Jump to content

Laguna - Passat - Vectra


maxx
 Share

Postare recomandată

Intretinerea e aceiasi. Ce dai in plus pe Passat recuperezi probabil la revanzare. Laguna o cumperi mai ieftin si o vinzi mai ieftin. In cifre relative (procent din valoarea de nou) e la fel sau avantaj Passat. In cifre absolute(mii de euro), pierzi mai mult la Passat.

Oricum topicul incepea cu

"laguna 2 - 1.9dci , vectra 1.9cdti sau passat 1.9tdi... toate 2004" deci SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vlad_dci

    33

  • xqzme

    30

  • r&d

    17

  • adi76

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci asta e argumentul tau nu? Ca tu poti sa intretii renault "asa sarac cum esti", deci e ieftina intretinerea? Pai tu cu 3 renaulturi in 5 ani si acuma ai laguna 2 care e o masina peste medie, esti sarac nu? Nasol... Atunci vreun coleg de pe aici care are fabia 1.2 n-are ce pune pe masa nu? Zici ca sunt barfe de babe, eu zic mai bine e sa intrebi la reprezentanta cat e un spoiler de megane 2. Daca atata e, cat am spus mai sus, ce conteaza ca mi-a spus nush ce X prieten si bla bla? Poa sa-mi spuna un prieten care a auzit de la un tovaras de la frate-su de la munca ca asa i-a spus gagica-sa, daca infoirmatia e corecta, nu vad care e problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Argumentul meu a fost experienta personala si cunoasterea destul de buna, zic eu, a ceea ce inseamna preturi la Renault.

Pentru cei la care nu este deajuns am postat si pretul pentru aceiasi componenta, de acelasi producator de la acelasi vanzator.

Desi sunt cel mai bogat, nu am bani multi, cel cu Fabia poate a dat mai multi bani decat mine pe masina. (6500 euro + taxe in iulie 2006). Oricum, in discuite era strict Laguna, Passat 2004 si Vectra C, partea cu banii de intretinere era pentru ca liviuxp imi plangea de mila ca am Renault. Nu are de ce, un om cu bani putini poate sa-l intretina corect.

Pot sa-ti dau si exemple de repere mai scumpe la Laguna, dar in medie intretinerea nu este mai mare decat la Vectra C sau Passat. Asta am spus.

De fapt asta spun cifrele...

Si eu cred ca pe forum, cei care sustin partea cu intretinerea scumpa, sunt doar oameni neinformati nu oameni rauvoitori, de aia mai scriu pe aici.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea mare caz faceti din costurile de intretinere. Eu unu as lua vectra fara sa stau foarte mult pe ganduri. Imi place designul cel mai mult la vectra . Pe 2 as prefera pasatul pentru ca am pe masina motorul de 1.9 de pe pasat de 110 cai si sunt multumit de el. Laguna nu mi-as lua de nici un fel pentru ca nu-mi place cum arata deloc si sincer nu imi plac masinile "Made in France". Au alt stil, alt feeling, care poate unora le place, dar mie nu. Asta e , gusturile nu se discuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite un lucru f interesant..ai lua vectra C in detrimentul passatului "fara sa stai mult pe ganduri".. Nice :)

Interesant e ca ai vorbit de design..ca eu cand am cumparat vectraul si eram cu el la autotest la vitan..era acolo si un nene care aducea masini din DE si am zis sa intreb si pe el cat eram in sala de asteptare..ce parere are de vectra C. A zis casunt masini f bune, dar ca el nu aduce, si atunci imediat am intrebat de ce nu, si a zis ca lumea nu prea se omoara dupa cum arata vectra C..ceea ce mi s-a parut dubios, (cum sa nu arate bine, parerea mea), si apoi a completat ca aduce numai passaturi, ca masinile astea intotdeauna plac si vor placea..la 90% din oameni..si cu asta m-a lamurit..n-am avut ce sa mai zic pt ca asa e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, are un look mai fresh decat pasatu (modelele din 2004) si vectra la randul ei are mostenire la fel de lunga ca si pasatu deci modelul este tot unul cu ani grei de succese in spate. Mi-a placut vectra A la timpul ei, iar C-ul imi place cel mai mult. De fiabilitate, performante si costuri de intretinere nu cred ca se poate spune ca difera foarte mult la cele 3 masini. Feelingul la condus si designul face diferenta majora. Ca pret de achizitie Sh pasatul e cel mai scump, dar fara un motiv real , ci doar pentru ca asa e piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu te gandesti si la altceva de exemplu la logan

