Jump to content

Ce Ulei Ati Folosit Pt Ibiza/cordoba?


SORAN
 Share

Postare recomandată

Salut! Am si eu o ibiza 2004 cu 140k km in bord si vreau sa schimb uleiul. uleiul care este acum in masina este 10w-40. Ce ma sfatuiti sa pun tot din asta sau 5w-40. Si de fel sa fie (sintetic, semi sintetic, long life)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    9

  • SORAN

    6

  • Cornel.B

    4

  • romulus

    4

In mod normal, uleiul cu care a venit masina a fost 5w40. Poti verifica asta uitandu-te pe manualul masinii, pe prima pagina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o ibiza 2004 cu 140k km in bord si vreau sa schimb uleiul. uleiul care este acum in masina este 10w-40. Ce ma sfatuiti sa pun tot din asta sau 5w-40. Si de fel sa fie (sintetic, semi sintetic, long life)?

Salutare!

Intra pe oilmag.ro si undeva acolo ai o sectiune unde iti pui codul motor format din 3 litere (il gasesti pe certificatul de inmatriculare). De asemenea in manualul masinii ar tb sa ai pe undeva scris caror norme tb sa-i corespunda uleiul ceva de genul 50X.XX (505.00, 507.00 etc). Cu aceste informatii iti va fi destul de usor sa gasesti uleiul potrivit pt masina ta.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce-mi recomandati intre mobil 1 0w-40 si Castrol Edge Sport 0W-40? iar filtrele de la ce firma is mai bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege Castrol strict dintre Mobil si Castrol. Cat despre filtre, eu folosesc Mann, din cate stiu sunt cele mai bune si vin in echipare OEM, cel putin cel de aer si cel de polen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motul 5W40 8100 Xcess....la prima vedere se simte o schimbare in functionarea motorului cel putin un zgomot mai redus..la consum ramane de vazut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Pt cei ale caror motoare sunt recomandate uleiurile cu normele VW500.00, VW505.00, VW 505.01 gasiti mai jos o lista in format PDF a acestor norme si uleiurile recomandate. Acestea se regasesc de obicei in manualul de utilizare al masinii. De ex pt masina mea 1.4 TDi PD 51 KW am recomandarile 505.01 506.01 507.00.

https://erwin.volkswagen.de/erwin/volkswage...50500_50501.pdf

Nu ti-e buna lista, eu am vrut sa iau Aral Tronic 431 cum scrie acolo si e norma 505.01, eu am nevoie de Aral High Tronic 505.00 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am pus de vreo doua saptamani MOTUL 300V power racing. Un ulei scump, dar care face toti banii mai ales pentru cei care solicita mai mult motoarele eventual conduc sportiv pe unde se poate. La 4000-5000 ture motorul se aude mai placut decat atunci cand foloseam spre exemplu Mobil 1. Este maricica diferenta de pret dar merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce ulei recomandati pt o ibiza din 2001 cu 93.000 km la bord....am pus pana acu Castrol 5W40 si este cam zgomotos motorul (nu consuma ulei, motor AUA 16V)....am studiat un pic problema si inteleg ca ar trebui sa pun 10w40 numai ca nu gasesc 10w40 cu norma 502.00....Va multumesc

Modificat de slasher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare, pentru un Seat Cordoba din anul 2003, motor 1.4 benzina(BBY), 55kw, 75 CP, 110 000 km imi poate spune cineva ce tip de ulei ar trebui sa folosesc, ce norma sa caut ... nu sunt primul proprietar si n-am cartea tehnica. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e BBY sau BKY? oricum cred ca-ti trebuie norma vw 502.00 sau cea noua vw 504.00. iar ca vascozitate 5W-40. 3.2 litri in motor plus putin pe filtru.:)

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlinSav:

Salut,

poti sa folosesti ce ulei vrei tu , marca/vascozitate, doar sa respecte norma VW 502 00 ...bafta multa si multi km fara probleme... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

am un cordoba vario din martie 2002,cod motor AUA,nu stiu ce ulei sa folosesc....pe eticheta de la service-ul din germania scrie 10w40.am gasit 10w40,full sintetic,dar e shell.are ceva daca bag ulei shell?este recomandat?nu vreau sa apelez la service ca stau cam prost cu banii momentan,si aia-ti cer si pe mama.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua.  Pentru un Seat Cordoba STBKYX01 an 2005 1.4 16V 55kw. Ce norma de ulei este necesara? Care este diferenta intre vw 502.00 si 504.00? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

504 e mai buna, inglobeaza 502, mergi cu incredere pe 504

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!