Jump to content

Bucse punte spate


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

21 hours ago, marius1982.11 said:

calin, atunci spune-mi si mie de ce bucsele OEM de 72mm au vaselina neagra in ele cand sun noi noute? Luate de mine, nu din auzite.

as atasa poza din arhiva vwforum, dar nu pot din nu stiu ce motiv :(, nu se selecteaza

nici eu n-am vazut vaselina pe bucse niciodata... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare colegi. As vrea sa stiu si eu daca si-a pus cineva bucse pline de Fabia RS sau Leon Cupra si care ar fi diferenta la mers. Ma tenteaza sa pun bucse pline ca am auzit ca tin mai mult si sunt mai rigide, dar as vrea sa aflu pareri de la cei care au facut-o deja. Multumesc frumos.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Veroliub Draghicevici

Va salut si eu!

Tocmai ce mi-am schimbat bucsele din puntea spate; acum e alta masina! Am cumparat marca Ruville cu ulei in ele si carcasa metalica. Le-am schimbat la service-ul PIT STOP Timisoara! Manopera a fost 160 de ron pentru bucsele spate si 75 ron/buc. pentru bucsele oscilante de pe bratele puntii fata. E drept ca mi sa parut cam scumpa manopera, dar am zis ca mai bine o bag in service decat sa ma chinui. Au avut un mecanic bun, care a stiut toti pasii ca la carte si fara nervi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Sapt asta am schimbat si eu bucsele pe fata iar cele de pe spate inca le am in portbagaj :) Mesterul mecanic n`a reusit sa le puna .. avand o presa improvizata si evitand sa dea puntea jos . Intrebarea mea este daca a masurat cineva gaura unde intra bucsa inainte sa o monteze ? Intreb deoarece la mine ar fi o diferenta destul de mare gaura avand cam 59 mm iar bucsa 72 mm de la lemforder si eram curios daca cumva m`am ales eu cu o masina cu puntea schimbata/modificata . Masina este un golf din 2001, 1.4 , AXP. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine n-a avut presa dedicata, dar a improvizat cu o tija filetata. A dat puntea jos sa aiba spatiu de manevra.

Du-te la un mester care stie...

Nu arata ceva de genul asta ? aici e o modelul vechi de 69, dar incape si cea de 72

IMG_20160106_142642.jpg

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

O recomandare pentru un service care detine si presa pentru a da jos bucsele punte spate? ceva preturi pentru manopera? de preferat in Sectorul 5, Bucuresti.

Maşina: Volkswagen

Model: Golf 4 Variant 2000

Motorizarea: 1.6 16V 105 CP  cod motor AUS

Modificat de friday
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ,stie cineva cum demontez furtunul de frana acolo unde se imbina cu cel metalic la puntea spate golf 4 pentru a putea da puntea jos?Este prins pe un suport metalic am scos clema dar tot nu reusesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti clema si tragi de furtun sa iese prin urechea aia, in prealabil da cu spray degripant, ca e rugina multa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucse punte spate Lemfoder de 72 pe partea stanga a intrat fara probleme ,iar pe dreapta nu vrea,se umfla intr-o  parte si nu intra nu stiu de ce,am presa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ma poate ajuta cineva cu un cod pentru bucsa plina punte spate. am o octavia tour.  Eventual ceva opinii de la cei care au mai facut asta , daca e ok. Pe fata am bucse pline si sunt foarte ok desi lumea spunea ca o sa fie masina mai rigida si o doara la gropi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut .as dori sa schimb si eu acele bucse sunt din bucuresti ..cunoasteti vreun service sa aiba presa ?? Eu am intrebat peste tot si nu are nimeni presa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

Se pot monta și altfel de bucșe la un Golf 4 ALH din 98? Există ceva spprt sau mai bun decât standard? Și standard care ar fi cele mai bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se da Golf 4 Variant 2006 1.9 TDI 208.000 km . 

In vara face 10 ani de cand e la mine (In Romania), si 90.000 Km ... Va trebui sa schimb in viitorul apropiat componente din suspensie/directie:
1) bucsele la bratele fata
2) pivoti
3) bucsele la bara stabilizatoare
4) capete de bara (nu au momentan joc dar am vazut ca s-au spart burdufurile ... si probabil or sa pice si astea curand la ce cratere au aparut acum dupa iarna)
5) Discuri de frana ( s-au ovalizat cele zimmermann ... nu vreau sa mai aud de brandul asta)

Piesele le voi schimba eu cu taicamiu.

Intrebare intrebatoare ..... pe ce branduri sa merg ?

Nu vreau top .. dar nici parjoale ... Preturile nu sunt foarte mari , dar mai mult e munca de demontat / montat .. dupa care sa imi fac unghiurile. Asa ca as vrea ceva ce sa pun si sa tina macar 50.000 Km ... (n-am pretentii de 210.000 cum au astea originale)

Piesele le voi comanda online de pe magazine de genul ... epiesa .. autokarma ... etc

Lumea recomanda lemforder ... mai sunt ce au fost ?? sau sunt piratate si astea ??

Comentati doar din experiente ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara pe original ce iti trebuie pe partea de suspensie/directie sunt ieftine 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut. Ca sa nu mai deschid un nou  topic. Sunt nevoit sa inlocuiesc puntea de la golful meu, am luat alta de la dezmambrari, dar are bucsele proaste. Sunt cu diametrul cu 69 mm. 

Cine ma poate ajuta cu presarea bucsilor, contracost bineinteles? Locatia este Ploiesti sau imprejurimi. Multumesc

Am fost sa intreb la mai multe service-uri,  unii au doar ciocan " merge si asa" , altii nu se baga ca " e manopera prea putina, cine a demontat puntea ala sa schimbe bucsele".

Deci cine are presa pentru diametrul de 69 mm? Ma pot deplasa cu pntea in potbagaj, am si alta masina. Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

salut,

stiti vreun loc unde pot schimba buscile punte spate la o octavia 1? (in bucuresti sau ploiesti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
marius1982.11

Am schimbat si eu bucsele de pe golf, erau de fabrica, de 23 de ani OEM boge. Am taiat cu o lama de bomfaier subtire peretele bucsei pe toata lungimea ei, este din ceva textolit, in orice caz nu metalic. Putin WD40 dupa si a iesit imd cu cateva lovituri. Bucsele noi Lemforder au mai multa "carne" decat cele originale.

Cu ocazia asta am inlocuit si conductele de frana, care s-au rupt oricat am insistat cu tot felul de degripanti si flacara. Asta e, e mort dupa atatia ani. Cele de la ATE nu vin vopsite negru, ca cele originale. O fi de inox, habar nu am, le-am dat cu un strat de protectie si vopsea totusi.

Am folosit presa din imagine, excelenta.

 

20230301_170416.jpg

20230313_162804.jpg

20230313_183759.jpg

PS: suruburile de la punte si telescop se strang la cuplu cu masina pe roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!