Jump to content

Zgarieturi pe vopsea


nemtzalau
 Share

Postare recomandată

Se numeste Break Cleaner (curatitor de frane) si este produs de: Wurth, 2+2, Berner, etc

Colegul ''plus8'' are foarte mare dreptate, il folosesc si eu la greu cam de 15 ani si nu numai la indepartat vopseaua de pe caroserie cat si la curatat geamuri, parti metalice ale motorului, indepartat vaselina de pe discuri de frana, etc

Daca vii joi la intalnire la polivalenta iti aduc eu unul si iti arat ce face.

Atentie !!!

Se foloseste strict numai la indepartat urmele de vopsea, ulei, vaselina, lipici, urme de silicon si alte depuneri de pe discurile de frana si geamuri in general fara a pulveriza pe partile de cauciuc pentru ca il ataca.

In general se foloseste de catre service-urile mari pentru ca este foarte scump la achizitie si este un produs profesional.

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut in service la augsburg ca il folosesc mecanicii la orice e de curatat...

am zis sa il incerc si pe vopsea...curata ft bine si fara sa freci...este degresant extrem de puternic,la contactul cu pielea dezhidrateaza puternic si albeste stratul epidermic

ca marca folosesc Valvoline,acum am luat Nigrin,ft bune amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@macristian 1:am sa incerc sa ajung,multumesc mult.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatuiesc sa nu mai incerci pe piele ta.

Stiu ce spun, este foarte puternic coroziv si alergic.

Intradevar eu il folosesc de foarte multi ani si nu m-a dezamagit niciodata indiferent de firma care il produce.

P.S. Atentie !!!

Nu se foloseste la gresarea partilor in miscare (usi, balamale, role, rulmenti, curele) sub nici o forma

Riscati sa gripati mecanismele respective si dati de alte belele. Se foloseste strict la ce am mentionat in posturile anterioare.

Pentru gresarea mecanismelor exista alte spray-uri dedicate (cu vaselina, cu ulei, cu silicon, cu vaselina siliconica, etc.).

Dar asta este alta discutie.

O seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat si eu spray-ul pe care-l laudati..am niste zgarieturi de vopsea alba lasate de vre-un tampit...si vad ca scriepe recipient : POATE ataca vopseaua .. ziceti ca e ok ?pun o poza ...asta e ?

post-32190-1256992674_thumb.jpg

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta e.

Incearca mai intai pe o portiune metalica ca sa vazi cat de repede se usuca.

Cand pulverizezi nu tine indreptat inspre fata este foarte toxic.

Nu freca cu putere pe vopsea si sterge cu o carpa curata.

Sa ne spui rezultatele

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri dimineata am vazut pe bara din spate o ciobitura de marimea unui bob de mazare dar destul de adanca. Este chiar pe o muchie mai pronuntata de sub bandoul de plastic si acum arata ca si cum ar fi taiat-o cineva cu un briceag. Cum se poate repara?

In cazul in care o las asa cum e risc sa deteriorez vopseaua de pe bara atunci cand o spal cu jet cu presiune?

Mentionez ca am asigurare casco fara fransiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta e.

Incearca mai intai pe o portiune metalica ca sa vazi cat de repede se usuca.

Cand pulverizezi nu tine indreptat inspre fata este foarte toxic.

Nu freca cu putere pe vopsea si sterge cu o carpa curata.

Sa ne spui rezultatele

O zi buna

am incercat azi ,ce-i drept m-a prins putin seara si nu am mai continuat ,o sa continui maine ..rezultatul slaba deocamdata..in sensul ca nu s-a prea dus din vopseaua ''musafir''..revin maine cu noi rezultate,daca o sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi uitandu-ma la tv am dat peste un teleshopping legat de un produs FIX IT PRO....

e ca o un marker care si cica acopera orice zgarietura ...

l-a folosit cineva?merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut ,

A folosit cineva vreo solutie , spray pentru zgarieturi si a fost foarte multumit ? Daca da rog a-mi spune si firma :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,are cineva vreo idee cum pot sa scot vopseua altuia de pe a mea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,are cineva vreo idee cum pot sa scot vopseua altuia de pe a mea :icon_thumright:

alcool tehnic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit masina (VolksWaggen Passat 2002 , de culoare: Bleu-marin passat) zgariata in parcare de un dobitoc si astfel m-am ales cu 3 zgarieturi pe portiera stanga fata + ca acum aprox 2 luni m-am trezit si cu o urma de cheie pe portiera stanga spate. Cum fac sa scap de aceste zgarieturi care in opinia mea intra in categoria de zgarieturi adanci(se vede culoarea aceea alba d sub albastru) ??? sau macar sa le fac sa nu se mai vada cu ochiul liber decat daca te uiti atent d la 1 metru sau cv....daca ma poate ajuta cineva.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca agata foarte tare cand dai cu unghia greu de crezut ca iese altfel decat vopsit.Incearca la o firma de detailing unde stiu intradevar cum se face si poate mai amelioraeza problema prin cu ajutorul polishului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Care stie in cluj o vopsitorie buna... mi-a zgariat cineva bara spate. Oricum mai aveam mici zgarieturi pe ea dar acuma e prea de tot.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!