Jump to content

1,9 Tdi 131 Cp Sau 2,5 Tdi 163 Cp Pe A6?


alinarmand
 Share

Postare recomandată

Astept raspunsurile tale si despre achizitie, ca eu plec abia sambata viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai putea sa incerci un passat nou 105cp? mi se pare cea mai buna varianta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa ramanem la variantele din titlu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2,5 TDI 100%. E V6 deci mult mai silentios, este f. elegant in oras la viteze mici cu cuplul ala mai mare la turatie mai mica. Eu nu as sta pe ganduri.

160 cai + chip e super tare. 200 cai usor si nu ai nevoie de mai mult sincer. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2,5 TDI 100%. E V6 deci mult mai silentios

Nu chiar, nu uita ca 2.5-ul e nonPD pe cand 1.9 e PD. Eu am mers cu un A6 2.5TDI V6 (din '99 ce-i drept) si vreau sa va spun ca dpdv al zgomotului am ramas FOARTE dezamagit, ajungea in habitaclu o troncaneala mult mai pronuntata decat la golf... :Driver: Alta chestie e ca masina e f grea, la cei 150cp pe care-i avea modelul respectiv, sunt sigur ca l-as fi facut cu golful, nu m-a impresionat deloc cum tragea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand 2.5 tdi quattro pot fi subiectiv..mai ales ca ador V-urile!!

..Dar nu sunt primul care spune ca 1.9 este un motor subdimensionat pentru o baraca de A6,chiar remapat fiind.

Parerea mea ca la Golf sau Bora merge,fortat si la Passat,dar la A6 in niciun caz..

Spunea cineva ca este un motor zgomotos..il invit daca are placere sa mearga cu mine in masina,sa o duca in ce ture vrea el si sa-mi spuna dupa aia parerea lui..

A nu se confunda un motor zgomotos din tacheti sau pompa sau axe cu mugetul pe care il scoate in ture un V adevarat in firea lui,dar daca nici asta nu-i placut pentru ureche nu stiu ce sa mai spun!!

Sa mai amintim de cuplu,de durata e viata,de personalitatea lui?

Spunea cineva de demaraj..intr-adevar chiar 180 sau 200 cai remapati fiind,masa unui A6 se simte,iar daca mai este si Quattro..eu pe plecare fiind am probleme sa ma tin dupa Passat 1.9 cu 131 cp,in sensul ca sunt acolo..dar ce ne facem dupa 120 incolo,adica,cum se descurca el cu mine in ceafa??

Dar nu asta-i ideea,la mine sunt spre300 kg in plus,adica vreo trei flacaiasi zdraveni in masina,deci termene din astea de comparatie nu-si au rostul!

Concluzia?

O viata ai,si daca vrei s-o traiesti nu ai cum rata un V,2.5 Tdi Quattro!!

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa ai un sfat si de la un detinator de 1,9 :

dupa mine si un 1,9 TDI e o alegere ff buna daca ai buget limitat. Daca nu conteaza banii (aici includ si intretinerea + consum combustibil) mergi pe vairanta de 2,5 TDI.

In rest multa bafta.

Am un prieten care are 180 + quattro si exact cum spunea scuterone mai sus ..pana pe la 120 suntem la fel.

Nu uitati cat cantarese un motor de 2,5 V6 si car e unu de 1,9. Deci diferenta este in greutate nu la marime, caci poate fi cat un tir de lunga o masina dar sa cantareasca 2 tone sau invers sa fie cat un oltcit dar cu tabla de volga si sa aiba tot 2 tone.

asa ca ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

frate 25tdi:

axe cu came varza la cel 150cp

la celelante ai si axele si rola mare de la distributie se sparge rulmentu.

consum minim dar minim 8 mixt si asta pana in 90 la ora

ce sa mai zic no sa ai feci bordu fara sa iti apara vreo lumina martor aprins

si multe altele... eu si pe loc as schimba cu un 19tdi de 131cp

Modificat de alinu30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil asa a si facut.

