Jump to content

Ce Ulei Ati Folosit Pt Ibiza/cordoba?


SORAN
 Share

Postare recomandată

Ce ulei ati ales pentru motoarele voastre? In garantie ati folosit ulei de la service sau ati venit voi cu el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    9

  • SORAN

    6

  • Cornel.B

    4

  • romulus

    4

Mie la revizia de 15.000 km mi s-a pus Castrol Softec sintetic 5w40. Au incaput 3 litri si cam 200 ml, restul il am in bidon, pentru o eventuala completare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La revizia de 10.000 km mi-au pus Mobil 1 5W-30 sintetic, de fapt cu marca asta lucreaza Metrotehnica.

Am inteles ca este un ulei foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La revizia de 15000 am folosit ulei Castrol Softec sintetic 5w40(am inteles ca e mult mai bun decat Mobil 1) cumparat de la ei al care am avut si o reducere de 5 % datorita cardului Alto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac 3 ani in care am pus numai Mobil1, 5W30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiam sa facem asa o comparatie daca uleiul de la ei e mai scump si daca merita sa alergi sa-ti cumperi ulei separat si filtre. Spre exemplu, m-am interesat la un magazin online si 4 litri de ulei Castrol TXT Softec 5W40 impreuna cu un filtru de ulei Bosch (Made in Germany) costa in total 190RON, iar un filtru de aer costa in jur de 60Ron tot Bosch. Preturile sunt valabile pt. Ibiza 1.4 benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc sa caut factura prin masina si iti zic exact cat costa uleiul, filtrul si filtrul de aer. Revizia am facut-o la Alto.

Later edit: 4 litri de ulei Castrol Softec sintetic 5w40 197.06 RON, filtru ulei 25.23 RON, preturi inclusiv TVA.

Probabil ca nu pot veni cu uleiul meu atata timp cat masina e in garantie, as fi vrut si eu Mobil 1 in loc de Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ai pus cu tot cu TVA. Deci o economie de aproximativ 30Ron pentru cine are rabdare sa caute si in alta parte. In alta ordine de idei daca nu ai timp si nici drum pe la astfel de magazine merita sa dai aia 30 RON in plus si sa scapi de o grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Germania un litru de ulei castrol softec e 5 euro,iar mobil1 4.5 euro zilele astea am aflat iar mie mi-au luat 44 ron + tva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi o treaba sa fie 17Ron un litru de ulei.

Pt. CristiN : Apropo la mine ar fi intrat cam 4 litri cum de la tine au intrat 3.2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am idee... o sa mai verific nivelul la ulei, am aproximat eu 3,2 litri, pentru ca in bidon mai e ceva ulei, mai mult de jumatate de litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele cu 16V au baia de 3,2l iar cele cu 8 au 4l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul masinii lui soran e tot 16v, ca si al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit eu care e treaba...Romanu tot roman. Motorul are nevoie de 3,5litri de ulei. Probabil ca nu se scurge chiar tot, mai ales daca nu au mecanicii rabdare si pun busonu mai repede trebuie completat doar cu 3,2 ceva de genu. Eu am avut un bidon de 4l de ulei; il intreb pe mecanic zic cat intra la astea - el zice 4 litri; zic cum domne fix asa 4 litri- el zice eh 4,2-4,3... Intre timp cat mai vb noi acolo vine alt mecanic si ia bidonul meu de ulei in care precis mai erau in jur de 0,5l ulei si zice tare catre colegul lui incat sa aud si eu: "Iau eu bidonu asta ca am nevoie sa il tai sa pun ceva in el !" Ulterior am realizat dc avea el asa neaparata nevoie de bidon - ca sa mai ia uleiul ramas nu cumva sa-mi vina mie ideea sa-l iau. Si uite asa 0,5 de la mine 0,5 de la altu si iti scoti un schimb de ulei gratis. Ce sa zic, am ulei de motoare sa-mi pun si-n cap insa asa ca idee pana nu te trag astia un pic in tzeapa nu se lasa.

Prima revizie a costat 190 Ron si nu au facut mai nimic respectiv au facut presiunea in roti, au schimbat uleiul si filtrul si au resetat cu VAS-ul reminder-ul de change oil din bord. A demontat filtrul de habitaclu si a disparut cu el pentru 2 min(sper ca nu l-a schimbat cu altul :) ) banuiesc ca l-a suflat cu aer comprimat ca nu am fost atent si cam asta a fost tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

CristiN

Ma duc sa caut factura prin masina si iti zic exact cat costa uleiul, filtrul si filtrul de aer. Revizia am facut-o la Alto.

