Jump to content

De ce mi-am luat Skoda?


charisman
 Share

Postare recomandată

Din cate am vazut pana acum, majoritatea celor care sunt membri ai acestui forum au avut cel putin o data probleme cu masina lor. Cu toate astea suntem mandri posesori de Skoda, iar unii dintre noi ar face aceeasi achizite din nou. Asa incat cred ca ar fi interesant sa ne dam cu parerea si sa incercam sa raspundem la intrebarea:

"De ce mi-am cumparat sau de ce as cumpara o Skoda?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • charisman

    4

  • srudolf

    4

  • Michael

    3

  • gabriel

    3

Mi-as cumpara o Octavia pentru ca reprezinta un best buy in segmentul de piata vizat de mine . Are motorizare diesel fiabila , cu consum mic. Are incluse dotari foarte multe ( climatronic, xenon, etc ), rezultand un pret de achizitie relativ redus. Isi pastreaza valoarea in timp :) . Parerea mea :drunk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are incluse dotari foarte multe ( climatronic, xenon, etc ), rezultand un pret de achizitie relativ redus. Isi pastreaza valoarea in timp :) . Parerea mea :drunk:

daca vrei sa vezi cu adevarat ce inseamna dotari foarte multe incluse incearca sa afli lista dotarilor unui renault megane2 varianta de baza:autentique si ai sa fi surprinsa!

la fel am fost si eu.sincer.cu toate ca sunt posesor de skoda, asta nu inseamna ca nu vad/recunosc realitate.

eu unu mi-am luat fabia pt-ca imi placea de mult iar singura alternativa viabila era citroen c3 1.1

eu cred ca am facut cea mai buna alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda inseamna calitate nemteasca VW la pret de Cehia.

Si din moment ce singura piesa care este Skoda e sigla de pe capota, nu vad de ce as plati cateva mii de euro in plus pt aceeasi masina, dar cu alta sigla.

Se spune ca finisajele sunt mai proaste cu ceva la skoda decat la vw. Poate. Dar sasiul, motorizarea, sistemele de siguranta, in general toata tehnica este vw. E o masina fiabila, si, cum s-a mai spus pe-aici, isi mentine valoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce mi-am luat skoda ? gandul meu era sa mai tin supernova pana prin 2005 si sa sar direct la un ford mondeo.

dar in vara anului trecut mi s-a facut lehamite de mizeriile daciei care dupa 2.5 ani se strica la fiecare 2 saptamani.

am cautat oferte cu masini pana in 15k eur si cea mai buna optiune la momentul respectiv a fost octavia.

si dupa 1 an si un pic si vreo 21k km pot sa spun ca nu regret nici o clipa alegerea.

daca as alege din nou ? nu stiu, mai am 2 ani de leasing si alte planuri decat de a schimba masina. :?

dar visez ca intr-o zi sa ma fac mare si sa aleg tot o masina din grupul VAG dar pt premianti de data asta (a6, yum, yum, :shock: )...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost ceva mai simplu - cand am trecut pe microintrepirndere, a trebuie sa-mi cumpar masina caci firma pentru care lucram nu mai putea sa imi dea masina de serviciu. M-am uitat eu pe piata si optiunile viabile cam erau Clio Symbol sau Fabia. La PORO, firma mea negociase niste conditii mai bune, respectiv un discount de la pret de lista si un discount la manopera de service, asa incat am inclinat spre Fabia si din discountul respectiv mi-am pus niste optiuni peste o Fabia Classic.

Timp de 20 de luni nu am avut neplaceri majore, dar de cateva luni au aparut probleme la care nu ma asteptam. Sper sa treaca si dupa revizia de 30k sa am o perioada de "liniste".

Achizitia urmatoare va fi probabil o Octavia pe motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 3 ani si fara probleme majore..........

Adica suspensie OK motor OK sasiu OK electronica OK =4+

Motoras clima admisie aer defect,contact usa defect,joc volan dupa 40.000KM pe gropi

pret f.bun si ca noua si la revanzare(sper)...

Motorul 1.8T este ceva... :ok:

La finisaje da,este mai "de plastic" ,antifonarea este mai proasta;

Piese de schimb se gasesc ,preturi normale 8) etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat albastrica din motive mai mult sau mai putin financiare, la banii pe care-i aveam nu aveam alternative in afara de Peugeot 206 si C3. Gurile rele spun ca era mai bun 206-le, eu nu cred. Am aproape 10.000 km in mai putin de 5 luni si nu am avut decat mici probleme cu ea la inceput, acum sunt foarte multumit de ea. Am luat-o deoarece am crezut ca e cea mai fiabila masina la banii astia, si nu cred ca m-am inselat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut in calcul la cumparare urmatoarele masini: RENAULT MEGANE II, PEUGEOT 307, VW GOLF 5 si BORA. Am ales SKODA OCTAVIA din urmatoarele considerente:

1) preturi mai mici la revizii si piese de schimb ( am sunat la service-uri pt asta ca sa aflu preturi la revizii si diferite piese) si motor "vechi" care nu poate pune probleme

2) pret bun la revinzare fata de "frantuzoaice"

3) dotari suficiente, fiabilitate buna

4) designul clasic, sobru care se potriveste gustului meu

5) portbagaj mare, de familist

6) am considerat ca, fiind un model care se vabrica de ani buni, eventualele imperfectiuni aparute la primele masini au avut suficient timp pentru a fi remediate.