Intr-adevar, intre o Laguna SH si un Logan, e MULT mai bine de ales Loganul. Eu daca as fi in situatia asta, as alege oricind un Logan in locul unei Laguna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

r&d - ceea ce m-a sicanat a fost atitudinea superioara din primul post.Faptul ca te-am contrazis pe baza spuselor lui x/y/z care nu aveau niciun motiv sa ma minta se datoreaza tot postului tau, in care sustii cu tarie ca intretinerea e mai ieftina, masina e mai ieftina, mai fiabila, etc, etc.Din punctul meu de vedere, laguna este o masina cu multe dotari si cu un desing placut, mai ales la interior, dar buna de avut in proprietate doar in Franta, acolo unde puterea de cumparare (atat a pieselor cat si a masinii)precum si preturile sunt altele.La noi, gasesti in dezmembrari orice, iar piese de vw(si opel) fac aproape toti producatorii de bucse, curele, filtre, plasticuri.La laguna, mai greu....cand spuneam ca laguna este mai scumpa de intretinut, ma refeream exclusiv la piese de origine.

Ceea ce se spune...cand vorbesti despre o marca buna....este ca nu are nevoie de publicitate si reduceri de preturi.Sunt curios de ce toate reprezentatele vw din tara nu ofera mai mult decat niste amarate de presuri de 80 de euro gratis la cumparare...iar cei de la renault reduceri fabuloase de cca 1500-2200 de euro, ca sa nu vorbim si de pretul oricum mai scazut la modelele renault.

Si faza cu saracia, hai sa ne abtinem si sa multumim cui trebuie pentru ce avem fiecare, asa cum am dobandit, ca nu-si are rostul discutia.

In concluzie, sa te poarte sanatos laguna si sa nu-ti pape multi bani, ca sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi la vorba mea, nu ai fi primul cu renault care mi-ai da dreptate.Persoanele de care am vorbit mai devreme, in momentul de fata 1 are opel astra (G parca), iar celalalt are megane-ul la vanzare, cu diferenta pregatita pentru passat sau a4.

ps : sper ca nu scrii Andreea cum scrii si aceeasi - aceiasi

Modificat de liviuxp2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica Laguna este scumpa de intretinut exclusiv la preturi de reprezentanta.

Piese pentru Vectra si Passat gasesti in dezmembrari.

Deci deducem ca Passat si Vectra sunt mai ieftine la intretinere, ca la primele luam de la dezmembrari. Hmmm... uite asa s-a nascut basmul cu intretinerea scumpa la Renault.... si fara sa te jignesc, repet ca este o prostie.

Eu ti-am dat un exemplu ca piese facute de aceiasi producatori sunt ~ egale. Unele mai scumpe la Laguna , altele la Passat/Vectra, dar una peste alta intretinerea este tot acolo. De exemplu un parbriz, aripa, blocuri optice o sa fie mai scumpe la masina careeste mai curbata, mai ieftin la aceea facuta din topor.

Sper sa nu ai nici tu nevoie de piese scumpe... ca si la G5 bagi adanc mana in buzunar.

gorrocs said:

Am fost azi cum eram programat in service la PBV1 iar concluzia a fost dezamagitoare. Trebuie schimbate ambele ventilatoare si o clapeta de admisie aer + farul stang schimbat (aici era o problema mai veche, in urma unui accident s-a rupt un suport al farului care nu a fost schimbat la vreamea respectiva pe casco).

Nota de plata este si mai usturatoare, pentru ce am scris mai sus reparatia costa 5000 RON sad3.gif valoare aproximativa. Partea buna este ca piesele sunt pe stoc si ca pot spera sa fie gata maine. Revin cand am factura cu mai multe detalii.

Pana la urma a fost 3000RON... o suma deloc de neglijat la o masina iesita de 2 luni din garantie... asa ca shit happens all the time. e drept ca de la dezmembrari iesea mai ieftin...

Cat despre Renault, ti-am mai spus ca sunt la a treia masina cu romb. Deci chiar stiu cu ce sa mananca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sincer nu face prostia de a ti lua laguna.nu as da niciodata banii pe un renault.amortizoarele sunt foarte proaste si scumpe.despre vectra:este o masina carte se intretine usor,io am avut un opel astra cu motor2.0dti motor ecotec si am fost multuimit de ea.sti cum e opel:e ca o masina a saracului.care iti ofera necesarul si este usor de intretinut.io acum am un passat negru motor 1.9tdi si sunt super multumit de ea.io am mers si cu vectra si cu passatul si fara discutie passatul este mai fiabil si mai de inctredere.laguna nu intra in discutie(parerea mea) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@joe_p citeste postul nr 49 al colegului r&d, si vezi ca culmea vectra c si passat au piesele mai scumpe (cu exemplu concrete , nu ca un coleg a auzit de la o vecina etc).. sunt si eu de acord ca e o legenda ca masinile frantuzesti sunt mai scumpe de intretinut, pt ca se compara preturi de reprezentanta (la renault) cu preturi de retele de magazin (pt germane). pt o comparatie cinstita sursa trebuie sa fie similara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maximus >> Iti pot spune ca preturile la Laguna sint cam de 1.5 ori mai mari decit cele la Passat. Ma refer la piese originale, luate din service. Nu te lua dupa preturile din Ro, unde la VAG preturile sint minim de 2 ori mai mari decit in vest. Poate ca cei de la Renault nu sint asa de lacomi in Ro... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut opel si nu am stiut cum sa scap mai repede de el.... am oscilat la fel intre laguna 2 (din cauza optiunilor muuuulte, calculatoare peste calculatoare si vorbitoare chiar interior cat de cat onorabil,nu lux dar ok insa plasticaraia cu iz de ieftin....m-a dat gata.... si passat :si am ales! passat, si nu regret alegerea facuta, 130cai tdi.1.9 inca mai e masina passatul :))