Later edit: 4 litri de ulei Castrol Softec sintetic 5w40 197.06 RON, filtru ulei 25.23 RON, preturi inclusiv TVA.

Probabil ca nu pot veni cu uleiul meu atata timp cat masina e in garantie, as fi vrut si eu Mobil 1 in loc de Castrol.

Poti sa-mi zici totalul la revizia de 15000? In RON, cu toate schimburile de filtre, etc.

Multumesc

Modificat de iulidan2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi dimineata revizia, totul a durat 40 minute: schimbat ulei (4 litri Castrol TXT Softec 5W-40 sintetic), filtru ulei, filtru polen, verificari obisnuite, completat nivel lichid de racire, in total 455,12 ron. Uleiul ramas l-am primit, sunt foarte multumit, oamenii sunt mai mult decat ok. Per total o nota destul de buna, 9.

Recomand Alto Syncro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut revizia de 10000 km la Metrotehnica si schimbat uleiul cu Mobil1 5W30 ESP. Costul uleiului 4L = 293 ron. Am vazut ca e conform cu norma VW 504 00 si am citit apoi in cartea masinii ca e ok pentru motorul meu. Ma gandesc insa sa nu am ceva probleme din cauza temperaturilor mari ce se previzioneaza pentru vara asta. Ar fi fost mai bun oare un 5W40 Synt S sau un 0W40 pentru sezonul cald ? Daca da spuneti fratilor ca ma duc imediat si il schimb, nu de alta dar ma doare sufletul de masinuta. Putin off-topic, i-am pus si scut metalic Asfir (dural) si strut-bar (OMP reglabil, cu toate ca eu comandasem un Seat Sport, dar am inteles ca asta e chiar mai misto). Nu ma intrebati despre bani, nu vreau sa-mi aduc aminte :) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, uleiul Mobil 1 5W30 ESP Formula e sintetic si rezista bine la temperaturi inalte.

De altfel conform fisei tehnice rezista pana la 254 de grade C (Flash point).

Chiar si VW recomanda la temperaturi ambiante de 40 C (masurate la umbra) ulei de 5W30 pentru motorul tau.

Acuma ca o paranteza, sa vedeti ce hotie e la service-uri... pe www.oilshop.ro Mobil 1 5W30 ESP Formula e 216,90RON versus 293RON cat a fost la service pentru colegul nostru de forum.

E mult mai rentabil sa mergi cu uleiul de acasa la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hyper, ar trebui sa iti dau un warning pentru reclama la siteul tau, de data asta iti dau doar un avertisment verbal. Te rog limiteaza-te la aria de anunturi, aici e o arie tehnica. Daca vrei sa postezi, posteaza fara linkuri la oilshop.ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

ma bag si eu ..la rev de 15000 Mobil 1- 5W 40 full sintetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am schimbat si eu uleiul cu Mobil 1 esp formuala care are urmatoarele norme: Mobil 1 ESP Formula 5W-30 specifically formulated for the latest VW TDI specification 507.00/504.00 and is recommended for VW 502.00,503.00, 503.01, 505.00, 506.00 and 505.01, 506.01 (except Unit-injector RS/V10-TDI and 3/4 cylinder diesel Engines without Longlife-Service) Also meets BMW longlife 04 and Mercedes Benz 229.31/229.51 specifications. ACEA C2/C3, API SL/SM. An incredible engine oil!Intrebarea mea este daca acest ulei este bun pt motor diesel 1.9 tdi PD axr ??vad ca are unele exceptii si anume unit injection , din cate am citi 507.00 este bun pentru PD , deci sincer eu nu prea inteleg daca este bun sau nu pentru PD ???Scuze am posta pe aria de la Siat am observat mai tarziu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...is recommended for VW 502.00,503.00, 503.01, 505.00, 506.00 and 505.01, 506.01 (except Unit-injector RS/V10-TDI and 3/4 cylinder diesel Engines without Longlife-Service) ...

daca e scris ce am imgrosat eu e bun pt axr adicapt diesel pd!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Cosmin Doroftei

am un seat ibiza din 2001, motor tip AUD. masina din semnatura. ce ulei recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!