Cam asta ar fi criteriile mele care m-au determinat sa aleg SKODA si sper sa ajute pe eventualii cumapratori de masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: marcos eu am vazut lista de optionale de la megane 2 si este nici macar o jumatate de pagina A4!! .. chiar daca zici ca deja baza are destule.. uite-te cate optionale are o octavia 1 sau 2.. si ai de rasfoit ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebus, cred ca ai uitat un mic amanunt:

Pretzul ... pe care l-ai platit pe SOB nu cumva a influentzat balantza? Aceeasi dilema am avut-o si eu in urma cu cateva luni si avantajul #1 ar fi fost pretzul si dotarile incluse in el. La unele dintre modelele enumerate te trezesti ca 5 usi este dotare optzionala, la fel roata de rezerva si o gramada de alte "nimicuri" pe care la octi si orice alta skoda le ai.

Megane sta cu pretzul mai bine, probabil. Cam greu sa gasesti oferta mai buna decat octi business. Dar las ca vine daciunea GOLAN si demoleaza orice clasament.

Cu celelalte motive, enumerate de tine: :)) :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine nu e o masina chiar ieftina. de exemplu in aceeasi bani aveam dotari net superioare la Renault de exemplu. chiar si la peugeot. Iar daca te uiti la motoarele DIESEL PD... deja...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi adevarat ce zici tu, dar daca pui problema fiabilitati atunci tine cont ca renault n-are decat un an garantie.. si n-ai idee ce rupere face renault la piesele de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt povesti cu preturile mari la Renault... nu sunt cu nici un euro mai mult decat la Skoda... la pret de reprezentanta...

La threadul de rulmenti Fabia am vazut ca BogMW a schimbat rulment de Fabia mai scump decat un rulment original de Laguna. Think twice...

Exista repere mai scumpe si la Renault datorita solutiilor tehnice diferite(ex. un filtru de motorina pentru un dCi costa in jur de 50 de euro, fata de unul de TDI care este ~20 de euro) dar in medie sunt cam la egalitate sau chiar mai ieftine decat cele de Skoda.

Scuzati intervetia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau nu vorbeam din povesti.. am un renault megane si un clio de la firma.. si stiu exact ce platesc cand ma duc la SERUS

(editat ulterior):

intr-adevar sunt chestii ieftine consumabilele gen ulei in comparatie cu castrol pt. tdiuri.. dar daca ajungi la piese de schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut pana acum, majoritatea celor care sunt membri ai acestui forum au avut cel putin o data probleme cu masina lor. Cu toate astea suntem mandri posesori de Skoda, iar unii dintre noi ar face aceeasi achizite din nou. Asa incat cred ca ar fi interesant sa ne dam cu parerea si sa incercam sa raspundem la intrebarea:

"De ce mi-am cumparat sau de ce as cumpara o Skoda?"

salut charisman, ti se pare ca lumea are probleme cu masinile doar din cauza ca aici nu vine nimeni si posteaza: "oau, ce bine merge masina!!!".

Relativ la alte marci, Skoda sta destul de bine si cu fiabilitatea, am avut ocazia sa compar pe pielea mea (eu sunt la a 5-a masina si a 2-a din VAG - nici o dacie :scratch: ) in plus tinuta de drum este de nota 10 de la Fabia la Superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bog: m-ai inteles gresit, nu mi se pare ca Skodele au in general probleme si daca citesti bine pe forum, chiar gasesti useri care sa-si laude buna functionare a masinii lor. Si bine fac. Caci si in opinia mea, Skoda merita aprecieri.

Pe mine ma intereseaza motivatia de cumparare a fiecaruia si de aceea am initiat si acest thread. E o curiozitatea profesionala daca vrei, care tine de cercetarea de marketing si de studierea comportamentului consumatorului. Atata tot.

p.s. din pacate, forumul m-a facut sa constat ca exista si probleme care par a se generaliza, de genul macaralei care cedeaza brusc (fie la VW, fie la Skoda) :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"DOMNILOR THEO, R&D SI SEBUS, ATI DEVIAT DE LA TOPIC!"

Nu am deviat de la topic: am mentionat motivele pentru care mi-am luat skoda si, in al doi-lea post am justificat de ce pretul nu a fost un criteriu.

