Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

in prezent am jante ADELAIDE (model B5) pe masina cu ET45 pe 15", am gasit la un prieten un set de jante pe 16"tot cu ET45 si dimensiunea la pneuri 205/55/16. Le pot monta pe masina? in afara de faptul ca o sa stea la fel ca astea (mult in interior) e posibil sa imi atinga undeva dat fiind faptul ca sunt pe 16? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteaza-le linistit. Nu se va schimba decat aspectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce culoare credeti ca arata bine pe jantele din imagine ?negre sau asa cum le-am desenat :D ?

post-68118-0-91698600-1301475363_thumb.j

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar merge un negru mat cu buza rosie.....dar sincer, cred ca vopsite in culoarea in care au venit de la mama lor, le sta cel mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze cu masina cu jantele vechi si cu cele noi :)

post-66941-0-72020800-1302026968_thumb.j

post-66941-0-32780300-1302026982_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt faine jantele noi, cauta sa pui un capacel cu VW acolo in loc de audi. Incerca un capacel si vezi daca merge si pe urma comandal de la reprezentanta VW. Costa cam 30 lei bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut ..... incep si eu sa imi fac masina mai frumoasa si vreau sa incep cu jantele dar inainte de a le achizitiona vreau sa va intreb daca :

jantele din imaginea de mai jos ( sunt de 18 )

http://s8.postimage.org/7dz8f6mlv/vand_jante_skoda_audi_vw_pe_18_cu_cauciucuri_4f8.jpg

merg la passatul din 2000

http://www.autoplenum.de/Bilder/P/p0001491/VW/VW-Passat-Variant-1-9-TDI-4Motion--2000-2000-.jpg

vor fi ceva probleme pe parcurs ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. In timp, probabil - o sa iti uzeze prematur elementele de suspensie

2. daca sunt replici, o sa se strambe foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele pe 18 le avea un prieten pe Passat. Sunt bestiale. Doar ca sunt mai grele si vei observa o oarecare accelerare mai slaba.

PS: si o sa-ti faci abonament la indreptat jante. ;)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mai ales daca nu sunt cele originale. Alea originale de Audi, sunt mai rezistente. Oricum, talonul mic nu mai "inghite" nimic din gropile noastre sanatoase, facute cu sarg si devotament, buza dreapta si perfecta pentru a-ti taia cauciucul, stranba janta si un brat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt originale cele din poza,le recunosc dupa lucratura..merg montate la toate modelele vag au sistemul cu multe gauri si sunt facute di firma JIL.Ca fapt divers acum 2 zile am mers cu un 320ci,masina unui prieten abia adusa din DE.Are suspensie sport(masina e pachet M) cu roti pe 18.Sa fiu nebun daca nu mi-am lipit rinichii in cerul gurii si la gropi si linii de tranvai am mers tiptil.Sunt frumoase dau bine pe masina dar sunt greu de intretinut.Ca fapt divers o guma buna pe 18 costa;235/40R18 Vara 91 Y 3 724.66 RON,235/40R18 Vara 95 Y 1 1015.37 RON /FIRESTONE SZ90-MICHELIN PILOT SPORT 3 Deci trebuie gandita bine treaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poza nu pot sa spun....dar cele OEM - de Audi A8 nu au sistemul cu multe gauri...... Oricum, vede pe interiorul jantei, daca e OEM sau nu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut la un vecin cu o1 exact ca astea pe 17 cu marcaje si stanta JIL cu sistem gauri multe.Dupa lucratura pareau originale si calitative.Sa fie copii chiar asa de bine lucrate...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate..... cele originale sunt doar pe 19, la modelul asta si au sistem de prindere normal, nu multi ...gaura

http://www.originalw.../a82010rims.php

Copiile - nu prea fac 2 bani, materiale proaste, etc. Am vazut modelul asta, pe 15....oribil....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate originale sunt pe 18 si 19 modelul asta...sa mor daca nu mi-ai parut jantele respective originale ,am vazut si stanta cu jil si cum sunt lucrate..am stat putin pe ganduri cu sistemul multigaura,dar am zis ca asa sunt ele.Sunt jantele baiatului pe care am vrut sa-l trimit la tine cu modulul de ventilatoare.Moama ce copie..arata mai bine decat originalul :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ati pus pe ganduri cu jantele astea , nu prea le am in domeniul asta

luam 4 bucati +cauciuc la 550e , e mult sau ?

o idee daca stie careva ceva jante asemanatoare si daca se poate sa fie pe 17 ca la drumurile noastra ..................

thx baieti

Modificat de Flocea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fiu off topic. Ce pot sa fac sa-mi reconditionez capacele de protectie la butucul de la roata. Am jante de aliaj Road America si acel capac cu sigla vw s-a deteriorat, arata urat acum, s-a matuit partea nichelata. Am observat ca are dat un strat de lac protector dar in timp a inceput sa se cojeasca si astfel a inceput sa se matuiasca partea nichelata. Am incercat sa curat partea deteriorata dar parca mai rau fac, ramane mai urat. La reprezentanta au capace la un pret de 37 ron/buc, as putea sa le inlocuiesc, dar cele care le am pe masina, am ramas si eu surprins, cu toate ca am masina de 5 ani, sunt vopsite in culoarea masinii, si nu as vrea sa renunt la ele. Nu am idee cum le-as putea reconditiona. Astept parerile voastre. Multumesc.

post-32108-0-46499800-1321091083_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum de ale tale sunt vopsite in culoarea masinii ca ale mele sunt ca ale tale si masina mea e verde, sigur e doar coincidenta asemanarea culorii de pe capace cu cea a masinii tale.

Si capacele mele sunt matuite si sau uratit pe jantele road america, asa ca le-am facut de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergeti si cumparati altele noi. Sunt cam 150 lei toate 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E concidenta de culoare.... destul de scumpe, pentru ce sunt....dar asta e cu piesel OEM. Pretul e pret, dar si calitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sall am si eu o intrebare.As vrea sa cumpar un set de jante de tabla dar m-ar interesa sa stiu ce ET trebuie sa aiba pentru a se potrivi(masina din imagine)

jantele vreau sa fie pe 15.Daca are cineva de vanzare sa zica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la masina din semnatura ta (nu se vede imaginea :question: ) atunci ai nevoie de ET 37. Asta e original pe Passatul 3BG, dar poti sa-ti pui mai mare sau mai mic cu pana 5mm. Sunt care si-au pus si cu 10mm mai mult sau cu 10mm mai putin si a trecut. Daca sunt pentru iarna cumpara-le cu ET 37 sau mai mic, ca sa-ti treaca lanturile intre roata si brate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pe jantele de tabla, din cate imi aduc eu aminte, ET-ul este 45 sau 47, cel putin pe ale mele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot sa imi dau seama cum se numesc jantele mele sau poate le recunoaste cineva. Am ratacit factura de achizitie de cind le-am cumparat din germanica de la reprezentanta. Modelul este pe 17.Atasez si o poza .Multumesc anticipat

post-22997-0-38185800-1321345318_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!