Jump to content

Lumina Scrumiera Fatza


crassh
 Share

Postare recomandată

ieri am observat ca nu am lumina la scrumiera din fata. am dat un search pe forum, n-am mai gasit acest lucru pus in discutie. are sau n-are lumina? eu tin minte ca parca avea o lumina rosie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la golful meu am folosit bricheta intens(detector radar,incarcator auto) si am observat ca nu se mai aprinde lumina decat uneori.Are un contact imperfect,dar tinand cont ca nu fumez nu prea m-a interesat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sint niste led-uri acolo,eu a trebuit sa le schimb dar la intrerupatorul de lumini(problema la mai toate audi,se ard),sint de mai multe intensitati(luminozitatzi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la bricheta am lumina, dar nu pricep la scrumiera de ce nu e. nici eu nu sunt fumator, dar tata e. oricum nu prea fumeaza el in masina, iar pana acum a fost plecat (9 luni) asa ca scrumiera nici nu a fost deschisa. ma oftica doar sa stiu ca am un bec ars ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine ard cam slabutz,de unde pot sa iau leduri dealea si cum se monteaza??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acele leduri se gasesc cam la toate magazinele cu piese (de schimb,componente)electronice.Intrucat nu o sa puteti schimba rezistenta (model SMD) care limiteaza curentul de trecere prin led (ca sa nu se arda) vash recomanda sa cautati leduri cit mai aproape la aspectul viziv cu cele originale,de inlocuit cred ca o poate face oricine care are un pic de practica in electronica,ledurile sint cele de trei mm. in diametrul exterior(alea mici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crassh, la Audi scrumiera este luminata. Are in partea dinspre schimbator o zona de plastic transparent (se vede daca o scoti) iar in locasul in care intra, este de asemenea o "banda" de plastic transparenta care este luminata in rosu. Totusi, lumina era asa de slaba la mine, incat nu vedeam nimic. De aceea mi-am montat doua spoturi luminoase pe consola, care imi bat exact in zona aceea cu scrumiera si compartimentul de manusi (spatiul ala liber din spatele scrumierei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci rapier. pai si cum scot ledul, ca vad ca tu ai experimentat... cum demontez plasticul acela? pentru ca eu nu vad nimic transparent... ma gandesc ca este acoperit. iar cu spoturile cum ai facut? ai gaurit ceva? nu se vad cablurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LED-ul nu l-am scos, trebuie demontata toata scrumiera. Eu doar am scos scrumiera din locas (asa cum faci cand vrei sa o cureti). Si in partea de jos ar trebui sa aiba partea aia transparenta. Iar in "gaura" din care ai scos scrumiera, ar trebui sa se vada banda aia de plastic luminata (se vede ca o bagheta de plastic cu niste zimtisori pe ea...) nu stiu cum se scoate de acolo.

Cu spoturile a fost mai frumos... Am cumparat un set de spoturi din alea din supermarket-uri (Cora)...nici nu mai stiu cat au fost 100-200 de mii. Din pacate nu am gasit pe rosu ci doar albastre. Este un tip de spoturi care sunt separate. Am vazut doua modele: unele care sunt cate trei spoturi montate pe un suport comun de plastic si un alt model in care sunt doar doua spoturi dar independente (eu din astea am luat). Prinderea se face cu o banda adeziva dubla fata (livrata cu ele).

Le-am pus in colturile de jos ale climatronic-ului, atasez o poza. Chiar daca nu sunt prinse complet spoturile in poza, se pot observa in partea de jos a imaginii...sunt acele doua mici "tubulete" argintii (sunt din aluminiu sau ceva asemanator) care stau prinse intr-un suport de plastic negru (asa vin ele si se pot roti in diverse pozitii). Vin cu fire si cu alimentare la bricheta. Am scos mufa care intra in bricheta si le-am alimentat de la firul din bord care da curent cand pui pozitia (sa se aprinda doar odata cu luminile). Atentie! Fiind LED-uri, in mufa de alimentare a lor este inclusa si o rezistenta. Grija mare sa nu tai pur si simplu firul de la mufa direct, ci trebuie desfacuta mufa respectiva si luat cu totul altfel risti sa nu se aprinda sau sa arzi LED-urile. Firele sunt mascate dupa aceea in colturile de sus ale compartimentului de manusi (golul din spatele scrumierei) si intra mai departe in spatele consolei. Pentru asta am scos "covorasul" de cauciuc care este in compartimentul ala si am scos capacele de plastic care duc in spatele consolei. Practic, firele fiind negre, nu se vede chiar nimic. Si am observat dupa aia, ca am facut legaturile asa bine, incat si intensitatea luminoasa a spoturilor se regleaza odata cu lumina bordului si a indicatoarelor de pe consola.

Imi pare rau ca nu m-am gandit ca ar mai putea fi cineva interesat... Daca stiam, faceam mai multe poze in timpul operatiei si concepeam un fel de do-it-yourself

dsc03426largecr9.th.jpg

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ledul ala abea lumineaza scrumiera ,insa ce a facut rapier este super(pacat ca nu ai gasit spoturi rosii),am sa ma duc sa imi iau si eu dar sa vad cum sa sa fac cu montatul (chiar trebuia sa faci niste foto:D),acum ledul de la bricheta iti mai merge ???ai zis ca ai scos mufa de la bricheta (nu stiu cum ai reusit...si eu am demontat fetele alea de pe bord, plasticul de la schimbator , dar la bricheta nu stiu de unde sa incep poate niste info mai amanuntite ne-ar ajuta :blink: ) salutare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu...m-am exprimat gresit si poate nu am fost inteles... Nu m-am referit la mufa de bricheta A MASINII. M-am referit la mufa care se baga la bricheta, cea care vine cu spoturile alea. Cablul lor de alimentare are in capat o mufa care se baga la bricheta. Pe AIA am desfacut-o ca sa fac alimentarea pe direct (sa nu mai trebuiasca sa bag nimic la bricheta). Alimentarea e trasa de la bord (de pe langa blocul de sigurante), de la un fir care da curent cand aprinzi luminile (am luat la masurat firele pana l-am gasit). Sper ca acum m-am facut inteles mai bine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, acum sa vad dc o sa-mi reuseasca ...oricum faza buna este ca se regleaza intensitatea spotului odata cu cea de pe bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Scuze dar nu am stiut unde sa postez!!

Am si eu problema cu alimentarea brichetei la scrumiera din fata si as fi curios daca a demontat-o cineva pana acum. Eu am incercat sa scot suportul scrumierei si nu am reusit pana acum sa fac nimic. Oare este necesar sa demontez intreaga consola pentru a putea ajunge al alimentarea brichetei??

Ma deranjeaza foarte rau faptul ca nu o pot folosi! :ceuameni: :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru ca nimeni nu m-a putut sfatui, am decis sa ma descurc singur si prin urmare, dupa ceva insistente, am remediat defectul :frigbaitata: :scratch: singurel si a fost chiar simplu daca stau acum sa ma gandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

poti sa imi spui si mie cum ai scos suportul de scrumiera?? eu am aceeasi problema si nu ii dau de cap (lumana de scrumiera) multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut ,daca ai vento şi vrei sa schimbi ledul la bricheta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!