Jump to content

Sisteme de carburatie si injectie


s_c
 Share

Postare recomandată

Calea spre diagnoza oricarui sistem trece inevitabil prin cunoasterea amanuntita a functionarii acestuia. In absenta cunostintelor despre toate componentele si interdependenta dintre acestea, in cel mai bun caz diagnoza va fi incompleta (daca nu chiar incorecta). Cu alte cuvinte se vor diagnostica piesele considerate izolate si nu sistemul (cam cum se practica pe la mecanicii de la noi), cu rezultate indoielnice.

Deschid acest thread care vreau sa contina exclusiv informatii despre modul de functionare si componentele feluritelor sisteme de carburatie si injectie pe benzina. Nu se vor trata aici probleme punctuale de diagnoza - pentru acestea fiecare membru se poate "lipi" la un topic mai vechi sau deschide unul nou. Aici va fi doar o "biblioteca", un loc cu referinte.

Si voi incepe tot eu: o lectura foarte informativa despre sistemul de injectie tip K-Jetronic, existent pe motoare din generatiile 88 - 92..95. Sigur, au existat diferite implementari dar principiul este acelasi - injectia continua de benzina: http://www.volvoclub.org.uk/tech/fuel_inje.../k_jetronic.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!K Jetronic a fost montat serie de prin '75 -'76 pe majoritatea masinilor europene.Poate cineva care are m m timp ar putea gasi si pune pe site o scurta istorie a evolutiei sistemelor de injectie de benzina.Pt iubitorii de motoare care vor sa-si aprofundeze cunostintele ii sfatuiesc sa citeasca "biblia" motoristilor romani.Cred ca se numeste Motoare cu ardere interna si a fost scrisa de un profesor la UPB Grunwald.Are aprox 1000 pag si are coperti verzi.Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Mai gasiti pe www.referate.ro ceva referate despre motoarele Otto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Un site cu informatii de baza despre sistemele de alimentare cu benzina:

http://www.free-ed.net/free-ed/MechTech/Au...ain.asp?unNum=3

Pe site-ul complet sunt mult mai multe informatii despre toate sistemele si componentele unui autovehicul. Daca se considera util se poate deschide un topic nou pentru toti cei interesati (si pentru diesel-isti)

http://www.free-ed.net/free-ed/MechTech/Au...ive/default.asp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!K Jetronic a fost montat serie de prin '75 -'76 pe majoritatea masinilor europene.Poate cineva care are m m timp ar putea gasi si pune pe site o scurta istorie a evolutiei sistemelor de injectie de benzina.Pt iubitorii de motoare care vor sa-si aprofundeze cunostintele ii sfatuiesc sa citeasca "biblia" motoristilor romani.Cred ca se numeste Motoare cu ardere interna si a fost scrisa de un profesor la UPB Grunwald.Are aprox 1000 pag si are coperti verzi.Succes!

<{POST_SNAPBACK}>

Va dau eu cursul de CASA,de la fac,daca vreti sa va documentati...va dau copii xerox,gratuit.aiacolo tot ce iti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!K Jetronic a fost montat serie de prin '75 -'76 pe majoritatea masinilor europene.Poate cineva care are m m timp ar putea gasi si pune pe site o scurta istorie a evolutiei sistemelor de injectie de benzina.Pt iubitorii de motoare care vor sa-si aprofundeze cunostintele ii sfatuiesc sa citeasca "biblia" motoristilor romani.Cred ca se numeste Motoare cu ardere interna si a fost scrisa de un profesor la UPB Grunwald.Are aprox 1000 pag si are coperti verzi.Succes!

de acord cu tine e tare rau cartea e scrisa prin 65 prima editie insa ai ce invata de acolo ! o recomand cu placere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cum am promis pe TDIforum revin cu o "noua ardere"...de data aceasta la MAS

http://rapidshare.com/files/1122634/Schlie...ustion.mpg.html

...si inca una...

http://rapidshare.com/files/1122810/Schlieren_2.mpg.html

Modificat de driver_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am reinnoit link-urile de download-are de mai sus, deoarece precedentele expirasera.

Pentru cei pasionati exista si arderea in MAC la sectiunea "TDIforum>Injectorul".

(Pentru download-are selectati FREE si asteptati 20 sec.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cateva pagini dintr-un manual despre sisteme de injectie. Sper va fie utile.

post-3949-1212738404_thumb.jpg

post-3949-1212738615_thumb.jpg

post-3949-1212738639_thumb.jpg

post-3949-1212738662_thumb.jpg

post-3949-1212738686_thumb.jpg

post-3949-1212738838_thumb.jpg

post-3949-1212738861_thumb.jpg

post-3949-1212738947_thumb.jpg

post-3949-1212738974_thumb.jpg

post-3949-1212739039_thumb.jpg

post-3949-1212739067_thumb.jpg

post-3949-1212739091_thumb.jpg

post-3949-1212739118_thumb.jpg

post-3949-1212739144_thumb.jpg

post-3949-1212739178_thumb.jpg

post-3949-1212739243_thumb.jpg

post-3949-1212739270_thumb.jpg

post-3949-1212739306_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!