A avut la dispozitie peste 5 ani ,crezi ca-l mai ajuta?? :lol:

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 5 ani desigur 1.9 tdi 1 cp :icon_thumleft:

In 2007 nu era usor de decis care dintre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.5tdi de 150 de cai este foarte prost , se strica , galagios , si puturos a avut taicameu. Cel de 163 este ok , am un prieten care detine si nu a avut probleme cu el. Daca este a6 atunci clar 2.5 .

Modificat de infiniti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.5 e calcaiul lui ahile al motoarelor TDI.

Marea lui pbma sunt axele cu came, care, doar ultimele versiuni le au de titan. Deci, e o componenta prost fabricata, care din pacate doar testul timpului a scos-o la iveala.

Conteaza deigur si modul de exploatare si mai ales cel de servisare, insa, de obicei, pana in 200.000 km s-au gasit uzuri excesive ale acestor axe.

In rest, probleme general specifice oricarui motor diesel.

Dar, strict legat de fiabilitate,chiar daca e greu de crezut, motorul 1,9 e mult in fata unui 2.5.

Pana la urma, din ce vad din semnatura initiatorului topicului, motorul 1.9 a fost ales.

Insa, demult nu a mai fost activ, e posibil nici sa nu mai aiba vw.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bah man probleme la axele cu came sunt la cele de 150hp , toata lumea stie ... codul AKN cel de 150 este cel problematic , @Muraru Dan nu cred ca 1.9 este mai fiabil decat cel de 2.5 , le-am avut pe amandoua si stiu exact cum sta treaba . 2.5 este pentru cursa lunga , in oras nu prea e ok , nici la masina nu ii place .la 1.9 stiti toti care-i treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2.5, probleme cu axele sunt la toate motoarele ce au codul incepand cu Axx si daca nu ma insel la un model cu BXX. restul de Bxx fiind in regula.

Ca se manifesta mai des la cel de 150cp asta e alta poveste.

Cand ma refer la fiabilitate ma refer la caz general, pt ca stiu un motor AXX cu putin peste 250.000 km care inca merge ok, deci sunt si exceptii, Dar, luand o medie, cele mai reusite au fost de 1.9 fara drept de apel.

Insa, la un A6, puterea mai redusa a celui de 1.9 poate fi un inconvenient prea mare astfel incat fiabilitatea sa va cantari prea putin in balanta.

Desigur, la drum lung, nu poti nega si trece cu vederea avantajele, mai exact rafinamentul unui V6 indiferent de cate probleme specifice ar manifesta el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bah man probleme la axele cu came sunt la cele de 150hp , toata lumea stie ... codul AKN cel de 150 este cel problematic , @Muraru Dan nu cred ca 1.9 este mai fiabil decat cel de 2.5 , .......

Informatia ta este incompleta lasa AKN-ul este doar varful aisbergului,nu cunosti toate detaliile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bah man probleme la axele cu came sunt la cele de 150hp , toata lumea stie ... codul AKN cel de 150 este cel problematic , @Muraru Dan nu cred ca 1.9 este mai fiabil decat cel de 2.5 , .......

Informatia ta este incompleta lasa AKN-ul este doar varful aisbergului,nu cunosti toate detaliile :)

Informeaza-ma si pe mine atunci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac un deserviciu vanzatorilor de masini,sper sa ajute totusi posesorii/doritorii de motoare 2.5 tdi.

V6TDI mit Gleitschlepphebel und gegossenen Nockenwellen

==================================================

AFB 150PS:-

11/97-06/00 Audi A4

04/97-05/00 Audi A6

06/97-06/00 Audi A8

08/98-08/00 Passat 3B

AKN 150PS:

07/98-09/01 Audi A4

10/98-05/01 Audi A6

11/97-09/02 Audi A8

05/99-05/03 Passat 3B/3BG

AKE 180PS:

12/00-05/03 Audi A4

11/99-08/03 Audi A6

11/99-09/02 Audi A8

AYM 155PS:

12/00-06/02 Audi A4

06/01-06/02 Audi A6

BFC 163PS:

07/02-05/03 Audi A4

07/02-08/03 Audi A6

BCZ 163PS:(doar pe anumite motoare cu codul BCZ )

06/03-12/05 Audi A4

02/03-08/05 Audi A6

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!