Jump to content

Bucse punte spate


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

Iti fac maine o poza, oricum ,cele care tin telescopul jos si cele de la bucse sun autoblocante, deci slabe sanse sa se dezfileteze pana la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit aici pt modelele de golf IV pana in 2002 merg bucsele de 69 de mm sau ma insel? am un golf IV din 2001 1.6 105hp si ma tot sacaie o bucsa de pe spate si trebuie sa o schimb. cum imi pot da seama de cat e, trebuie sa dau roata jos sau ma pot uita undeva? multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna intrebare Sorin84 . Si alta daca se poate, stie cineva cam cat merge manopera pt schimbarea bucselor pe spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti media e undeva la 200 de lei. M-am interesat eu pe la mai multe service-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WNS, la mine alea nu au nici pe dracu, zici ca nu au moarte. Sunt cele originale din fabrica, si ce drumuri avem noi.

Eu le-am schimbat c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, cred ca am depistat problema azi am mers mult prin oras prin cautare gropilor si am auzit ca nu suna numai cand sunt gropii mici. M-am bagat pe sub masina si nu am gasit nimic ne strans sau miscat sau rupt etc dupa care am tot balansat masina si asa am depistat ca se aude ceva pe partea soferului spate, m-am uitat pe la punte am miscat de roata etc si dupa care m-am uitat la suspensie si am vazut ca se vede tija din inox si ca ii rupt capacul acel negru care protejaza suspensia. Acel plastic face zgomot ca se tot misca acolo!!! Deci doar atat se aude dar nu stiu cum sa rupt si daca ii ceva problema ca nu mai protejeaza suspensia si daca as putea sa il leg cumva.

merci

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,este acel burete in forma de spirala si plasticul acela sa desprins cu o parte din burete si cade in jos dar se tot urca cand dau peste ceva gropi si de aia suna ca un plastic sau badoc...

Bucsele au fost puse cu presa si stranse bine... intreba cineva pe cealalta pagina de dimensiuni, nu stiu ca si eu am comandat vreo 3 si nu erau bune dupa care lea montat pe cele de la febi cu 90 RON/buc .

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat pana la urma de cati mm sunt bucsele mele de pe spate : 72 mm. Se pare ca singura solutie sa afli este sa ridici masina pe cric, de bagi sub ea si le masori. Ii multumesc din nou pe aceasta cale colegului nostru GTO care m-a si ajutat cu schimbarea lor.

Modificat de Sorin84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

NU tre sa ai nici un subler, doar ochi si memorie cat de cat , uite aici eu zic ca cele 2 tipuri seamana,dar nu si rasar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Care sunt bucsele de la "bara stabilizatoare" ? unde se afla nu sunt astea mari de pe punte care le-am schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU tre sa ai nici un subler, doar ochi si memorie cat de cat , uite aici eu zic ca cele 2 tipuri seamana,dar nu si rasar.

Uite asta nu stiam, e bine totusi ca am mai invatat ceva :icon_thumright:. Credeam ca sunt la fel ca model si ca difera doar dimensiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

Doresc sa schimb bucse punte spate..Am fost azi la vreo 4 service,doar unul singur avea presa si cerea 400 ron manopera, vreo jumate de zi de lucru cu puntea spate data jos.Mi s-a parut cam exagerat toate cererile.Va rog, stiti vreun service sau meserias , daca se poate mai aproape de Crangasi, care poate executa aceasta operatiune cu un buget mai mic, eventual fara dat jos puntea.Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Fara dat jos puntea nu se poate fara presa si intradevar e cam scumpa manopera, mai intreaba si altundeva. In jur de 250-300ron. Oricum ,iti recomand cu presa decat cu ciocane :blah:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin Pitesti mi-a cerut 500lei pt aceiasi operatie. Dupa multe cautari m-am descurcat la un particular cu 100lei :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pote si fara sa dai jos puntea, se desface conducta de frana din plasticurile alea de pe punte si iti permite sa dai jos bucsa, dar iti trebuie presa neaparat, un strungar ti le face in 30 minute si nu cred ca iti ia mai mult de 40 ron, bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecand ieri peste ceva groapa am auzit asa ca un trancanit dar nu foarte tare...e normal sa se auda asa sau s-au dus bucsele?

Fiind mai incepator imi poate spune cineva unde se localizeaza mai exact bucsele?(o poza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut , am citit tot pana acum si sunt multi oameni care ar vrea sa isi schimbe singuri bucsele spate. Eu ma numar printre aceia,problema este urmatoarea : ar putea cineva sa ataseze un desen ,poza ,schema cu presa care trebuie conf la strung?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai un strungar bun si ii dai bucsa noua te rezolva fara probleme.Cel mai important lucru este confectionarea surubului care trebuie facut cu filet cu pas marunt ca sa nu se incalece filetul la introducerea bucsei noi.Eu am stricat vreo 3 suruburi pana am reusit sa montez bucsele.

Si nu uita sa folosesti si un rulment de presiune pe partea cu piulita pentru ca te ajuta foarte mult la strangere(se strange mai usor deoarece frecarea este mai mica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am schimbat bucsele de pe spate acum vreo luna pentru ca in curbe scartia toata masina sau le viteze ff mici 5 -10 km/h dar se pare ca nu-i asta problema m-am lasat pe mana mecanicului dar se pare ca am dat gres aveti idee ce poate fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Bucsele pe spate nu prea am auzit sa scartaie. Cele de la bara stabilizaroare. Ridica capota si balanseaza fata masinii si asculta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Dupa schimbarea bucselor fata/spate , schimbarea biletelor de rouliu si refacera geometriei , am alta problema, s-a spart telescopul pe partea dreapta...

Acum ma intreb oare de ce , sa fie din cauza ca am schimbat ''totul'' pe puntea fata nou sau doar ca au fost obosite? Deci curge ulei si face ca un vapor.

Pot sa mai circul asa inca 5 zile pana voi schimba suspensile ? Daca pun suspensii si arcurii sport fata/spate afecteaza cu ceva buscsereala de origine?

merci

have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am schimbat bucsele de pe spate acum vreo luna pentru ca in curbe scartia toata masina sau le viteze ff mici 5 -10 km/h dar se pare ca nu-i asta problema m-am lasat pe mana mecanicului dar se pare ca am dat gres aveti idee ce poate fi ?

Cu siguranta sunt bucsele de la bara stabilizatoare,pune mana pe suporti si vezi daca sunt cu cocoasa sau simpli, nu trebuie sa cumperi si suportii lor pentru ca sunt refolosibili. Eu am cumparat bucsele acum 3 zile si m-au costat 6 lei bucata,meri6ta sa le schimbi,fac multa liniste. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!