Asta ca sa fiu totusi OFFTOPIC

Sunt probleme de fiabilitate si la Skoda. Acum depinde....cit de repede apar, nu? Si ...parca e mai bine sa te lase macaraua decit DEBITMETRUL sau alte piese "mai grele". Ca oricare dintre noi, eu sper sa nu am probleme. Deocamdata este prematur sa ma pronunt deoarece masina are doar 2000 Km.

Exact cum am mentionat in primul post, un criteriu important a fost ca masina se fabrica de 7 ani si sper sa aiba cit mai putine "probleme generalizate"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am vazut in spalatorie o SOB cu 320.000Km la bord. In urma discutiei cu proprietarul a rezultat ca a schimbat la ea numai amortizoarele si bucsele de le bascula la 130K si 250K. In rest nu a avut probleme cu ea 8)

Tipul era super multumit de ea si astepta cu incredere aparitia Octaviei II.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[SK][HTP]Daniel

Si eu am oscilat la inceput intre: Megane II hatchbak 1.4 16V, Chevrolet Kalos 1.4 16V(55J), Hyundai Accent 1.3 GL, si Fabia 1.2 HTP. Teoretic imi puteam permite orcare dintre masinile de mai sus in leasing, dar am optat pt. Fabia in primul rind din cauza fiabilitatii recunoscute(am de gind sa tin masina cel putin 4 ani), plus cea mai convenabila rata lunara dintre toate, in afara de Kalos, la care era cam aceeasi dar pe 4 ani. Citeva elemente care m-au determinat sa fac pasul de a cumpara Fabia au fost: existenta computerului de bord, oferta Activ+pachetul Style Show(ca daca era oferta Elite, nu ezitam... :33: ), care includea si inchiderea centralizata cu telecomanda, alarma, Radio-CD player, AC-ul climatic si geamurile electrice. Acum imi dau seama ca puteam sa supravietuiesc si fara BC, ba chiar era mai bine...poate era mai intelept daca mergeam pe oferta Octavia Ideal+pachet Style show, care in afara de BC si geamuri electrice avea cam de toate, plus un motor TDI de 1.9 90 cp... si era Octavia :) . Rata era cam cu 30 E in plus(adica 192-201 E in loc de 159-171 la Fabie), dar sigur se amortiza cu consumul zic eu... :12: . Oricum sint multumit de alegere, si mai ales pt. ca e Combi, nu Sedan sau Break, imi place designul la nebunie...

Si, un pic offtopic, privitor la comparatia dintre Megane II si Octavia, de fapt variantele diesel de 1.5 Dci 80 cp Pack Autentique si 1.9 TDI Ideal au exact acelasi pret, 11814 E CIP -Octavia, si 11833 CIP Meganul Hatchback, cu avantaj pt. Megane la dotari(in plus BC, airbaguri laterale, torace, si ABS+AFU) iar Octavia la volum portbagaj, garantie, fiabilitate, si putere motor(90 fata de 80 cp).

Megane II Sedan 1.5 DCi 100 CP costa 13050 E CIP, pret in care poti aduca si Octavia Ideal cam la acelasi nivel, la 12963 E se pot pune ABS, geamuri si oglinzi electrice, si pachet de drumuri grele, aici versiunile fiin comparabile d.p.d.v al spatiului interior+portbagaj, motorizare si dotari. Cam astea ar fi calculele facut de mine din ofertele de pe site-urile celor 2 firme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rosie nemetalizata din 2001.

Cred ca tipul era sincer cind spunea ca nu a schimbat practic nimic in tot acest timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

eu aveam de ales intre un peugeot 406 si skoda. ma interesa un model echivalent elegance si cu putere peste 120 cai. erau singurele masini ieftine care aveau ce vroiam eu (motor, dotari, spatiu portbagaj)

peugeot-ul era 23000, skoda a iesit la 17500, deci a fost clar. nu mai vorbesc de preturile din service, daca avia sunt aberanti numai la cateva chestii, eurial e un cosmar generalizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat octavia pentru ca vroiam masina ieftina si buna si consider ca passat-ul nu-si merita deloc banii!Bora e invechita, golful e prea mic! :beerchug:

Stiu pe unu care a luat la firma 40 meganeuri 2 sedan.Toate au probleme mari cu articulatiile si sunt zgomotoase rau.Omul se duce cu 1 pe saptamana in service.Mai are vreo 10 care urmeaza.Si culmea, toate pe articulatii - amortizoare ...etc...si numai pe FATA! :lol: Parerea mea, renault are plus la siguranta, la motoare sunt buni, dar pe o scara de la 1-10 in categoria asta de masini, octaviei i-as da 9,50 iar lu` nenea megan` golan` un 9. Pentru zgomotele alea ciudate! :D Parerea mea! Hac

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!