Jump to content

Jante Pe 18"


lile
 Share

Postare recomandată

pentru jante pe 18" ce et ar trebui sa aiba si ce dimensiune de anvelopa ca sa nu fie probleme ?

gti vine cu 225/40/18 nu stiu ce et si ce j, pe 17 stiu care are 7,5 X 17 , ET 51

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lile

    16

  • Shtrumf2k

    8

  • homeboy

    6

  • Gorillaz_Doktor

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca pui jante cu et40 si nu o cobori at nu atinge, in schimb daca o cobori trebuie min et45

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se stie cand ma trezesc sa pun suspensie mai sport decat sportline. problema mea e de ce gti are et 41 si cauciucuri doar 225? majoritatea pe 18 au minim 235

Modificat de lile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu prea am vazut pe 18 cu 225, poate ca sa nu atinga, nu stiu dar e bine sa mergi pe mana producatoruluica stie mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gti vine echipat pe detroit cu 225/45/18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze 40, ma gandeam la 17:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma cam bate gindul sa incerc un 9j/18"...Ma rog,vad eu dupa pasti,cind apare 'obiectul muncii" ce si cit imi permite masina fara sa modific aripile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca incape 9j. eu am luat dotz daytona 7,5j, et35, 18" si cauciucuri 225/40/18, iar dupa cum m-am uitat si am aproximat sunt cam la limita, sper sa nu imi atinga in aripi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei,aripile se pot evaza,daca ai scula potrivita :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca incape 9j. eu am luat dotz daytona 7,5j, et35, 18" si cauciucuri 225/40/18, iar dupa cum m-am uitat si am aproximat sunt cam la limita, sper sa nu imi atinga in aripi.

iti atinge sigur, eu am pe 17 7,5j et35 si ating si pe fata si pe spate

trebuie roluite aripile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum nu am incarcat masina ca sa imi dau seama .... totusi sper sa nu atinga, pentru ca acelasi model de roti pe un a3 nu atingeau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai mers tu pe drumuri drepte incet si fara oameni pe spate

atinge si pe a3 cu et40

mie imi atinge f rar, pe spate doar cand masina face balans si cand am 2 oameni si pe fata la curbe luate foarte gresiv

si sunt pe 17...pe 18 sigur atingenu are cum sa nu atinga dar se poate rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici o diferenta la trenul de rulare intre 2.0 4motion si 1.9 fata?

cam asa arata la mine:

post-8412-1176204897_thumb.jpg

Modificat de istef
Te rog nu mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sincer, dar ce pot sa iti spun cu siguranta este ca la GTI atinge sigur,

pune mai multe poze sa ne delectam si noi ochii cu masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept buza de fata si bricolajele si o sa apara la masina mea :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:scratch: atinge! am mers astazi pe un drum cu denivelari ...Petrosani-Deva. fara prea mare greutate in masina (un set de roti) la unele denivelari, mai mari, cand treceam tare peste ele si masina era putin balansata atingea. am vazut urme pe toate 4 cauciucurile, deci ating toate ... solutia roluirea aripilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai semne pe roti e grav, asta inseamna ca atinge bine nu gluma

si la mine atinge destul de rar,dar nu am nici un semn pe roti, am verificat si interiorul de la aripi si nici acolo nu am semne pt ca nu atinge asa de puternic, iti trebuie arcuri si roluite aripile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca daca ai merge pe drumurile pe care am mers eu cand mi-a atins ..... te-ai lua cu mainile de cap.

m-am bagat pe sub masina si m-am uitat unde ar putea sa atinga, pentru ca nu atinge efectiv in aripa, adica in caroserie.

pe fata atinge intr-un surub care prinde contra-aripa chiar la mijloc, iar pe spate atinge in contra-aripa din material (nu stiu exact din ce este, difera de cea din fata), doar pe dreapta spate este putin zgariat cauciucul.

Cred ca nu e foarte greu de rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit la tel cu cei de la mbm tuning si mi-au zis ca se pot incalzi contra-aripile si modela putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut geometria si la un drum Bucuresti-Tg-Jiu 280km nu a atins deloc cu masina destul de incarcata. :Driver:

Modificat de lile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

jantele noastre de pe gti pe 18 sunt cosmarul meu. am senzatia ca nu ma pot bucura de masina. aradul e relativ ok..relativ..asta pentru ca stim pe de rost hirtoapele, sinele de tramvai si gropanele. mi-e groza insa de un drum in tara cu jantele astea. sigur nu scapa intregi. am fost acu 2 sapt la poiana bv la o scolarizare iar drumul sibiu-bv e un cosmar. am numarat peste 35 de semafoare (drum in lucru - se circula alternativ pe o singura banda) iar trecerile de la soseaua veche la cea noua sunt monstruoase. am facut 3,5 h in coloana sinistra. nu am fost cu GTI (nu il aveam inca) ci cu o Jetta cu jante de tabla. In Codlea mi-am pierdut un capac. in iunie trebuie sa fac acelasi drum si mi-e groaza de mers cu 18". sigur va trebui sa apelam la 17" ca e moarte de om pe strazile tarii. ar trebui inventat GPS cu cartografierea gropanelor! ar fi util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va asteptam la Bucuresti atunci, eu am trecut prin Arad anul trecut si drumurile acolo mi s-au parut o placere.Aici avem cele mai misto sine de tramvai (ca sa tai si cauciucul din cand in cand), gropi de spargi nu numai janta da ramai si cu masina acolo, strazi cu piatra cubica de iti clantane dantura oricat de incet ai merge.Si acu mai si sapa astia jumate din bulevarde ca sa le repare...ce mai distractie maxima...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuxp2000
ar trebui inventat GPS cu cartografierea gropanelor! ar fi util.

Ce folos daca azi le carpesc si maine rasar ca dupa ploaie....altele.Dar n-au mai terminat astia bv-sb?Eu am fost in decembrie ultima data pe acolo(venind spre arad) si parca se apropiau de finalizare....

off-topic - nu vb de starea drumurilor, dar arad-ul m-a lasat masca....am fost cu jantele pe 17 pe acolo si m-a durut mintea, am injurat la fiecare pas...unde si obisnuinta numai cu drumuri exterioare.

@DOOM - pe bvd principale se ciurcula ok ;) , eu shortcut-urile in buc nu le stiu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!