Jump to content

Bucse punte spate


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

exact simptomele astea le am si eu ca si Christopher. Tine tot de bucsele de la punte spate sau e altceva ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine daca fiecare ar posta si cum a schimbat bucshele respective. Uite eu am inteles ca unii au dat puntea jos (treaba ce te costa la service singura 300 lei, mie atat mi-a cerut) sau au pus fara sa dea puntea jos.

Cine a pus de poliuretan, ce impresii are?merita puse ?

Nu este nevoie sa dai puntea jos.Se desfac doar suportii bucselor care fac legatura intre caroserie si punte pe rand.Dar trebuie presa zdravana

pentru a l-e baga .

Cat despre bucse cu camase de poliuretan la mine nu s-au potrivit la diametru exterior.Cred ca sunt mai practice in sensul ca se scoate si

se inlocuiesc mai usor.In rest nu vad nici un avantaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Daca ai masina din 99 nici nu ma mir ca nu ti-au intrat. E o mic amanunt intre 2 tipuri de bucse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact! E o diferenta de 3mm intre ele,cu toate ca cei de la magazin in prima faza mi-a garantat ca merg perfect si cele cu poliuretan.

A trebuit sa las masina suspendata si sa merg sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si eu asa am facut,cu toate ca eram aproape sigur ca sunt 2 tipuri de bucse, insa nimeni de pe forum se pare ca nu stie asta, sau nu a vrut sa-mi raspunda. Am aflat eu oricum ;) Si in ETKA scrie ca nu se mai fac de alea din 2002, fapt prin care esti oarecum obligat sa iti cumperi o punte noua, bine ca exista aftermarket, desi nu imi plac piesele de genul am fost nevoit,

Cine a incercat sa le bage incalzind puntea si racind in congelator bucsele. Am inteles ca ele se contracta cat sa intre mult mai usor, gen talerul de la supapa la Ferrari(Romeo si Julieta), cunoscatorii stiu despre ce vorbesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare astazi am fost sa schimb si eu bucsele la golful meu, pe fata nu au fost probleme le-a schimbat mecanicul in 1 ora toate, insa pe spate aveam cumparate bucse de 72 de mm, mecanicul le-a masurat pe cele de pe masina si surpriza sunt de 67 mm, am fost la magazin din nou sa schimb bucsele, din nou surpriza... nu aveau de 67, doar de 72 si 69mm, aveti idee ce pot face in cazul acesta? sunt disperat, am umblat in tot orasul sa caut de 67 si nu am gasit nicaeri, "bardi", 'metero' absolut oriunde, mentionez ca am un golf4 din 2000 1.6 16v, ce pot face? singurele solutii sunt doar sa incerc sa incalzesc puntea si sa bag bucsele la congelator, sau sa schimb toata puntea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Posi sa cumperi foarte linistit cele de 69mm :ceuameni:.Arata asa?

post-34985-1244824081_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu nu arata asa asta e problema sunt altfel..o sa incerc sa fac o poza daca reusesc maine oricum o sa incerc si cu cele de 69... mai are cineva vreo alta parere? multumesc mult pt raspuns si ajutorul oferit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca sunt numai 2 tipuri de bucse la puntea spate 69 respectiv 72 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca sunt numai 2 tipuri de bucse la puntea spate 69 respectiv 72 mm

Asa stia toata lumea, dar se pare ca masina mea e mai speciala...are nevoie de bucse de 67mm , bucse care nu le pot gasi nicaeri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Din ce an e masina ta?

Nu seamna cu nici una de aici?

Daca nu gasesti de alea de 67 ,cred ca trebuie ori sa iei 2mm la strung din una de 69(hidraulica) ori schimbi puntea.Nasol oricum daca intradevar exista de 67.

Eu am studiat chestia asta mult inainte de a-mi pune bucse ,dar nu am vazut nicaieri de 67.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mecanicul tau ascos bucsa de acolo si a masurat interiorul la punte pentru ca bucsa e tesita la capat sa se poata centra pe punte si automat acea dimensiune este mai mica.sigur sunt de 69 mm. spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca studiez si eu, cred ca o sa imi iau inima in dinti si o sa incerc sa pun cu 69mm, daca nu o sa se potriveasca nu stiu ce solutii am...dar o voi scoate eu la capat cumva:) multumesc pt ajutor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Laurentiu_LWR

salutare...am decis si eu sa schimb bucsele punte spate ca nu mai suportam zgomotul,in special cand treceam peste sinele de tranvai,parca lasam puntea acolo,asa se simtea

sper sa nu se considere reclama,bucsele le-am luat de la colegul volksman,bucse cu camasa de teflon si diametru 72mm marca rubbex(sunt daneze),iar de schimbat in seara asta duc masina la colegul gto...sper sa nu il chinuie prea mult ;)

referitor la colegul de mai sus,cred ca mecanicul sau nu a mai scos camasa de metal a bucsei,si de acolo cred ca este diferenta de 2 mm...numai bine si o sa revin cu detalii cum se comporta masina dupa acest cadou :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna, si eu urmeaza sa le schimb toate (fata spate) si sincer pe spate ii greu. Am mecanicul (prietenul ) meu care ma va ajuta sa le schimb. Ce trebuie sa stiu sau sa evit sa dau de probleme? Alta intrebare ar fi am comandat pe spate doua modele de buscii si nu stiu care ar fi mai bune ca diferenta de pret ii mare eu am zis ca le pun pe cele mai scumpe (de la febi bilstein) 900 mi bucata parca erau ... si celelate 450 mi bucata dar erau putin diferite si mai mici parca.

