup bucsaraia cu jante mai mari si asa mie mila cu astea de 16 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara distantiere....laso asa..vrei sa arate agresiv ia cauciucuri mai late 215/225...

am avut distantiere pe spate de 20 mm sau 22, si la 205/60/r15 era jale....simteam aiurea ...un disconfort in mers, prin oras....gropi, damburi...le simteam alfel...

la drum in curbe am simtit o alta treaba, mai ales intr-o curba in care mai fac eu teste :D cand ploua, cand sunt incarcat, cand ninge, cand e foarte cald...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui si anvelope mai late 215/225 la jante cu ET 50 si apoi sa le montezi pe Passat eu cred ca o sa atinga sigur in ceva la un viraj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sunt problematice jantele pe 17 originale gen phoenix sau donnington in sensul ca se simt denivelarile si gropile mai tare ca la cele pe 16? am observat ca anumiti colegi renunta la ele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar se simt mai tare denivelarile si gropile ca sunt mai mari adica pe 17 inch...dar nu cred ca sunt de speriat...cu grija si atentie se poate merge linistit cu ele.

Donington e un model frumos si mai rar decat phoenix care la randul lor nu sunt urate.. Donington nu prea am vazut...mai este un model pe 17 inch...cel de pe Passat W8...care arata la fel de bine!

Cred ca B5.5 are cele mai faine modele de jante ...dupa CC  :D

post-8848-0-83010200-1360694152_thumb.jp

post-8848-0-69739600-1360694217_thumb.jp

post-8848-0-97863700-1360694241_thumb.jp

Modificat de vw_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit sa cumpar phoenix si donnington si nu stiu ce sa aleg.ultimele is cu 100 lei mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine dai 100 de lei extra parerea mea..bine, sa fie si in stare la fel de buna ca primele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca arata cat de cat ok doningtonul atunci merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu consider Donington mult mai frumoase ca Phoenix... dar:

 

Donington

- au capac central mic, mult mai ieftin in cazul in care este furat;

- au aspect sportiv

- marginea jantelor rezista foarte greu iernilor, am vazut foarte multe jante cu vopseaua cojita sau cu pete.

 

Phoenix

- au aspect elegant;

- rezista bine in timp;

- au capac central mare, se fura usor (capacul) si si este foarte scump.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine unul, cele mai frumoase, rezistente si potrivite jante de Passat B5.5 sunt cele pe 16, Road America. Si spun asta, chiar daca sunt si cele mai populare.

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva daca se potrivesc capacele de la jantele road america la cele model donington?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca potrivesc ca nu au acelasi cod. Uite aici, verifici codul de sub fiecare janta, unde scrie passende Kappe, sub passende Kappe este codul de capac. Codurile nu potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am cumpar niste jante de pe un  passat b5 pentru un passat b5 :) Problema e ca sunt un pic patate pe marigine atat(buza) si   nu am reusit la nici o spalatorie sa le curat. Acuma iar nu mai stiu ce J,sau macar ce firma sunt, care sunte cele mai late cauciucuri care pot sa le pun pe masina..75308644.jpg97579322.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic..pune si u o poza mai din departare sa imi fac si eu o idee cum sade pe masina...si ca sa iasa petele dule la polishat..teoretic ar treb sa luceasca dupa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!