Jump to content

Bandouri Laterale


mirceaz
 Share

Postare recomandată

ma intereseaza sa imi schimb bandourile laterale negre si sa imi pun unele in culoarea caroseriei. unde as putea gasi si cam la ce pret. multumesc ( pt masina din semnatura )

+ grila cromata fata

Modificat de mirceaz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e mai simplu sa le vopsesti in culoarea caroseriei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca ar fi mai simplu... pentru ca nu vreau de ex ca intr-un an sa sara vopseaua de pe ele ...si daca pretul nu ar fi pre mare de ce sa nu iau ceva gata facut..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista gata vopsite in culoarea masinii. singura varianta e sa le vopsesti la niste baieti care se pricep si care dispun de toate cele necesare pentru a nu-ti sari vopseaua peste un an. poti incerca si la service-ul VW unde iti faci reviziiie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba exista vopsite in culoarea masinii.Si nu se vor coji niciodata.

Stiam ca un bandou in culoarea masinii, de bara fata (de exemplu) este cam 24-25 eur.

Deci min 50 eur bandourile de pe barele de protectie + inca vreo 50 cele laterale.Faceti voi calculele...

Sfatul meu este sa schimbam bandourile cu unele vopsite de producator decat sa le facem la service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor forumisti, eu mi-am vopsit toate bandourile + oglinzile in culoarea masinii la service VW si baietii au lucrat dupa carte (dupa reteta VW), cu toate "ingredientele" ca sa tina vopseaua pe plastic, plus ca le-a uscat in cuptor. Au iesit perfect si dupa un an de spalari la jet nu au nicio urma de vopsea sarita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm ....si cat a costat ? ..inca ceva... bandourile negre nu sunt lucioase cum sunt cele in culoarea masinii, au niste "riduri", ma gandesc ca vopsite ar arata ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-ar interesa cat a costat si la ce service VW (eventual pe PM daca nu vrei sa scrii aici).Si in plus eu vreau sa vopsesc si manerele de la usi, fara oglinzi ca alea sunt vopsite din fabrica.

Modificat de jimmy_g5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bandourile se pot vopsi si iese destul de ok.Granulozitatea de pe ele va dispare dupa ce vor fi tratate cu un aparat special insa operatia este costisitoare iar majoriatea serviceurilor se feresc de acest lucru pentru ca le ia foarte mult timp sa le faca.La golful meu costa 4 milioane toate bandourile la un service oarecare iar la reprezentanta 7 milioane.Parerea mea este ca mai bine le cumparam gata vopsite...sigur sunt mult mai rezistente tinand cont la ce presiune sunt supuse la turbojet!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

m-am lamurit si m-am ingrozit, am trimis un mail la reprezentanta si iata raspunsul :

"

Bandourile laterale de usi nu merg vopsite in culoarea masini daca acestea sunt negre

Bandou fata - 180 ron x2

Bandou spate -122 ron x2

la care se mai adauga vopsirea acestora

Pentru supportul de pahare in afara de suport (180 ron) mai este necesara si consola centrala (298 ron) iar suportul se poate monta doar pe partea dr.

Grila centrala cu ornament cromat - 263 ron

Midocar

"

am mai intrebat dupa cum vedeti si alte lucruri :)

am fost si la VOLKSPARTS ca e aproape de mine si aceleasi preturi.

am vazut pe polo9n.info o lista cu preturi destul de interesanta insa degeaba :D

Modificat de mirceaz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ba merg vopsite, mi le-am vopsit eu la mine la serviciu (dealer VW). Iti spun si cum:

1. ca sa scapi de granulatie trebuie smirgheluite (asta dureaza mult) si trebuie multa atentie.

2. trebuie date cu Plastikgrundfuller ca sa nu sara vopseaua

3. bagate in cabina si vopsite

Cealalta varianta e sa iti cumperi vopsibile, la care mai adaugi pretul de vopsit. (mult prea costisitor).

Daca baietii la vopsitorie isi dau interesul ies f.f. bine. Eu am avut norocul ca lucrez chiar la Vopsitorie-Tinichigerie si si-au dat interesul :icon_thumright:

Modificat de bamsemad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care lucreaza la PBN si zice ca nu merita sa cumperi sau sa vopsesti bandourile. E o cheltuiala prea mare cu un efect prea mic. E adevarat ca pare mai frumoasa masina cu ele vopsite in culoarea caroseriei (nu toti au aceasta parere totusi), insa raportul pret - noul aspect e putin disproportionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e adevarat, diferenta e de la cer la pamant, poate doar la cele negre nu merita, bandourile fiind tot negre. Uite-te la orice masina sa vezi diferenta. Nu te lua dupa ce spun altii, uite-te singur. E o investitie care schimba cu mult aspectul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. si eu am facut investitia asta doar pentru aspectul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cam cat te-a costat investitia? Si unde ai facut-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un service prin zona Progresul, a fost undeva in jur de 300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice vopsitorie care se respecta cat de cat poate face operatiunea asta. Sa nu isi bata joc si sa ai grija ca inainte de a le baga in cabina sa dea pe ele cu Plastikgrundfuller, altfel iti va sari vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam sa merg la PBN dar banuiesc ca sunt cei mai scumpi. O sa ma orientez probabil sper ceva mai convenabil. Sunt curios sa intreb la VW daca influenteaza garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai treaba cu garantia. Cat despre PBN, or fi scumpi dar fac treaba (plus garantie de lucrare). Vezi altii priceputi daca PBN-ul e scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

cine poate sa-mi zica unde gasesc bandou stanga fata original ptr polo 9n3.Arata altfel masina cu ele vopsite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine poate sa-mi zica unde gasesc bandou stanga fata original ptr polo 9n3.Arata altfel masina cu ele vopsite

am gasit la aska constanta.Bandou fata stanga original (prima data am luat aftermatket si nu se potrivea neam)82 lei deja pregatit ptr vopsit.Se potriveste la fix.Acum am unu albastru unu gri si va spun ca vopsite in culoarea masinii ai dau alt aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!