Jump to content

Incalzire Scaune - Probleme


nelro
 Share

Postare recomandată

Am desfăcut butonul și are 2 leduri în el. Am facut testul cu rezistenta și aparatul de măsură, când învârt rotita de la 1 spre 5, creștea și valoarea! Sa încerc cu un bec? Cum sa procedez? Mulțumesc d le Florin! Sanatate

Revin. Asta e unul din butoane. Da, înțeleg ce explicați, d-le Florin. Deci când rotesc butonul, se aprindea încă un led (eu țin minte, se colora în galben). Uita ți poze cu butonul15429719612501372002459779563343.thumb.jpg.29248352ce3851085c05e2b176516e8d.jpg

15429721113974613533074763291045.jpg

15429721783613829926514282806085.jpg

Dar testul cu becul, cum îl pot face? Am citit tot aici, dar nu prea m înțeles! Mulțumesc frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt amândouă roșii... Nu se face niciunul galben. Asta se întâmplă la butonul pt dezaburirea lunetei... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Am înțeles. Cum as putea sa l verific? Nu am de unde lua altul la schimb? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu recomand sa cositoresti firul si sa spui tub termo peste ca sa tina rigida lipitura. Asa tine la mine deja de ani de zile dupa reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/23/2018 at 4:17 PM, filip.ra said:

Ok. Am înțeles. Cum as putea sa l verific? Nu am de unde lua altul la schimb? Multumesc

de la celalalt scaun......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul ala nu se face portocaliu. stai linistit. Pai ia-l de test butonul de la pasager sau si ala face figuri. Vezi ce tensiune vine cu rezistenta de la scaun cuplata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci ptr raspuns, Marius. Am probat cu celalalt buton! Scaunul se încălzește, dar nu pot sa mi dau seama dacă funcționează corect! Dar cum sa verific ce tensiune cu rezistenta de la scaun cuplata?? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tensiunea este irelevanta pentru ca oscileaza in permanenta nu poti sa o consideri referinta si oricum nu prea cred ca ai tu scula adecvata sa masori pulsurile corect si la diferite temperaturi sa iti faci un baseline , cumpara un buton nou si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, filip.ra said:

Merci ptr raspuns, Marius. Am probat cu celalalt buton! Scaunul se încălzește, dar nu pot sa mi dau seama dacă funcționează corect! Dar cum sa verific ce tensiune cu rezistenta de la scaun cuplata?? Merci

fata de cum mergea inainte, e mai bine. Daca da, merge corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Scuze daca deranjez cu aceasta intrebare. Am un golf 4 si nu imi merge incalzirea in scaune...am verificat siguranta...am inversat si butoanele intre ele.nu merge nici un scaun.. pe nici o treapta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica rezistentele din scaune, cu aparatul de masura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat pe pinii de la mufa de sub scaun...2 pini grosi...si 2 subtiri dar pe nici unu nu are continuitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre cei doi grosi, trebuie sa ai continuitate - daca nu ai, atunci rezistenta este intrerupta. Da jos husele de pe sezut si verifica - de obicei acolo se rup

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, slavitescu said:

Am verificat pe pinii de la mufa de sub scaun...2 pini grosi...si 2 subtiri dar pe nici unu nu are continuitate

iar pe cei 2 subtiri trebuie sa ai o rezistenta de vreo 10 kohmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,se poate recupera cablajul incalzirii in scaune de pe o masina si pune pe alta sau e ceva prea dificil?

Modificat de aditzutzu0007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai complicat... Trebuie desfăcut și separat tot cablajul, o sa recuperezi doar porțiuni... Mai bine îl confectionezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut ma poate ajuta si pe mine un coleg cu schema electrica la pssat b5 ptr incalzirea in scaune
? Tot am cautat dar nu gasesc . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E plin google de ea.... am cautat eu pt tine

Screenshot_20201111-074358_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Doresc sa incalzesc scaunele la al meu Golf 4, pentru asta detin cablaj de Golf 4 si rezistente de Passat B5 (scaunele erau din piele)

 

Am o nelamurire cu montajul rezistentei pe buretele respectiv, rezistenta trebuie coborata in santurile alea doua? Pe acolo trece o sarma groasa care intinde tapiteria, oricum nu vad cum as putea sa pun altfel rezistenta pe burete, exclus descusut/cusut pe textila asa cum este ea de origine. Ma gandeam sa nu faca ceva scurt, sau poate exista un procedeu ceva.

 

Legat de cablaj

-alb/rosu la siguranta 44, este + pentru legatura acolo? sau trebuie adus + de undeva ca siguranta aia (15 ah parca) sa faca legatura de curent spre butoane.

-albastru/negru legat la un loc cu alte fire de aceiasi culoare, trebuie dus la o siguranta anume? daca da, are + linga? sau trebuie adus, care siguranta, ce numar

-maro la masa 

-gri/albastru iluminare butoane

 

Scuze pentru exprimarea de tractorist, sper ca m-am facut inteles cat de cat. 

Multumesc!

 

20201111_182429.jpg

20201111_182517.jpg

20201111_183509.jpg

20201111_183629.jpg

20201111_183056.jpg

20201111_183949.jpg

20201111_183454.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspunsuri, erau mai in spate nu a trebuit decat sa citesc :study: 

Rog un moderator sa stearga postul anterior, chiar nu era nevoie

 

Va rog sa-mi ziceti daca piesele pe care le detin sunt compatibile si daca o sa functioneze corect. Unele rezistente sunt legate in paralel, altele in serie, unele lipite altele cusute, ale mele au fost cusute. 

-butoane Golf 4

-cablaj Golf4

-rezistente Passat b5,5 demontate din scaune de piele, legaturi in paralel cred

Toate firele rezistentelor galben/negru se unesc intr-un singur fir, la fel si cele maro. Rezistenta de la sezut pe linga cele doua fire, galben/negru si maro, mai are un fir negru/alb si unul maro/negru. Cu toate astea pozitia si culoarea firelor corespund la nivelul prizelor. 

 

Rezistentele lipite in cateva puncte cu putin prenandez pe burete, cat sa stea ele pe pozitie cand montez husele este ok?

 

Ceva poze mai sus.

Multumesc!

 

Modificat de Bica_Lucian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, le poti fixa cu si cu ce vrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Inlocuirea rezistentelor OM cu altele de carbon afecteaza cu ceva rezistentele OM alea mici laterale?

Poate sa functioneze impreuna? Sau trebuie eliminate?

Multumesc!

Inked20201111_182429.thumb.jpg.58937dca146cb9f7181f3fe0c37c2e2f_LI.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie nu vor functiona. Nu am incercat niciodata sa le alimentez si pe acestea, in cazul inlocuirii rezistentei originale cu una de carbon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au alimentare separata, deci daca se leaga alimentarea, vor functiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 daca imi aduc aminte la modelele mai vechi, alimentarea lor nu pleca din rezistenta principala ?

 

atata timp cat pastrezi alimentarile lor si nu le tai, o sa mearga, daca acum functioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!