Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Replica la Road America, SIGUR NU e.

Road_America.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. La tipul acesta de jante de aluminiu, originale Audi, cod 4B0 601 025 N, gasesc capace originale vw? Daca da, rog un cod.

post-65895-0-94784100-1354541707_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na, ca tot eu imi raspund. :icon_confused: Codul este 3B0 601 149 C si arata asa:

post-65895-0-49429900-1354550861_thumb.j

post-65895-0-98166500-1354550887_thumb.j

Problema este ca nu stiu unde le gasesc si la ce pret sunt un set de 4 bucati.

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta. Eu am modelul acela de jante, sunt foarte usoare si foarte bune. Nu imi mai amintesc cat am dat pe un capac - vreo 40 lei, le-am comandat la reprezentanta. Le mai am pe cele de audi - cu care au venit jantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Valioglu. Le-am luat astazi cu 250 lei setul, fara capace. La acelasi pret cu unele de tabla, asa ca le-am luat pentru iarna, insa vreau sa-i cumpar si capace ca arata rau fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa dai pe capace aproape cat ai dat pe jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na, ca tot eu imi raspund. :icon_confused: Codul este 3B0 601 149 C si arata asa:

post-65895-0-49429900-1354550861_thumb.j

post-65895-0-98166500-1354550887_thumb.j

Problema este ca nu stiu unde le gasesc si la ce pret sunt un set de 4 bucati.

... nu sunt alea...

jantele pe ceare le-ai luat, s-au montat numai pe Audi. Capacele originale, arata cu totul altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt? Ufff.. Si cum arata si ce cod au? Se gasesc capace si pe VW? Nu le-am gasit pe net cum arata fata/verso. Rog ajutor.

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ti-a spus ca gasesti doar cu sigla AUDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si pe VW - doar ca eu nu am vazut niciunul pana acum, cu asa ceva......

cele puse pe VW au un aspect nichelat, nu asa cum sunt cele de Audi, care au un aspect de aluminiu matuit....

codul capacelor cu sigla VW este 3B0 601 149 E KTB . Pretul unuia nou - vreo 30 de euro.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar. http://www.passatplus.de/arbeitshilfen/felgen/index.htm

Nimeni nu mai citeste link-ul pus de mine de atatea ori.

25 Euro la nemti inseamna poate chiar vreo 40 la noi. Ma intreb cata minte au sa faca nenorocitele alea de capace atat de scumpe, taman pentru cel mai urat si standard model de jante de aliaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este.... sunt scumpe foc, capacele... a zis si cineva mai sus, ca da pe ele, mai mult decat pe jante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. O sa le las asa ca sunt jante de iarna sau o sa le cumpar un set de capace de audi second mai ieftine, daca gasesc. Nemtii astia sunt nebuni la cap cu preturile lor!

P.S. Si totusi ... cele cu codul 3B0 601 149 C FED nu au aceleasi dimensiuni ca si cel de care spui Florine? Intreb pentru ca sunt la jumatate de pret. Jantele Alu silver si Alu polished par a avea dimensiunile la capace la fel.

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu poti sa-ti zic.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai noroc in vreo reprezentanta sa le aiba in stoc si sa le compari.

Pot diferi in interior, la prinderi. Daca erau perfect identice, aveau acelasi cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis ca poate din cauza materialului din care sunt facute si vopsite au coduri diferite. Oricum ... noi sunt scumpe amandoua modelele ... tot second audi daca gasesc ca VW n-am vazut. Multumesc pentru toate informatiile Cosmin si Florin. Faceti o munca minunata aici si pe celalat forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema la jantele de aliaj ale masinii.se lipesc foarte tare de disc ! cand dau o roata jos trebuie sa ii dau cateva picioare sanatoase sa se dezlipeasca . cu ce pot da pe discuri sau pe jante sa nu se mai lipeasca ? :santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Passat-ul meu era la fel, si la Audi A6 2003 ce l-am avut inainte de Passat. N-am considerat ca era problema, mi se parea normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e normal. Tocmai de-asta au aparut jante cu inel de centrare de plastic, pentru a evita acest fenomen.

Curatati butucul si janta cat se poate, apoi ungeti cu un strat subtire de vaselina inelul ala de centrare, respectiv partea jantei ce intra pe inel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin ma gandesc ca daca dau cu vaselina se topeste din cauza la temperatura care se face acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pui cu palma. Am spus sa ungi suprafetele de contact dintre inelul de centrare si janta, nu pe tot discul.

Stai calm, nu se va intampla nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jante R 15/ 6 J/ ET 31 a incercat cineva?

Modificat de climatic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare, se potrivesc jantele acestea de pe Golf 5 pe un passat b5.5 din 2001? Mi s-a spus sa fiu atent sa nu intre prea in interior sau exterior janta fata de cea originala...

Jantele ar fi cele din poza PB125416.JPG

Modificat de Silvyu89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreba ce ET sunt si in functie de asta ne putem pronunta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!