parerea mea..

Modificat de pletero
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce ar fi trebuit sa devina Passatu, carucior de butelii? Ce Opel ai avut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am oscilat foarte serios intre Passat si Laguna.

+-uri la fiecare:

Laguna - o multime de gadgeturi si dotari interesante (clima bizona spre exemplu), pret de acizitie mai mic, motor mai silentios si un pic mai econom, masina ceva mai rara, design deosebit

Passat - fiabilitate mai mare, putere mai mare, mai serioasa,

Pana la urma ce m-a convins a fost un clasament al fiabilitatii de la ADAC unde Laguna era "lanterna rosie".

Ca sa se poata face mai usor o comparatie, un Passat din 2002 intrase in medie pana in 2005 in service-urile de 12 ori in timp ce Laguna din 2002 intrase in service in aceeasi perioada de.... 49 de ori daca imi amintesc eu bine...

Pana sa vad asta recunosc ca ma cam indreptam catre Laguna. Dupa insa... am ales PASSAT.

(nu stiu insa cat de bine am facut deoarece si cu acesta am avut ceva probleme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

va salut.

am citit cu mare interes intreg postul. parerea mea este ca aici s-au format 2 tabere: cea a posesorilor de passat si cativa posesori de laguna (normal cativa). recunosc unele deficiente ale lagunei, dar oameni buni....lasa-ti-o dreacului de fiabilitate nemteasca...asta este o legenda similara cu legenda lui dracula care sugea sangele oamenilor...este o tampenie.

ideea asta a ramas in inimile multor romani ...ca asa s-a auzit. pun pariu ca exista la fel de multi posesori de pre-cunoscuta si omniprezenta masina passat, de care eu sunt satul pana in gat, care au probleme cu ele. nu mai bagati la inaintare celebra fiabilitate nemteasca. ea nu exista. in primul rand ganditi-va ca passatul este o masina non-premium, care face parte din aceiasi categorie cu laguna. de ce sunt atatia oameni care le vand? ca s-au saturat de motoarele vechi de 10 ani, care papa ulei si fac ca brichetele din anii 80.

spiritul de turma este foarte pronuntat la noi in romania.

spune cineva ca daca vrei masina iti iei passat. asta e culmea....avem o tara in care majoritatea oamenilor au MASINI domnilor. ceilalti, saracia sau pleaba, avem...carute...ce avem? passat masina serioasa.o fii....dar nu prea cred....

am prieteni cu passat (multi de tot). se plang de ele in fiecare zii:ca bate nu stiu ce, ca mananca ulei si altele. eu detin o laguna. de aceea, impreuna cu r&d (presupun ca este de acord cu mine), as ruga pe proprietarii de "masini" sa nu vorbeasca fara sa cunoasca o situatie. tara asta e satula de astfel de afirmatii nefondate.

ce respect, vlad

Modificat de vlad_dci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut un clio symbol vreo 5 ani si desi toata lumea zicea ca e varza nu am avut absolut nici o problema cu el ( si era made in turkey).Totusi nu pot sa nu remarc ca suspensiile de pe masinile frantuzesti cu care am mers (destule la numar)erau lipsite de fermitatea pe care o apreciez atat de mult azi.La tinuta de drum masinile germane sunt clar peste cele frantuzesti.Fiabilitatea depinde azi si de noroc si oricum valorile s-au egalizat destul de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se zice ca daca doua persoane iti spun ca esti beat, du-te si te culca...

