Jump to content

Airbag


francezu
 Share

Postare recomandată

salut!am o intrebare in leg cu un A6.imi sta intodeauna aprins Airbag p bord.Dc oare?am crezut k e dezactivat dar nu gasesc butonul d activare...cineva mi a zis k e posibil k mashina sa fi fost lovita si airbagurile originale sa fi fost skimbate si asta sa fie cauza.Voi c credetzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o scanare cu VagCom-ul vei afla sigur de ce e aprins. Se poate aprinde si fara sa fi fost masina lovita, iar daca a fost lovita la reparatie avea careva grija sa scoata martorul de acolo dupa reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fi fost lovita masina si proprietarul sa fi uitat sa dezactiveze led-ul de pe bord.

Ca fapt divers un cunoscut a cumparat o masina si vanzatorul l-a convins ca asa este normal sa fie aprins led-ul de la airbag :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..

Francezu..da si tu mai multe detalii,in sensul ca ai cumparat masina recent si ai observat asta dupa,sau ai masina mai demult si s-a aprins din senin in bord martorul luminos?

Airbag-ul nu are buton de dezactivare in bord,nu este ca ESP-ul de pilda.

Daca masina a fost lovita martorul din bord iti sta aprins din doua motive:

1.Un balon sau mai multe sarite,daca masina a fost troznita tare.

2.Vreuna din capsele de la centurile de siguranta sarite,daca trozneala a fost usoara.

Sper sa nu fi luat vreo masina manarita fara baloane prin bord..

De unde esti?

Completeaza-ti datele din profil,in cazul in care dai mai multe detalii despre problema ta si ai norocul sa fii din Bucuresti am sa te rog sa ma suni si te trimit eu la un Doctor in probleme d'astea..

Sanatate.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Am un amic cu un Audi A3, si din pacate nu a reusit sa posteze, asa ca postez eu pentru el.

Problema e in felul urmator:

Are martorul de airbag aprins. In vag com ii da eroarea asta :

1 Fault Found:

01217 - Side Airbag Igniter; Driver Side (N199)

001 - Upper Limit Exceeded - Intermittent - MIL ON

Eroarea se sterge initial si apoi apare din nou. Nu am reusit sa-i desfacem mufa de airbag de sub scaun, e intepenita bine.

Ce sfaturi aveti? Cine din Bucuresti ar putea sa il ajute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand ar trebui desfacuta mufa si curatate contactele. Abia dupa asta, cand esti convins ca circuitele electrice sunt OK te poti gandi la o defectiune a modulului. Oricum, sub scaun sunt mari sanse ca mufa sa aiba contactele oxidate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

exact asa ma patit si eu.va rog sa imi spunet iexact care mufa .eu am gasit una galbena si 3 parca negre.ce trebuie facut.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!