Eu le voi schimba sambata adica in 2 zile daca aveti ceva informatii ... le astept

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

am luat masina din service :icon_cool: deci isi merita totii banii aceasta investitie,rezultatul este nemaipomenit si diferenta este foarte mare intre inainte si dupa:)

eu sunt super multumit de rezultat,dadeam cu masina in groapa si radeam de uimire asa,se uita lumea la mine la semafor cum radeam singur in masina

eu acum ma bucur de rezultat dar numai iulian gto,caruia ii si multumesc :icon_thumright: ,stie cat s-a chinuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
Am mecanicul (prietenul ) meu care ma va ajuta sa le schimb. Ce trebuie sa stiu sau sa evit sa dau de probleme?

have a good time

Trebuie sa strangi atat bucsele cat si telescoapele cu masina pe roti pt. a nu le schimba dupa cateva luni din nou, dar asta banuiesc ca mecanicul tau stia deja, sper :icon_thumright:.

Si sa aieriseti franele si pistonul principal.

Aaa da, pedala de frana trebuia sa stea apasata tot timpul cat e deconectata teava. Asta doar in cazul in care dai jos puntea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, merci mult marius de informatii, cu bucsele are dublu elevator si asa o sa le stranga cred sau daca nu le strange putin cu ia ridicata si cand o lasa jos o sa le stranga bine nu stiu cum face el de obicei dar ii fac incredere (are experienta si diplome la mercedes, deci...).

Nu am intales faza cu pedala de frana si de ce sa dau puntea jos ?

Multumesc de informati azi pe la ora cinci o sa ne apucam de treaba sper sa fie ok.

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu stiu frate, asa scrie la carte ca trebuie daca deconectezi linia de frana. Ma gandesc ca sa nu curga. desi nu am incercat, atat stiu doar ca la mine nu curgea si am lasat apasata frana tot timpul.

PS: daca are presa se descurca si fara chestiile astea, dar eu am facut cum am putut, fara presa, exista un DIY f util pe alt forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate reuseste cineva sa ma lamureasca asupra unui aspect, i-as fi recunoscator binenteles,

Intrebarea mea este : cat bucse are domne un golf IV ? in speta al meu din semnatura. De fapt nu stiu daca difera de la unul la altu. Vreau si eu sa stiu cat m-ar costa schimbarea tuturor bucselor de pe masina si normal cate trebuie sa cumpar.

Am tot citit pe forum dar dupa cateva topic-uri sunt din ce in ce mai confuz.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Telescoape fata: 2 flanse, 2 rulmenti

Brat oscilant: 2 in fata ,2 in spate+ 2 pivoti

Jug: 2, sau 4 nush exact, dar dobicei nu se strica.

Bara stabilizatoare: 2 bucse, 2 bride cu cocoasa , 2 bielete antiruliu + 4 bucse aferente

Spate: 2 bucse mari de 72mm probail la tine

telescoape spate: 2 flanse

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, vin si eu cu informati, deci de 9 zile am schimbat bucsele fata si spate (cele de pe punte) am pus bucse febi ( noua sute mi/bucata).

Deci tot a fost schimbat, cu presa sa facut si cu elevator etc deci totul ii nou si ar ffi o problema se aude sunet cand trec la denivelari sau gropi mici se aude ca si o badoaca goala si nu stiu de la ce ... aveti ceva ideii de unde ar veni sunetul asta bizar (se aude mai mult pe spate pe ambele parti depinde de gropi etc).

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmenții (flanșele) din capul telescoapelor i-ai schimbat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Mai mult ca sigur ceva nu a fost strans calumea, vezi ca suruburile alea trebuie stranse la vreo 80Nm. Poate cele de la telescoape sau flanse au ramas slabite sau mai rau, prinse doar cu mana.

WNS, la mine alea nu au nici pe dracu, zici ca nu au moarte. Sunt cele originale din fabrica, si ce drumuri avem noi.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmenti si flanse nu am schimbat nimic, doar bucsele pe spate si pe fata + billetele de rouliu (cred ca bine zic) si atat (bine geometria facuta de 3 ori la 2 firme diferite pana ce sa o reuseasca ) .

De strans nu stiu, ma speri oricum am facut 2500 km acuma si nu a zburat nimic :)

Se poate sa fi pus arcurile invers sau de ce surube vb ca cred ca te la telescoape pe spate se aude ceva, sau sa fie telescoapele dus? nu aveti ceva poza sau schitata unde sa ma uit sa vad daca ii strans.?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!