Eu am avut o Laguna 2003, 1.9 dCi 107 CP, si pot sa spun ca singurele ei plusuri sunt aspectul, accesorizarea si spatiul interior (mai putin portbagajul). In rest, dupa 7 luni de posesie a unui Passat, am ajuns la concluzia ca "spiritul de turma" are perfecta dreptate: Passatul este net peste Laguna:

- suspensia mult mai legata la Passat

- Passatul nu consuma ulei mai mult de 200 ml intre schimburi, la Laguna completam 500 ml la 3000 km

- placutele frana fata la Passat: 110 lei (Lucas), la Laguna: 270 lei (tot Lucas)

- a trebuit sa schimb pompa de ambreiaj (700 lei la reprezentanta), mi-au zis ca asta este o boala a lor, ca si turbina, care cade pe la 150 k

Sincer, as mai cumpara o Laguna, pe care o consider mai frumoasa, dar numai una noua (e si mai ieftina), pe care sa o vand la max. 100k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este net tocmai din cauza acestui spirit. acum exista masini si masini:daca cel care e la volan nu are simtul orientarii si unde vede o groapa acolo calca, nici mama passatului nu va rezista. poate ai avut ghinion de o masina terminata.nu contesc calitatile tale de sofer, dar gandeste-te si la aspectul asta. eu sincer sunt gata sa va arat ce bani am bagat in masina asta cumparata la 132.000 de km. pana acum, in 4 luni jumate aprox am 155.000 si am schimbat ce era de schimbat. bineinteles nu asa se face o evaluare a fiabilitatii masini, dar nu este asa cum spune colegul nostru de forum constantin.parerea mea este ca la drumurile noastre nu rezista decat un jeep eventual. nu stiu de unde iei tu piesele la preturile alea.poate in reprezentanta asa este. dar omul trebuie sa se mai descurce si cu altceva decat reprezentanta.

nu poti afirma ca passatul este net superior. aici intervine si impartialitatea omului si caracterul sau. daca tie iti place passatul peste laguna, ok....nu are nimeni nimic cu tine. problema mea este ca sa nu mai traiti din folclor. ce te faci atunci cand si alea 2 persoane sunt bete? te mai culci? @constantin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fi tu sanatos cu laguna ta cumparata la 130 mii km ca eu am condus laguna si este o carutza comparabil cu un passat din acelasi an. Este ca o barca, nu sta pe curbe defel, parca sta sa se descompuna toata la viteze de peste 120 km/h. Masina nu avea decat 90.000 km. In plus de asta imi pare extrem de inconfortabila si plasticoasa. Ce mai, nu e primitoare deloc, e de-a dreptul anosta la interior. Cuvantul care descrie laguna din punctul meu de vedere este "ieftin".

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlad_dci, iti inteleg frustarea, am simtit-o si eu, dar e ciudat cum incerci sa citesti printre randuri, intelegand complet altceva decat este scris.

Ca sa ma intelegi mai bine, am avut Clio si Megane noi, dupa care mi-am inplinit visul si mi-am luat o Laguna, ce-i drept, sh. Vreau de fapt sa spun ca am fost un fan Renault, dar singura dintre cele 3 de care am fost multumit a fost, culmea, Clio.

Din comentariul tau mai mult sau mai putin malitios, singurul argument corect este ca probabil am avut ghinion de o Laguna obosita, chiar daca avea km mai putini decat Passatul. In rest, cu acelasi stil de condus, am mers in Romania mai mult cu Passatul decat cu Laguna si crede-ma ca la 167k km, Passatul este impecabil, lucru certificat de cei de la reprezentanta, unde i-am facut toate testele.

Asa ca din experienta mea, nu exista comparatie intre cele doua masini, chiar daca, repet, am fost fan Laguna si nu exclud posibilitatea cumpararii altei Laguna, dar neaparat noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre passat si laguna sunt diferente clare la suspensie ceea ce poate dauna unei imagini corecte. depinde de stilul de condus. daca am masina nu ma apuc sa intru cu 130 in curbe pt ca la urma urmei s-au intamplat destule. repet:depinde de stilul fiecaruia.

@adi76:senzatia de barca apare intr-adevar la viraje abordate in viteza, dar laguna nu este o masina de alergat. este orientata catre confort. cat despre senzatia de descompunere la 120, m-ai dat pe spate si rad de mor.in acceptiunea ta se descompune poate.in fine...nu stiu cu ce masina ai mers tu, dar sigur avea ceva.plasticele nu stiu la ce masina nu apar. tocmai, ca esti un membru al formului cu passat, ar trebui sa citesti f bine forumul. am vazut passaturi din astea noi, 2007 cu plastice cojite, steme exfoliate si tapiserii roase. nu stiu daca pe forumul de la renault am vazut asa ceva.

@constantin: unchiul meu are passat. nu stiu ce model este, decat ca e din 2005. nu mi se pare asa net superior cum il caracterizezi tu.in afara de faptul ca suspensia este intr-adevar mai ferma, altceva nu are in plus. decat poate faptul ca are un interior mai anost.mie asa mi se pare. si nu am nicio frustrare pt ca sunt gata oricand sa stau langa cineva cu un passat.

repet, problema mea este exagerarea fiabilitatii si calitatii passatului.nu am nimic cu nimeni nici cu masina, cu toate ca nu mi-as lua passat niciodata.parerea mea ca nu merita atatia bani. asta este pricipalul motiv.

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!