Jump to content

Seat Ibiza din 2000


alf69
 Share

Postare recomandată

Salut !!!!

Vreau si eu sa imi iau un Seat Ibiza, dar modelul mai vechi, din 2000/1. Am tot cautat informatii despre el pe forumuri, dar se pare ca toata lumea are numai masini noi... :censur: .

Ce am gasit eu ar fi niste 1.9 Tdi pe la 7000 de euroi, cu diverse echipari. M-ar interesa ce zic cei care au asemenea masini.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu mai precis, ce se poate intampla la masina dupa 4 ani sau 50, 60 de mii de km. La ce sa ma uit ? Motor, turbina, filtre, amortizoare, etc... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

de verificat cu un tester debitmetru de aer si turbina (la TDIuri care tind spre 75k-100k km se mai duc astea doua)

2. din ce oras esti ? completeaza profilul tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat un Seat Ibiza 1,4 MPI din 2001 si pana in prezent sunt foarte multumit de el (il am de vreo doua luni jumate) dar am facut cu el cateva mii de kilometri. Pana acuma n-am ce sa-i reprosez. E drept ca nici nu l-am fortat la limita. Cand l-am luat avea 76.000 km la bord si se comporta foarte bine. In curand o sa-i fac schimbul de ulei si cu ocazia asta o sa-i fac si o verificare mai ampla. Singurul lucru care m-a intristat este ca pe manerele din interior ale usilor este acoperit cu un fel de vopsea gri (parca ar fi cauciucat) pentru a se asorta cu interiorul(bord, tapiterie etc); ei bine, aceasta vopsea se duce foarte usor, mai ales daca o atingi cu unghia si ramane un plastic negru cu aspect lucios ....mai bine lasau plasticu' ala si nu-l acopereau cu nimic. In rest eu zic ca merita. Sper sa nu te enervezi ca eu n-am TDI si m-am bagat in discutie 8) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i nimic ca nu ai Tdi. Ma interesau si alte aspecte alte masinii, nu numai motorul. Tu cand ai luat-o i-ai facut vreo verificare la vreun service ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de verificat cu un tester debitmetru de aer si turbina (la TDIuri care tind spre 75k-100k km se mai duc astea doua)

cum se poate verifica turbina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbina se poate verifica cu Vag-Com.

Sau foarte neprofesional daca scoate fasaitul specific in sarcina, dar asta nu iti spune decat daca turbina se mai invarte nu si daca furnizeaza presiunea care trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

o masina care are probleme cu turbina intra in limp-mode , nu fuge etc. E greu sa-ti dai seama de problema daca te-ai urcat pe ea direct defecta si nu o cunosti (sau nu cunosti tipul respectiv de motor). Fa comparatie cu acelasi motor pe masina asemanatoare sau eventual mergi in probe cand cumperi msina cu cineva care conduce motorul respectiv de mai mult timp (vezi cazul lui Alexrosiu care a patit sa cumpere masina cu probleme (din fericire minore, dar aparent grave) la turbina si asta pentru ca nu avea cunostintele la vremea respectiva)

Ai grija si bafta in alegerea facuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu i-am facut nici o verficare la service, insa i-am urmarit nivelul la ulei, la lichidul de racire, la lichidul de frana nu exista pierderi nicaieri masina merge bine, nu se aud batai , telescoapele functioneaza bine.

Acuma ma gandesc sa-i fac o verificare daca tot ma duc la service, intr-o saptamana, doua. Eventual sa-i schimb si cureaua de distributie, asa ca sa fiu eu linistit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot veni vorba poate stii pe cineva care are un owner's manual in engleza sau franceza (bine ar fi chiar in romana) ca al meu e in nemteste si nu-mi prea dau seama de tot ce scrie acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cred ca nu o sa mai iau masina sh. Masina ar fi fost pentru o fata, iar ea a zis ca nu vrea sa stea cu ea prin service sau si mai rau, pe butuci. Plus ca nu prea ii trebuia ei turbo. Asa ca o sa isi ia un Hyundai Getz nou, in leasing(7500 Euro CIP).

Oricum, multumesc pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 13 years later...

Salut..sunt nou pe site .deci ..daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns..am in seat ibiza 1.4 benzina modelul din 2000..masina merge impecabil. Singura prob ar fi ca nu imi mai indica temperatura externa .am cautat senzorul sub bara dar nu gasit nimic (poate nu am cautat bine , nu am dat bara jos) ..imi puteti spune unde gasesc senzorul de temperatura externa mai exact? Mc frum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In oglinda din dreapta ar trebui s cauti.

Untitled1.png.a180cb37636d114f80311416136c1ea0.png

1501712_271004469717339_2049051252_n.jpg

Modificat de ionutz0116
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si eu senzorul respectiv  cand aveam Cordoba si nu l-am gasit separat, a venit cu tot cu oglinda.

Modificat de Hoffmann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!